Jump to content

Porter Bałtycki


MateuszO.
 Share

Recommended Posts

Zamierzam w najbliższym czasie uwarzyć potrer bałtycki ale mam kilka pytań, na poczatku o drożdże. Wiem ze najlepsza byłaby gestwa silna i zdrowa i odpowiedniego szczepu lub płynne drożdże. Gęstwy nie posiadam więc trzeba coś kupić. Co polecacie i czy suche jakieś też dadzą na tyle dobre efekty ze nie ma co wydawać kasy na płynne bo wiadomo ze pierwszy porter w życiu może nie być super i przy kolejnym można spróbować płynnych. W ogóle prosił bym o jakieś uwagi apropo warzenia portera. Recepturę biorę jakaś z wiki, lodówkę mam.

Link to comment
Share on other sites

w sumie miałbym gęstwę po t-58 ale to już drugi raz używana, nada się? zapomniałem ze T-58 to drożdże do górniaków

Edited by MateuszO.
Link to comment
Share on other sites

jaka będzie rożnica miedzy górnym a dolnym porterem? jakie drożdże do górnego jeśli juz?

Górny będzie bardziej estrowy. Nie warzyłem jeszcze porteru, ale wydaje mi się, że S-04 będą dobre.

Link to comment
Share on other sites

Dolny to może być tylko bałtycki, a górny może być London, mild, robust i imperial. S-04, Windsor albo ewentualnie S-33.

Zrób prawdziwy mocny porter na górnych, a nie jakieś wyjałowione.

Proszę Pana kolega chce uwarzyć właśnie Portera Bałtyckiego

Link to comment
Share on other sites

Jak porter bałtycki, to tylko dolniaki. Jak jakikolwiek inny - to górne. Ale nie T58, tylko jakieś w miarę neutralne, ewentualnie o brytyjskich charakterze.

Link to comment
Share on other sites

Zrób najpierw pilsa na 34/70, a potem na gęstwie portera. Uważaj na te drożdże bo są dość "szorstkie" i łatwo eksponują goryczkę i aromat chmielowy. Lepsze były by Wyeast 2308 Munich Lager ale wiadomo cena robi swoje. Co do portera bałtyckiego to piwo trudne ale odwdzięczy się po stokroć.

Zrób prawdziwy mocny porter na górnych, a nie jakieś wyjałowione.

Takich rad lepiej od laików lagerowych nie słuchać!
Link to comment
Share on other sites

Też polecam Munich lagery, ale już gęstwę. No i fermntuj jak lagera. Związki aromatyczne (śliwki, czekolada, wanila) w tym piwie wychodzą po latach gdy się ładnie ułoży i zniknie alkohol. Żadne tam estrowe nuty od drożdży.

Rady by robić bałtyckiego na górniakach to jak AIPA na lubelskim.

Link to comment
Share on other sites

Również, wbrew powszechnej opini, nie dażę W34/70 jakąś szczególną sympatią. Chyba już lepsze efekty miałem na S-23, do których może podczas najbliższego sezonu powrócę. Ale jak pisze Jejski, najlepszy efekt byłby na drożdżach, które podkreślają słodowy charakter piwa, czyli np. munich lager.

Link to comment
Share on other sites

ja będę niebawem robił bałtyckiego na gęstwie (po schwarzbirze) na którymś z tych drożdzy:

DROŻDŻE Saflager W-34/70- Fermentis

DROŻDŻE Saflager S-23- Fermentis

moim zdaniem szkoda by było kupować te droższe (koszt około 16 zł) tylko pod bałtyckiego bo gęstwa drożdzowa będzie nie do wykorzystania po tym piwie. tak jak Jejski radzi zrób pilsa np. Bohemskiego i wyśleśz na Birofila Żywieckie 2014 jak wyjdzie , potem zbierzesz gęstwę na dwa słoje jedną wykorzystasz na np. marcowe a drugą na bałtyckiego (jak wyjdzie to też wyślesz na KPD 2014 :-)

pytanie przy okazji do Jejskiego jeżeli w 34/70 są dość "szorstkie" i łatwo eksponują goryczkę i aromat chmielowy to powiedz mi czy w takim razie dobrze by było zmniejszyć ilości chmielu zarówno marynki jak i lubelskiego (lub innych) niż podane w przepisach na wiki ...

pytanie drugie: jak się zerknie na wiki i przepisy porter bałtycki to różne przepisy ze względu na podany główny słód i jest jako główny podany raz monachijski , raz wiedeński , pilzneński i pale ale.... ze względu na to że na bałtycki mam za wysoką temperaturę w piwnicy (i chyba przez to zrobiony 5 tyg temu bogemski mi nie wyjdzie bo temp jest w przedziale 12-16C) to nie szukałem przepisów na stronach zagranicznych na bałtyka i na czym oni robią...

kto by się spodziewał , że będzie w listopadzie w piwnicy 16 stopni !!!

Edited by Kamill
Link to comment
Share on other sites

Polecam drożdże S-23. Wyszedł mi na nich wyśmienity Porter Bałtycki. na 17l warkę dałem po prostu 1 saszetkę uwodnionych drożdży.

Drugiego Portera jednak z innej receptury zrobiłem na Wyeast 2206 Bavarian Lager i jest stanowczo gorszy, a bardziej się do niego przyłożyłem (większe doświadczenie). Ogólnie najważniejsza jest receptura i proces zacierania... jak tu będzie dobrze, drożdże nie zepsują Ci piwa :)

Link to comment
Share on other sites

Też wyjdzie. To są bardzo fajne drożdże :)

Dzięki za odpowiedź. Ostatniego Portera robiłem na Mauribrew Lagerze. Wyszedł zacnie i nawet teraz, po 1,5 roku smakuje wspaniale. Czy wg Ciebie mogę spodziewać się podobnych efektów na tej samej recepturze (HB)?

Edited by andy1856
Link to comment
Share on other sites

Ogólnie najważniejsza jest receptura i proces zacierania... jak tu będzie dobrze, drożdże nie zepsują Ci piwa

Jest wręcz na odwrót. Receptura na portera może być dość prosta pils/monach/karmel jasny i ciemny. Całe zacieranie można o kant d... potłuc, jak źle poprowadzisz fermentację. Robiłeś starter z Budvarów, czy gęstwę dawałeś? Po dobie już powinny ładnie chodzić w 10C. Jeśli tak nie było to faktycznie można powiedzieć, że suche S23 były lepsze. Lepsze beznadziejne suche niż padnięte najlepsze płynne. Tylko piwo nie wyjdzie takie jak miało być.

 

A jeszcze do parametrów bałtyckiego, to ekstrakt nie powinien być mniejszy niż 21-23. 18 robią browary często z powodów technogicznych. Porter ma być porterem a nie cienkuszem.

Edited by kilis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.