Skocz do zawartości

Drugie piwo - fermentacja


aniolhc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć czołem.

 

Raczej nie ma się czym martwić ale mnie nurtuje jedno pytanie.

Mianowicie w piątek wstawiłem swoje drugie piwo z ekstraktów z chmieleniem, pszeniczne na drożdżach wb-06. Drożdże uwodnione zadane do brzeczki poniżej 30 stopni. Fermentator wstawiony do piwnicy (17-18 stopni) i ... no właśnie bez rewelacji :). Chodzi o to, że widać oznaki fermentacji ale takie bardzo delikatne nie ma piany zakrywającej całą powierzchnie, nie ma spektakularnej czapy piany. Przy pierwszym piwie było tak samo ale wszystko wyszło.

 

Od czego to zależy, że burzliwa jest burzliwa i efektowna a innym razem takie fifarafa bez emocji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pszenice fermentuje się w wyższych temperaturach, 20-22° jest dobrze. WB tak mają, raz potrafią fermentować naprawdę burzliwie, a innym razem spokojniej, nie ma powodu do niepokoju. Po prostu nie zaglądaj do wiadra. Nie wygląd, a pomiary są ważne.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A producent zaleca 18-19 i co teraz? :) W chwili obecnej nie przesniosę go do domu bo nie mam miejsca. Czy poprzez fementację w niższej temp nie otrzymam charakterystycznych cech piwa hefe weizen?

Otrzymasz wszystko co trzeba. Nie wiem dlaczego Jacenty tak odpowiedział, ale ja postępuję jak kiedyś opisał Wogosz. Zaczynam od 14C i z czasem podnoszę.

Drożdże nienajlesze, ale na początek do ekstraktów mogą być. Zdecydowanie lepsze W3638(Bavarian Wheat) lub W3068(Weihenstephan Weizen)

Im niższa temperatura tym drożdże spokojniej fermentują, to normalne. No i mniej estrów będziesz miał. Co nie znaczy, że banan się nie pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.