Skocz do zawartości

Cichy Browar


Cichus

Rekomendowane odpowiedzi

Belgijskich piw ciąg dalszy. Dziś pierwsze podejście do dubbla - jako cukru użyję syropu z Brewfermu. Mam go niewiele, ale myślę, że wystarczy.

 

Warka No. 148 - Dubbel I

 

Zakładana objętość: 22 l/17 l


Zakładany ekstrakt: 15°Blg/15°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 2,5 kg
  • Słód wiedeński, Viking - 2,5 kg
  • Syrop kandyzowany, Brefrerm- 0,25 kg

Chmiele:

  • Iunga - 20 g

Drożdże: 

  • Wyeast 3787 "Trappist High Gravity" - gęstwa

 

Zacieranie:

  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  •  

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Iunga, 20 g - 60'
  • Syrop - 15''

Fermantacja:

  • Drożdże zadane w temp. 20°C. Początek bez kontroli temperatury w chłodnym pomieszczeniu (około 12°C) i po pierwszej dobie podpięty sterownik, który podgrzeje piwo do 20°C.
  • 30 XI 2017 Odfermentowało do 3°Blg.

 

Rozlew:

  • Rozlane do corneliusa z dodatkiem 60 g cukru białego. 

 

Uwagi:

  • Trochę mi kiepska wydajność wyszła - miałem zbyt drobno pośrutowany słód i wysładzanie trochę się ślimaczyło. Nie odebrałem do końca brzeczki i wyszło jak wyszło.
  • Przy rozlewie nie smakowało jakoś rewelacyjnie. Raczej mocno fenolowe, wydaje mi się, że nie do końca udało mi się zapanować nad fermentacją i w pierwszych stadiach za piwo było narażone na przegrzanie. Zobaczymy, jak się rozwinie.

 

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cichus, ale poprzednia warka, blond miała numer 147, to dubbell raczej będzie 148,  
Chyba że masz inną koncepcję.
Już poprawione. Dzieki! Dobrze wiedzieć, że ktoś jeszcze czyta moje zapiski. ;)

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę piwa w butelkach i kegach, ale żadnego lagera wśród nich nie ma. Należy to zmienić, bo dla niektórych to sezon lagerowy (fakt, darmowe chłodzenie jest dostęne). Do tego powrót do korzeni czyli pierwsza od prawie miesiąca warka na klasycznych garach. Ach! Prawdziwe rzemiosło!

 

Warka No. 149 - Lager wiedeński III

 

Zakładana objętość: 20 l/23 l


Zakładany ekstrakt: 12°Blg/11°Blg

Surowce fermentowalne:

  • Słód wiedeński, Viking - 3,5 kg
  • Słód monachijski II, Bestmalz - 2,5 kg

Chmiele:

  • Iunga - 15 g

Drożdże: 

  • Wyeast 2206 "Bavarian lager" - starter 1,5 l

 

Zacieranie:

  • 62°C - 20'
  • Dekokcja
  • 72°C - 20'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • ok

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Iunga, 15 g - 60'

Fermantacja:

  • Drożdże zadane 3 XI 2017 około 22:00 w temperaturze 19°C. Cala fermentacja przeprowadzona w piwnicy.

Rozlew:

  • Rozlano do 32 Butelek z dodatkiem 90 g cukru. - Za nie myśalłem, że tak mało piwo trafiło do kega.

Uwagi:

  • Rozważam przeprowadzenie lagerowania w corneliusach. Nie wiem jednak co potem. Czy refermentować jak św. Tomasz z Kopyru nakazał (tak naprawdę to nie)? Czy może starać się nagazować za pomocą ciśnienia, jakie pozostanie w piwie.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z warzeniem miałem trochę pod górkę. Na początku nie mogłem znaleźć wkrętarki, żeby pośrutować. Zmieliłem ręcznie (5 kg w pół godziny, bardzo dobry wynik). Później chciałem zważyć słód - okazało się, że pszenicę to mam, ale tylko wędzoną dębem. Niekoniecznie miałem ochotę robić wędzonego weizena, więc początkowo stwierdziłem, że sru - walnę pół na pół pilzneński z wiedeńskim i zrobię coś na kształt piwa parowego z Widawy - piwo jęczmienne na drożdżach weizenowych. Zacząłem już grzać wodę w Grainfatherze. Usiadłem na chwilę i zacząłem rozmyślać o tym jak zrobić dobrego mikshake IPA... I nagle olśnienie - "Gwoździe i Banany" będą idealnymi drożdżami do takiego piwa - niska flokulacja i niezbyt głębokie odfermentowanie, nie wspominając już o bananowych estrach! Szybko przyniosłem sobie paczkę płatków owsianych i sru do gara razem ze słodem. W między czasie przypomniałem sobie o lasce wanilii, którą kiedyś sobie kupiłem w nieznanym celu. Czego chcieć więcej?

