Jump to content

Można pominąć proces wysładzania?


Przem0
 Share

Recommended Posts

Dobre pytanie. Ja kiedyś zastanawiałem się czy mając np. Hermsa nie możnaby od razu do zacierania dać np. 30L wody a na koniec filtrować do ostatniej kropli. Ciekaw jestem zdania innych.

Link to comment
Share on other sites

pomijając wysładzanie po prostu stracisz trochę cukrów które zostaną w młócie. W zależności od proporcji wody przy zacieraniu będzie ich mniej (np. 5L wody na 1kg słodu) lub więcej (np. 2L wody na 1 kg słodu). A więc trochę szkoda - zawsze to więcej piwa wyjdzie przy niewielkiej ilości energii (potrzebnej przy warzeniu).

Link to comment
Share on other sites

Wysładzamy po to, żeby jak najwięcej dobra z młóta odzyskać. Oczywiście można tego nie robić, ale należy użyć więcej słodów. Można też, i to całkiem ciekawa metoda, zrobić piwo z brzeczki przedniej bez wysładzania (podobno lepszej jakości), a potem jednak wysłodzić do osobnego pojemnika i tak otrzymany cienkusz również przefermentować. W ten sposób otrzymać można dwa różne piwa.

Link to comment
Share on other sites

Za dużo wody to za duże rozproszenie enzymów - przynajmniej coś takiego mi kiedyś powiedziano. Tak więc dodanie za dużej ilości do zacierania nie jest najlepszym pomysłem.

 

Ale za to słyszałem o takiej metodzie jak zlanie tylko pierwszej partii i od razu rozcieńczenie jej wodą. Oszczędzasz czas, musisz dołożyć słodów - jak zawsze coś za coś.

Link to comment
Share on other sites

Za dużo wody to za duże rozproszenie enzymów - przynajmniej coś takiego mi kiedyś powiedziano

 

masz złych informatorów :smilies:

 

dla przykładu 1 kilogramem słodu zatrzesz 10 kg niesłodowanego jęczmienia czy pszenicy

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że tak, tylko trzeba temu dać odpowiednio dużo czasu.

 

Już znalazłem o co chodziło:

  • Stosunek wody do słodu : aktywność enzymatyczna amylaz jest zależna od gęstości zacieru. Rzadsze zaciery sprzyjają produkcji maltozy, przez co zwiększają fermentowalność brzeczki.
    Za: wiki

Link to comment
Share on other sites

Stosunek wody do słodu : aktywność enzymatyczna amylaz jest zależna od gęstości zacieru. Rzadsze zaciery sprzyjają produkcji maltozy, przez co zwiększają fermentowalność brzeczki.

 

Za: wiki

 

Ciekawe jakby przefermentowała brzeczka zacierana koło 70°C, w której stosunek słodów do wody to 1:5-6 ;)

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że tak, tylko trzeba temu dać odpowiednio dużo czasu.

 

nie, w godzinę nie będzie śladu po skrobi z normalna wydajnością, zmieni się tylko sposób zacierania. Nie ważne, chodzi o to że w słodzie jest nadmiar enzymów i takie rozcieńczenie nie będzie miało wpływu na szybkość zacierania tzn może mieć ale w odwrotna stronę. w rzadszych zacierach szybkość hydrolizy skrobi jest większa ( szybciej się zaciera)

Link to comment
Share on other sites

Kunze:

Wpływ stężenia zacieru na rozkład skrobii;

W rzadkich zacierach przechodzi więcej ekstraktu do roztworu, lecz gęstsze zaciery ochraniają enzymy przed zbyt szybką inaktywacją termiczną (ochronne działanie koloidalnych cząstek zacieru i rozpuszczonych substancji). Wskutek tego w gęstszych zacierach jest podwyższona ilość fermentujących cukrów i wyższy ostateczny stopień odfermentowania.

Link to comment
Share on other sites

był gdzieś temat opracowany, procentowe różnice wydajności przy pojedynczej infuzji, bez wysładzania, bez mash outa. etc

ale kto i gdzie to nie pamiętam..

Link to comment
Share on other sites

Ja to zrobiłem kilka razy; raz z BIAB (Brew In A Bag) I kilka razy No Sparge w coolerze. Musisz się liczyć z nieco mniejszą wydajnością, u mnie spada z 75% do 65%, czyli musisz dać ok. 15% więcej słodów podstawowych. Licz że zatrzymanie wody przez słód to ok. 0.13 gal/ 1 lb słodu. Podobno piwo powinno być bardziej słodowe w smaku, ale ja tego nie zauważyłem.

Dla mnie plusy to że jak chce warzyć 20L piwa (zwykle warze 40L) to mi no-sparge lepiej się mieści w coolerze w którym zacieram (60L) I dodatkowo większa masa zacieru utrzymuje temperature lepiej. No I oczywiście czas, mniej noszenia wody, mniej mieszania etc.

 

Edyt: Musisz też liczyć że będziesz potrzebował dosyć duży pojemnik (gar, cooler) do zacierania, na średnie piwo 20L potrzebujesz co najmniej 35-40L miejsca do zacierania.

Edited by scooby_brew
Link to comment
Share on other sites

Dziekuję wszystkim za odpowiedz.Mój gar zacierny ma 50L, tyle samo ma kadz filtracyjna. Chciałem sobie uprościć/przyspieszyć filtracje.

Miałem też nadziej ze będzie ciut lepsza wydajność :)

Jacer, a możesz doprecyzować, co Kunze uznaje za "rzadki", a co za "gęsty" zacier?

 

Ja wszystko staram się zacierać w 3,5:1

Dlaczego taki stosunek wody do słodów uważasz za najlepszy??

Link to comment
Share on other sites

Przemo: nie uważam za najlepszy. Po prostu dla ułatwienia przyjąłem taki dla swoich piw i tak je robię.

 

Jacer: ja myślałem bardziej o takim podziale

 

gęsty < średni < rzadki

i wyszło mi, że to można zapisać tak:

2,5 <= 3,5 <= 4

 

wiem, że są ludzie stosujący 2,5 l wody na kg słodu, albo nawet i 2,0...

Link to comment
Share on other sites

http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wp%C5%82yw_poszczeg%C3%B3lnych_czynnik%C3%B3w_na_fermentowalno%C5%9B%C4%87_brzeczki_i_wydajno%C5%9B%C4%87#G.C4.99sto.C5.9B.C4.87_zacieru

 

W tym eksperymencie zaceir 2.57 l/kg i 5l/kg dały tak samo fermentowalną brzeczkę, ale za to rzadszy zacier dał wyższą wydajność.

 

Literatura poświęcona piwowarstwu domowemu sugeruje, że rzadki zacier daje bardziej fermentowaną brzeczkę, ale opracowania dotyczące przemysłowego piwowarstwa podają, że gęstość zacieru nie ma większego wpływu na fermentowalność przy użyciu dobrze zmodyfikowanych słodów [Narziss, 2005]. Briggs cytuje dane, które nie pokazują różnicy w fermentowalności spowodowanej gęstością zacieru [briggs 2004].

Może za czasów Kunze słody były mniej zmodyfikowane i gęstość miała większe znaczenie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.