Skocz do zawartości

Strzeliłem babola...


Pawcio_1977

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę zacierałem pszenicę. Wszystko poszło gładko, brzeczkę schłodziłem na dworze do 14 stopni żeby drożdże zaszokować ( wyczytałem o takich sposobach na tym forum ). Niestety poganiany przez kobiałkę ( strasznie spieszyło jej się na zakupy), trochę nieprzytomny po nocnym warzeniu zamiast dać WB-06 złapałem w moje łapska saszetkę S-04 i od razu wsypałem ( bez uwadniania ) do brzeczki. Nawet nie byłem świadom tego błędu, a dopiero po powrocie z zakupów wyrzucając pustą saszetkę zorientowałem się jakiego babola strzeliłem :D. Domyślam się, że moja 1 Pszenica nie będzie mieć aromatów "gwoździków i Chiquita" ;). Więc czego mam się po niej spodziewać ? Jak ma podejść do tematu ilości surowca do refermentacji tzn. dać jak do pszenicy czy jak do innego stylu piwa ? Skoro nie będzie typowych zapachów Weizena to może dochmielić trochę na zimno żeby w ogóle coś było czuć :D. Wiem, że u doświadczonych piwowarów trudno o takie doświadczenia ale może macie jakieś pomysły.

Surowce :

  • Słód pilzneński 1,9 kg
  • Słód pszeniczny 2,1 kg
  • Chmiel Lubelski, granulat, 15 g

Zacieranie było mniej wiecej takie :

45st - 15',

55st - 15',

62st- 40',

72st- 40'

Mash Out

chmielenie 60 ' całością chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są S-04 to chyba najlepiej to przerobić na mocniej chmielonego jasnego ejla. Zagotuj (30 min) w 1l wody 30g chmielu goryczkowego np. Marynki, odfiltruj chmiel, szybko schłodź i dolej do piwa jak najprędzej. Bo w takiej formie jak teraz to masz, to piwo pewnie wyjdzie bardzo mdłe.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś po prostu American Wheat na polskim chmielu. :)

 

Oczekuj piwa bardziej zbliżonego do Pale Ale niż do Weizena. Możesz spokojnie dochmielić na zimno. Rada karczmarza z herbatką chmielową też ma sens, bo 15g lubelskiego to zbyt dużej goryczki nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ostatnio podobną sytuację - w połowie zacierania zorientowałem się że zapomniałem zabrać z "magazynu" (piwnica moich rodziców) drożdży do weizena, a mam jedynie gęstwę S-04 w lodówce... Miałem za to 100g East Kent Golding.

Szybka decyzja i powstało "English American Wheat" ;) Wczoraj butelkowałem i jest calkiem przyjemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat.

 

Do swojej pszenicy dałem za mało chmielu na goryczkę. Czy można ją podpić przy rozlewie ? Np. herbatka z chmielu dodana razem z roztworem cukru do refermentacji.

 

Czy ktoś praktykował takie rozwiązanie ?

 

Link do notatek z warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. herbatka z chmielu dodana razem z roztworem cukru do refermentacji.

Robiłem coś takiego ale z chmielem aromatycznym, efekt był słaby moim zdaniem, jeśli porównać z chmieleniem na zimno podobnej ilość - 50g na 20l.

Goryczkowy chmiel wydaje się jednak bardziej sensowny, jesli chodzi o metodę herbatki, tylko lepiej chyba dodać jeszcze podczas fermentacji, aby pozbyć się resztek chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

snapback.pngUżytkownik domin-w dnia 04 listopad 2013 - 16:42 napisał

 

 

 

snapback.pngUżytkownik jaras dnia 04 listopad 2013 - 14:51 napisał

 

 

Link do odpowiedniej strony w wiki.

 

 

Teorie znam, zależy mi na wypowiedzi popartej praktyką :)

 

A to przepraszam - poprawny link

 

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim AIPA (16,5blg, 26L) robiłem herbatkę, 60' gotowania 10g mosaic (bodaj 13%alfa), goryczka wyraźnie się podbiła z 63 do 76IBU (wyliczone BS). Przy zlewaniu na cichą zauważyłem, ze goryczka jest niedostateczna, to podbiłem już do przyjemnej.

Dodałem jeszcze Mosaic na zimno, więc wyszło bardzo fajnie.

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko, że goryczkę najlepiej ocenić w gotowym piwie. IBU to tylko jeden parametr, który nie oddaje całości, tzn charakteru goryczki i jej współgrania (albo jego braku z resztą piwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzeczkę schłodziłem na dworze do 14 stopni żeby drożdże zaszokować

Gdzie to wyczytałeś i co to ma dać?

W kilku miejscach na forum, np.:

http://www.piwo.org/topic/4219-piwo-pszeniczne-weizen-pare-pytan/#entry84244

http://www.piwo.org/topic/10597-poczatek/page__st__40#entry225861

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przeczytałeś dokładnie:

"- zaszczepianie drożdżami brzeczki o niskiej temp. (11-13°C ) i 1-2 dniowe podnoszenie temp. fermentacji do końcowej 18-20°C. Warunkiem jest bardzo silny starter,"

 

To raz, a dwa: to są eksperymenty. Na początek wystarczy jak zrobisz dokładnie wg przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kogo pytasz konkretnie, ale ja przeczytałem dokładnie (choć kolega twierdzi, że nie jest to wymogiem http://www.piwo.org/..._60#entry235230 ). To taki OT, bo nie o tym jest przecież ten wątek :). Padło pytanie skąd takie informacje, to wskazałem wątki, bo akurat przygotowuję się do pierwszej pszenicy i pamiętałem, że coś takiego było gdzieś na forum napisane. W przypadku autora tematu drożdże nie te, więc nie ma o czym mówić. No i nieuwodnione.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie nie doczytałem :D. Ilość wiedzy do przyswojenia jest tak duża, że jeszcze tego nie ogarniam. Gdybym nie przekombinował i zadał drożdże zaraz po schłodzeniu brzeczki po gotowaniu to na pewno byłyby to te odpowiednie. Dostałem nauczkę i mam mocne postanowienie żeby następne kilkadziesiąt warek robić wg. przepisów. Dopiero jak nabiorę doświadczenia zacznę "cwaniakować". :D Wczoraj wlałem herbatkę chmielową. W odpowiednim czasie podzielę się wrażeniami z degustacji.

Edytowane przez Pawcio_1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.