Skocz do zawartości

Kadź zacierna=wiadro z kranikiem.


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
Odświeżam temat. Czy ktoś już bawił się w izolowanie fermentatora z kranikiem? Jeśli tak to jakimi sposobami? Pochwalcie się.

No akurat Twój sposób był chyba najlepszy z tych które widziałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Niestety to chyba nie w tym wątku powinienem napisać, ale mam jeszcze jedno zastosowanie do wiaderka z filtratorem z oplotu. Ostatnio filtrowałem nim wino z owoców. Po prostu rewelacja! Całe badziewie zostaje, a czyściutkie winko spływa do balona. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to chyba nie w tym wątku powinienem napisać, ale mam jeszcze jedno zastosowanie do wiaderka z filtratorem z oplotu. Ostatnio filtrowałem nim wino z owoców. Po prostu rewelacja! Całe badziewie zostaje, a czyściutkie winko spływa do balona. Polecam.

Możesz napisać jakie to były owoce? Myślę, że nie ze wszystkimi będzie szło tak rewelacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasteryzowana pigwa gruszkowa cięta na plasterki w mikserze i aronia w kulkach. Spodziewam się że mus jabłkowy może nie spełnić oczekiwań pokładanych przeze mnie na filtratorze z oplotu, tym niemniej filtracja w wiaderku była sto razy szybsza niż w przypadku lnianego worka stosowanego dotychczas. Spróbować zawsze warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Cześć :tort:
Sypiesz cukier do butelek, ........

Kopyr a co złego w sypaniu cukru do butelek ;-)? też tak robię :tort:

Cukier zawiera mase 'brudów', w tym być może jakieś dzikie drożdze a przede wszystkim grzyby. Dlatego też moszczu winnego nie słodzi się bezpośrednio cukrem, lecz zagotowanym i ewentualnie szumowanym syropem, żeby niczym moszczu nie zakazić. Nawet nalewki lepiej słodzić syropem, niż cukrem.

 

pozdrawiam

pluton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zachęcony tematem zbudowałem własną kadź zacierną z fermentora. Izolacja to styropian 4 cm. Szczeliny wypełnione pianką montażową. Wszystko zawinięte folią aluminiową i taśmą klejącą. Początkowo użyłem samego styropianu, ale testy wypadły słabo (strata 10°C w czasie godziny). Po uszczelnieniu pianką i zafoliowaniu testów nie przeprowadzałem. Wyjdzie w praniu czy się udało. Oczywiście w środku filtr z oplotu.

2uegr47.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony tematem zbudowałem własną kadź zacierną z fermentora. Izolacja to styropian 4 cm. Szczeliny wypełnione pianką montażową. Wszystko zawinięte folią aluminiową i taśmą klejącą. Początkowo użyłem samego styropianu, ale testy wypadły słabo (strata 10°C w czasie godziny). Po uszczelnieniu pianką i zafoliowaniu testów nie przeprowadzałem. Wyjdzie w praniu czy się udało. Oczywiście w środku filtr z oplotu.

Izolacja jest na stałe? Trochę niewygodnie będzie to myć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą mojego pomysłu była izolacja którą można ściągnąć i swobodnie umyć wiadro. Z czasem tak jak pisał Terry możesz mieć z tej kadzi niezły "cukierek" :) . Zachlapania zacierem są nieuchronne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

odgrzewam temat.

Chce zacierac w moim fermentatorze ( standardowy, plastikowy z plastikową pokrywką około 30 litrów) mam w nim zamontowany plastikowy kranik. Do niego podłacze filtrator z oplotu. Wiadomo ze kranik jest standardowo montowany jakieś 2-2,5 cm nad dnem pojemnika. Jak wygląda sprawa wydajności przy tak zamontowanym kraniku? Czy mieszając słód zdarzało wam sie zachaczyć o oplot i doprowadzic do rozszczelnienia kranika?

Edytowane przez Anginsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to na kranie dwie uszczelki od wewnątrz i zewnątrz. Drut z oczkiem w kraniku ma lekko naciągnąć oplot i wtedy nie ma szans na poderwanie go od dna, chyba że na maxa wyciągniesz go łyżką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odgrzewam temat.

Chce zacierac w moim fermentatorze ( standardowy, plastikowy z plastikową pokrywką około 30 litrów) mam w nim zamontowany plastikowy kranik. Do niego podłacze filtrator z oplotu. Wiadomo ze kranik jest standardowo montowany jakieś 2-2,5 cm nad dnem pojemnika. Jak wygląda sprawa wydajności przy tak zamontowanym kraniku? Czy mieszając słód zdarzało wam sie zachaczyć o oplot i doprowadzic do rozszczelnienia kranika?

