Skocz do zawartości

Fermentor 32 l kontra kiszona kapusta.


bielok

Rekomendowane odpowiedzi

Kapusta kupiona poszatkowana, 4 kg marchwi szatkowane na domowej szatkownicy, 1 kg jabłek, 18 g soli na 1 kg kapusty, czosnek - jedna główka, koper - sporo wiechecia :)

:okey: (+)

 

Chyba spróbuję twój przepis. Od jakiegoś czasu testuje dietę pro-biotyczną (z powodzeniem) i kapusta kiszona będzie dobrym dodatkiem do niej. Mam też kilka starszych fermentorów, które mógłbym na to poświęcić. Jak długo tą kapustę trzymasz w wodzie i w jakiej temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba spróbuję twój przepis. Od jakiegoś czasu testuje dietę pro-biotyczną (z powodzeniem) i kapusta kiszona będzie dobrym dodatkiem do niej. Mam też kilka starszych fermentorów, które mógłbym na to poświęcić. Jak długo tą kapustę trzymasz w wodzie i w jakiej temp?

 

Sam nigdy nie kisiłem kapusty ale od zawsze u mnie w domu zajmowali się tym rodzice. Ich praktyka jest taka, że podczas ugniatania kapusty ( trzymanej w plastikowym worku który z kolei znajduje się w wyparzonej beczce kamionkowej ) odbierają nadmiar soku. Po skończonym udeptywaniu trzyma się kapuchę ok tygodnia w cieple w temp. pokojowej aż się zakwasi. Kapusta pęcznieje więc może być tak, że trzeba trochę wody dolać. Następnie przygniata się worek z kapustą wyparzonym kamieniem i przenosi do piwnicy do chłodu. Tak to wygląda u mnie. Tylko Scooby musisz się pośpieszyć bo staropolska "prawda ludowa" głosi, że kapusta kiszona po Wszystkich Świętych nie wychodzi dobra :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kisiłem kapustę, że tak powiem "zawodowo". W beczkach 160l. Nigdy nic nie było dolewane. Nie wiem co prawda jak kisi się kapuste w fermentorze, bo plastik dość cienki i ciężko z ubijaniem. W dużej beczce kapuste układa się warstwami posypując każdą warstwę solą. Nastepnie depta aby puściła sok. Potem kolejna warstwa i tak aż do pełnej beczki. Na wierzch sypie się głąby (głęby) kapuściane i kładzie całe liście. To po to aby była jak najmniejsza warstwa powietrza. Zamykamy beczkę i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.