 

Warka No. 150 - Session Milkshake IPA

 

Zakładana objętość: 23 l/23 l


Zakładany ekstrakt: 13°Blg/12,5°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 2,5 kg
  • Słód wiedeński, Viking - 2,5 kg
  • Płatki owsiane - 0,5 kg

Chmiele:

  • Iunga - 20 g
  • Equanot - 75 g
  • Amarillo - 75 g 
  • Cascade - 75 g

Drożdże: 

  • Fermentum Mobile FM41 "Gwoździe i banany" - gęstwa

Dodatki:

  • Wanilia - 1 szt.

 

Zacieranie:

  • 62°C - 20'
  • 72°C - 40'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • OK

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Iunga, 20 g - 60'
  • Wanilia - 5'
  • Equanot, 25 g - 0'
  • Cascade, 25 g - 0'
  • Amarillo, 25 g - 0'

Fermantacja:

  • Start w temperaturze pokojowej. Później przeniesienie do chłodniejszego pomieszczenia na dobę, dwie i powrót do ciepłego.
  • Drożdże zadane 7 XI 2017 około 21.
  • 30 XI 2017 - Odfermentowało do 3°Blg. W aromacie dosyć słodkie, ale raczej estry i fenole zdominowały wszystko. Wanilii nie stwierdziłem. Jednak drożdże do weizena nie koniecznie muszą nadawać się na tego typu piwo.

Chmielenie na zimno:

  • Po 50 g Amarillo, Cascade i Equanot. Na około 2-3 dni.

Rozlew:

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.06.2016 o 15:07, Cichus napisał:

Warka No. 100 - Imperialny porter

 

Drożdże: 

  • Browin, Fermivin PDM - 2 paczki

Możesz zdradzić jak te drożdże się sprawdziły? Jak z odfermentowaniem i ewentualnym nagazowaniem piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2017 o 19:58, Warmiński MISIEK napisał:

Możesz zdradzić jak te drożdże się sprawdziły? Jak z odfermentowaniem i ewentualnym nagazowaniem piwa?

Powiem szczerze, że zapomniałem o tym piwie. Zostało zlane do balonu, i tam sobie mieszka od roku, razem z płatkami dębowymi, macerowanymi w rumie. Przy przelewaniu było dosyć mocne, ale nie umiałem zmierzyć ekstraktu (spławik nie chciał tonąć), więc nie wiem jak odfermentowało czy dużo czy mało, ale klepało, więc alkohol jakiś był. W tym momencie jest to pewnie klepka dębowa w smaku. Może w sobotę uda mi się zabutelkować, to dam znać co z tym piwem stało się dalej.

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyeast 1450 "Denny's Favourite" - to drożdże do których przymierzałem się odkąd pamiętam (w czasie swojej przygody piwowarskiej). Zawsze były inne ciekawsze. W końcu musiałem się przełamać i zrobić serię piw z ich użyciem. Na pierwszy raz pomyślałem, że zrobię sobie session IPA - może uda mi się nawiązać do mitycznego Midwest IPA. Na pewno jednak coś pomiędzy West Coast, a East Coast - zero słodów karmelowych, dosyć jasne, ale nie wytrawne, z umiarkowaną goryczką i bardzo intensywnym aromatem chmielowym, na neutralnych drożdżach. 

