Skocz do zawartości

Dolna fermentacja - temparatura


pampi

Rekomendowane odpowiedzi

Za mną 3 warki i pewnie kiedyś chciałbym zrobić jakiegoś Lagera czy Pilsa.

 

Jak sobie radzicie z temperaturą dolnej fermentacji a następnie z leżakowaniem w niskich temperaturach? Macie jakieś lodówki czy korzystacie z sprzyjających warunków atmosferycznych?

 

Z ciekawości jak robią to browary przemysłowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja własnie robie pierwszego pilsa i korzystam z lodowki. Temperature mam stabilna cały czas utrzymująca sie na jednakowym poziomie. Myśle, że w piwnicy też by mogło rownie dobrze fermentować niewielkie wahania temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. dnień pyka Pils na balkonie (balkon jest oszklony co trochę łagodzi zmiany temperatury za oknem), przy temperaturze balkonowej 10 stopni pojemnik stał sobie goły, jak spadło do 8 stopni to owinąłem go karimatą i cienkim polarowym pledem, dziś pobrałem próbkę - temperatura próbki 12 stopni (przy 8 stopniowym otoczeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż cztery stopnie różnicy przy niezbyt z natury burzliwej fermentacji pilsa? To mnie trochę zaskoczyłeś. Myślałem, że dla tej wielkości pojemników jest mniejsza. Co więc dzieje się w intensywnie fermentujących górniakach?

 

W intensywnie fermentującym górniaku (drugi dzień burzliwej) różnica temperatur wyszła mi minimalna, bo zaledwie 0.5 stopnia (22 stopnie otoczenie, 22.5 wnętrze fermentatora mierzone w połowie wysokości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś doprezyzować temat? Bo szukam rozwiązania dla porteru ktory chcę uwarzyć. Mam lodówkę i na maksymlna temperaturę jaką mogę liczyć to 6stopni, to trochę za mało dla drożdży S-23?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Silesi też 2 się mieszczą,oprucz tego piwo na drzwiach,oraz zamrażalnik z chmielem i piwo na leżąco w dwóch warstwach na spodzie tam gdzie pojemniki na warzywa.

 

Sent from my Novo7 Aurora using Tapatalk 4

 

jak to jest z fermentacją w lodówce? Normalnie sobie bulkadełko pyka? To musi być niezły aromat przy otwarciu drzwiczek? Czy to bulkanie nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.