 

Do niedawna zacierałem w ten sposób i nie szybko do tego wrócę. Kranik wytrzymał, natomiast wąż z oplotu często zalegał na wierzchu :) Do tego serce mnie strasznie bolało gdy trzeba było wyrzucić młóto. Miałem wrażenie, że straty są zbyt duże :)

 

Jeszcze kwestia izolacji. Sam zmajstrowałem ją z ekranu termicznego (??? folia aluminiowa naklejona na cienką warstwę styropianu. Montuje się takie coś na ścianie za kaloryferem) i folii bombelkowej. Co ciekawe. Nie dawno zrobiłem z fermentatora grzejnik wody jakież było moje zdziwienie jak po kilku godzinach od zagotowaniu wody woda była nadal bardzo gorąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna zacierałem w ten sposób i nie szybko do tego wrócę. Kranik wytrzymał, natomiast wąż z oplotu często zalegał na wierzchu :) Do tego serce mnie strasznie bolało gdy trzeba było wyrzucić młóto. Miałem wrażenie, że straty są zbyt duże

 

W jaki sposob teraz zacierzasz i filtrujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieram może nie w wiadrze ale w lodówce turystycznej. Uszczelkę na kranie mam tylko od zewnątrz, od wewnątrz mam oplot bez żadnych usztywnień drutem. Mi przynajmniej wystarczy minimum uwagi i mieszanie w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Pierwszy post na forum i od razu wykop roku.

Czy taki ekran [KLIK] sprawdziłby się jako izolacja cieplna dla fermentora przeznaczonego na kadź zacierną? A może lepiej zrobić "skrzynkę" styropian + pianka montażowa? Oczywiście zależy mi na możliwie najniższym spadku temperatury w czasie, za możliwie najniższą cenę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiś sposób taki ekran na pewno zmniejszy ilość ciepła traconego podczas zacierania do otoczenia, ale 4 mm grubości to raczej niezbyt dużo. Myślę, że wełna skalna jako swoisty "płaszcz" np. 5 cm, z zewnątrz ewentualnie taki ekran, wszystko końcówki ładnie pokleić taśmą aluminiową i powinieneś uzyskać dobre efekty :)

Edytowane przez chemiczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 mm grubości to raczej niezbyt dużo. 

I tak myślałem o zrobieniu tego z co najmniej dwóch warstw. Według obliczeń (na szybko) wychodzi mi, że na dwie warstwy zejdzie około pół takiej rolki. Trzy warstwy, to chyba maksimum, które udałoby się uzyskać. Zastanawiam się jednak, czy skrzynka styropian+pianka nie będzie bardziej uniwersalna. Zależnie od realizacji dałoby się też zrobić izolator do obniżania temperatury fermentacji (gdyby wewnętrzną piankę dało się usuwać, a w jej miejsce wkłady chłodzące). No nic. Kwestia do przemyślenia i wyliczenia kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykonałem coś takiego:

Obudowa z pleksi, dosyć cienkiej, żeby dało się ją zwinąć i nie pękła. Uciąłem pasek o odpowiedniej szerokości, skleiłem klejem na gorąco tworząc walec. Fermentor 33l najpierw owinąłem folią, zdystansowałem obudowę na obwodzie kawałkami styropianu a potem zapiankowałem. Podobnie dno, tyle, że z grubszej pleksi. Może pięknie to nie wygląda ale  już trzy razy zacierałem i całkiem dobrze trzyma. Filtrator rurkowy sprawdza się bardzo dobrze. Koszt to fermentor z kranikiem, jedna pianka, parę lasek kleju, pleksi miałem. Wyszło coś ok. 60zł nie licząc roboty i filtratora. Używam do małych warek (20l), gdzie nie da się zacierać w dużej warzelni. Będę konstruował drugą warzelnię o wybiciu 20-25l. wtedy ten wynalazek może znajdzie innego właściciela   ;)

 

 

post-10012-0-73744000-1472548604_thumb.jpg

post-10012-0-60150600-1472548618_thumb.jpg

post-10012-0-18883900-1472548628_thumb.jpg

post-10012-0-30609700-1472548641_thumb.jpg

post-10012-0-54176800-1472548652_thumb.jpg

post-10012-0-51489700-1472548662_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość tak na oko to ze 3-4 cm.

Ile traci przez godzinę to nie wiem, bo ja zacieram najpierw w 63-64st. potem dolewam wody na jakieś 72-73st. a jak się zmieści to i mash out robię.

Nie sprawdzałem nigdy dokładnie ale ok. 1 st. w ciągu 20-30min. dlatego temperatury ustawiam na początku o 1-2st wyższe.

Ja nie przeżywam różnicy rzędu 1st. bo dokładność urządzeń pomiarowych ma większą tolerancję więc to i tak nic nie daje oprócz nerwów   :P

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.