Skocz do zawartości

Belgian Abbey 1214 - wysoka temperatura fermentacji


mflasinski

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem, dzisiaj spróbowałem piwa Belgian Pale Ale, które jutro planowałem przelewać na cichą,

Smak jest mało przyjemny, rozpuszczalnikowy, więc podejrzewam octan etylu, spowodowany najprawdopodobniej wysoką temperaturą fermentacji.

Nie widać śladów infekcji. W domu mam 25 stopni więc podejrzewam, że fermentowało w około 27 stopniach, a zalecana jest 20-24.

No trudno. Pytanie mam inne bo jutro planowałem użycie tych drożdży do Dubbel'a i Triple'a.

I stąd pytanie, czy jak przypilnuję temperatury, czyli jak zalecają zacząć nawet poniżej 20 stopni i stopniowo zwiększać to nie naprodukują one tego acetonu ?

Czy też drożdże po takich "przeżyciach" nie nadają się zbytnio do ponownego użycia ? Nie chcę mieć po prostu 3 rozpuszczalnikowych piw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profil tych drożdży jest mocno alkoholowy, trzeba też czasu żeby się ułożyło, po kilkunastu dniach nie będziesz raczej miał obrazu jak to piwo bedzie smakować za kilka m-cy. Drożdże możesz wykorzystać ponownie, proponowany schemat temp. fermentacji przy tych drożdżach jak najbardziej pożądany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fermentowałem w podobnych temperaturach a nawet wyższych i nie miałem problemu - miałeś gęstwe, starter czy coś jeszcze innego?

 

Aktywowałem saszetkę jakieś 8h przed warzeniem, jak tylko dostałem przesyłkę. Saszetka nie napęczniała. Fermentacja rozpoczęła się późno, jakieś 3 dni po zadaniu drożdży.

W opisie producenta jest, że mogą wolno startować.

Teraz już wiem, że powinienem przygotować starter, ale tak to jest, pierwsze użycie drożdży płynnych.

To, że to piwo będzie miało wadę jest sprawą drugorzędną. Może i się ułoży, jak nie to przeboleję.

 

Chodzi o ponowne użycie drożdży i jaki to będzie miało wpływ na kolejne warki. Bo po Dubbel'u i Triple'u planuję na nich jeszcze Quadrupel. Oczywiście już dbając bardziej o temperaturę fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to nie są drożdże najlepsze do takich mocnych piw /tripel, quadrupel/, na pierwszym planie wybija sie alkohol, mniej jest estrów, trzeba długo czekać. Z czasem jednak piwo sie starzeje, nuty alkoholowe przechodzą w miodowe. Ja wolę piwa bardziej wyraziste, estrowe, ale dla lubiących rozgrzewąjacy alkohol na pierwszym planie, to jak najbardziej

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, niestety nie mam doświadczeń z belgami, to moje pierwsze próby. Wybór drożdży raczej przypadkowy, choć w opisie jest co innego: "This strain produces a nice ester profile as well as slightly spicy alcohol notes."

Style podane na stronie producenta też pasują. (http://www.wyeastlab.com/hb_yeaststrain_detail.cfm?ID=127)

A co proponujesz na przyszłość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem, dzisiaj spróbowałem piwa Belgian Pale Ale, które jutro planowałem przelewać na cichą,

Smak jest mało przyjemny, rozpuszczalnikowy, więc podejrzewam octan etylu, spowodowany najprawdopodobniej wysoką temperaturą fermentacji.

Nie widać śladów infekcji. W domu mam 25 stopni więc podejrzewam, że fermentowało w około 27 stopniach, a zalecana jest 20-24.

No trudno. Pytanie mam inne bo jutro planowałem użycie tych drożdży do Dubbel'a i Triple'a.

I stąd pytanie, czy jak przypilnuję temperatury, czyli jak zalecają zacząć nawet poniżej 20 stopni i stopniowo zwiększać to nie naprodukują one tego acetonu ?

Czy też drożdże po takich "przeżyciach" nie nadają się zbytnio do ponownego użycia ? Nie chcę mieć po prostu 3 rozpuszczalnikowych piw :)

Wybrałeś sobie w mojej opinii jeden z trudniejszych szczepów belgijskich. Nie chcesz mieć w nim rozpuszczalnika lub "zupy bananowej" musisz pilnować temperatury nie tylko fermentacji, ale i zadania drożdży, pilnować żeby nie dawać za mało drożdży oraz natlenienia.

W którymś z odcinków Sunday Session, chyba z 2011 roku, jakiś piwowar z amerykańskiego browaru rzemieślniczego sporo mówił o tych drożdżach, ale już sobie nie przypomnę, żeby wkleić link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.