Skocz do zawartości

Chmielenie a ilość brzeczki (jak przeliczyć ilość potrzebnego chmielu)


nms007

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie laika...

 

Mając recepturę na 20l brzeczki i powiedzmy, że gotujemy godzinę z 50g chmielu (niech będzie Marynka), to czy np. dla 40l mam również dwukrotnie zwiększyć ilość chmielu, czy może wydłużyć czas gotowania?

 

A może są jakieś wzory na przeliczenie ilości chmielu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Mniej więcej wiem już co i jak, ale pojawia się kolejne "ale". A mianowicie - którą metodę wybrać:

- Rager

- Tinseth

- Garetz

?

 

Czy któraś z nich jest najlepsza? A może każda, jest odpowiednia dla specyficznej sytacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając recepturę na 20l brzeczki i powiedzmy, że gotujemy godzinę z 50g chmielu (niech będzie Marynka), to czy np. dla 40l mam również dwukrotnie zwiększyć ilość chmielu, czy może wydłużyć czas gotowania?

 

Zwiększyć iość chmielu.

 

Co do metody obliczenia. Nie ma najlepszej. Najczęściej stosowaną jest chyba Tinseth. Obojętnie którą metodę wybierzesz, ważne abyś cały czas stosował tą samą tak abyś cały czas miał odniesienie goryczki w kolejnych warkach.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając jeden parametr zmieniasz parametr analogiczny, czyli modyfikując ilość finalnego piwa zmieniasz ilość chmielu. Dlaczego? Dlatego, że jeśli np wszystkie alfa kwasy Marynki rozpuszczą się po 40-stu minutach, to gotowanie jej dłużej nie będzie miało sensu.

 

Idealne rozwiązanie to dedykowane programy, ale GPH też daje radę. Masz to tutaj:

http://www.piwo.org/topic/3453-gramoprocenty-humulonow-czyli-gph-propozycja/

 

Założenie jest takie, że zawsze w oryginalnej recepturze następuję ekstrakcja ze 100% skutecznością. Na tej podstawie wyliczasz ile a-k przeszło do brzeczki danej objętości (uzyskując finalnie ilość na 1 l) i tak modyfikujesz ilość chmieli (skuteczne również gdy zmieniasz chmiele na te z inną zawartością a-k), żeby w Twojej recepturze ta wartość była taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za liczne i bardzo pomocne odpowiedzi! Kolejna zagwozdka rozwiązana.

 

Szkoda tylko, że nie mam teraz możliwości praktycznego przetestowania mojej wiedzy teoretycznej (susza) :(

No ale nic - będę czekał z niecierpliwością na obfite opady deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wihura, a wiesz czym liczy BT? Bo excelowy plik z forum ma Ragera i Tinsetha a wyniki z BT różnią się od nich.

Masz możliwość wybrania czym liczy BT ->Narzędzia->Opcje->Formuły wyliczeń.

Ja mam wg. Tinsetha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.