Skocz do zawartości

Porter Bałtycki


MateuszO.

Rekomendowane odpowiedzi

A jeszcze do parametrów bałtyckiego, to ekstrakt nie powinien być mniejszy niż 21-23.

ale to taki "Twój chyba porter", a nie wg BJCP? ;)

bo tu o Bałtyckim porterze dyskutują

 

Porter ma być porterem a nie cienkuszem.

 

 

no to też takie trochę nadmuchane stwierdzenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze pójdze zdobędę drugie pokolenie Wyeast Scottish Ale 1728, przepis http://www.wiki.piwo.org/Porter_Ba%C5%82tycki_(Krzakomi%C4%85ch),_Piotr_Turek_(pioturek) tyle ze razy 2 czyli 27-28l. Pytanie kolejne: słody palone na koncu, tu nie ma o tym wzmianki. Dodatkowo gips wskazany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak Dr2 pisze , strona beersmith podaje tak samo jak wiki:

 

Baltic Porters start with a high gravity of 1.060 to 1.090 for an alcohol by volume content of 5.5-9.5% Most Baltic Porters are in the traditional 7.5-9.5% ABV range. Hop rates of 20-40 IBUs are needed to balance the roasted malt flavor (0.46 BU:GU bitterness ratio). They are dark brown to black in color (17-30 SRM).

 

dodatkowo podają, że nowoczesne Portery Bałtyckie są kombinacją słodów Pale z monachijskim lub wiedeńskim w często w proporcjach 50 na 50, ale niektóre "europejskie " wersje stosują jako podstawowy zasyp przewidują monachijski lub wiedeński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kolejne: słody palone na koncu, tu nie ma o tym wzmianki. Dodatkowo gips wskazany?

Twarda woda wskazna, albo gips. Słody niekoniecznie palone, może być karmel 600EBC. Niezależnie od tego zawsze sypię słód na początku.

Porter jest dobry po paru latach, więc palonością nie należy się przejmować po pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś starter z Budvarów, czy gęstwę dawałeś? Po dobie już powinny ładnie chodzić w 10C. Jeśli tak nie było to faktycznie można powiedzieć, że suche S23 były lepsze. Lepsze beznadziejne suche niż padnięte najlepsze płynne. Tylko piwo nie wyjdzie takie jak miało być.

 

Zrobiłem z gęstwy po koźlaku, tak większość polecało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim na tych drożdżach to nie będzie porter bałtycki ;)

 

http://www.piwodziej...Ale-125-ml/349# no to jaki będzie? :] no chyba że chodzi Ci o górną fermentacje...

Edytowane przez MateuszO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tych drożdżach to nie będzie porter bałtycki ;)

mógłbyś rozwinąć dlaczego?

Producent drożdży podaje, że pasują. Nawet zakres temperatur fermentacji "prawie lagerowy". Przykłady komercyjne z BJCP też na angielskich drożdżach są,

więc już się pogubiłem, dlaczego miałby nie wyjść na tych drożdżach porter bałtycki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś rozwinąć dlaczego?

Producent drożdży podaje, że pasują. Nawet zakres temperatur fermentacji "prawie lagerowy". Przykłady komercyjne z BJCP też na angielskich drożdżach są,

więc już się pogubiłem, dlaczego miałby nie wyjść na tych drożdżach porter bałtycki?

Też się pogubiłem i zamiast pomocy ja- początkujący piwowar dostaję komplikacje różnego rodzaju. Jedyne co jestem w stanie rozszyforwać to że koledze chodziło iż prawdziwy bałtycki jest na dolnej fermentacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że klasyczny bałtycki jest na dolnych. Można robić różne uprosczenia, prawie lagerowy profill na górnych ale to już nie jest klasyka. Oczywiście nie neguję, że na górnych mogą wyjść dobre w smaku portery ale to już nie jest to, o co pytałeś zakładając wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od podejścia piwowara. Jak ktoś uważa Porter Bałtycki jako styl typowo polski (w zasadzie to takie określenie pojawiło się 23 lat temu dopiero), regionalny i równie ważne co smak jest podejście do warzenia to ważne jest zastosowanie dolnej fermentacji. Jak dla kogoś liczą się głównie parametry smakowe, a nie sposób jego osiągnięcia to górna/dolna fermentacja nie ma znaczenia.

 

Poza tym Porter w Żywcu był początkowo warzony na górnych drożdżach ^^ czyli nie był klasyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę w tygodniu podjechać do Vinmonopolet i kupić porter z Nogne, będę mógł wtedy porównać z tym co piłem ostatnio w Polsce.

Swoją drogą Nogne podaje:

We are proud that Nøgne Ø Porter won a silver medal in the Robust Porter category in the World Beer Cup in San Diego, CA in 2008.

więc może nie do końca to porter bałtycki, chociaż wg. wiki na robust nieco za wysoki %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biniu i 05paw odpowiedzieli za mnie, więc w sumie wszystko jest jasne. Przy klasycznym podejściu porter bałtycki jest na dolniakach. Jak ktoś chce robić inaczej - jego sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze rozpocząłem dyskusję nad tym jakie piwo mieści się w jakim stylu, jak dla mnie piwo powinno być smaczne :) Pytanie ostatnie jakie do was kieruję, szczególnie do tych którzy robili więcej niż jednego portera i to na różnych drożdżach. Wybór mam taki: Wyeast Scottish Ale 1728 gestwa 2 pokolenie i S23 suche. Co lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.