 

Warka No. 151 - Session IPA

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 11°Blg/11°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 3,2 kg
  • Słód Colorado Pale Base - 1 kg

Chmiele:

  • Iunga - 20 g
  • Mosaic - 100 g
  • Nelson Sauvin - 100 g

Drożdże: 

  • Wyeast 1450 "Danny's favourite 50" - starter

Zacieranie:

  • 69°C
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • OK

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Iunga, 20 g - 60'
  • Mosaic, 50 g - Hop stand*
  • Nelson Sauvin, 50 g - Hop stand

Fermantacja:

  • Start w wiadrze owiniętym matą w chłodnym pomieszczeniu, a po dobie podpięcie kabla grzewczego i maks temperatura otoczenia 18°C.
  • Drożdże zadane 9 XI 2017 około 21.
  • 30 XI 2017 - Odfermentowało do 2°Blg. Próbka zdawała się obiecywać całkiem sporo w aromacie. IMO całkiem fajne drożdże - czysty słodowo- chmielowy aromat przy niezłej klarowności.

Chmielenie na zimno:

  • Do piwa trafiło po 50 g Mosaic i Nelson Sauvin na około 2-3 doby w temperaturze pokojowej.

Rozlew:

 

Uwagi:

  • *- 10 minut, bez mierzenia temperatury, ale efekt było czuć, bo brzeczka pachniała dosyć przyjemnie.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doroczną tradycją stało się warzenie przeze mnie piwa dyniowego. Zawsze do tego celu wykorzystuję przyprawy i belgijskie drożdże. W tym roku postawiłem na rekordową ilość - 50 l (koniec końców wyszło 60 l). Fermentację poprowadzę, za pomocą drożdży z dwóch browarów klasztornych - Chimay i Westmalle, a dodatkowe 10 l suchymi S-33 i Brussels Brettanomyces blend.

 

Warka No. 152 - Pumpkin ale 2017

 

Zakładana objętość: 50 l/60 l


Zakładany ekstrakt: 18°Blg/17°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 6 kg
  • Słód monachijski II, Viking - 3 kg
  • Słód wiedeński, Viking - 3 kg
  • Słód Colorado Honig, Viking - 1 kg
  • Słód Caraaroma, Weyermann - 1 kg
  • Słód Carafa III Special, Weyermann - 0,6 kg
  • Syropy cukrowe z 2 kg cukru.

Chmiele:

  • Iunga - 60 g

Drożdże: 

  • Wyeast 3787 "Trappist High Gravity" - gęstwa
  • Fermentum Mobile FM25 "Klasztorna Medytacja" - gęstwa

Dodatki:

  • Mieszanka przypraw - cynamon, gałka muszkatołowa, kardamon, imbir, kolendra.

Zacieranie:

  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Jestem użytkownikiem skrzyni filtracyjnej z filtratorem rurkowym, już od jakiegoś czasu (ponad 3 lata). Po poprawkach jakie wprowadziłem w zeszłym roku nie miałem okazji przetestować jej w trudnych warunkach. Ostatnio przy zasypie 17 l poległem. Teraz przy prawie 15 l poszło bez zająknięcia. Z uwagi na dużą objętość zacieru (70l garnek pełny prawie po rant) musiałem przekładać go na raty do skrzyni. Ostatecznie filtracja trwała dłużej niż standardowo, ale wszystko było "do ogarnięcia". 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 90 '
  • Iunga, 60 g - 90'
  • Przyprawy - 5'

Fermentacja:

  • Drożdże zadane do brzeczki około 20 °C i pozostawione w temperaturze pokojowej do końca fermentacji. Około godziny 17:00 11 XI. Po 17 godzinach od zadania drożdży wyraźne objawy ich pracy.
  • Obie wersje odfermentowały w okolicach 1,5°Blg.

Rozlew:

  • 18 XII 2017Rozlane do dwóch kegów 19l, każdy z dodatkiem 60 g cukru oraz 26 butelek z dodatkiem 60 g cukru.

Uwagi:

  • Wersję z brettami opiszę w oddzielnym poście.
  • Chyba na tą chwilę najlepsze dyniowe zrobione do tej pory. Przy rozlewie czuć było przyjemną czekoladowość. Zobaczymy co wyjdzie, jak się ułoży.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga warka z 11 XI. Białe Chimay to jedno z moich ulubionych piw, głównie przez jego drożdżowy aromat. Nie chciało mi się kopiować, wolałem stworzyć własną recepturę. Jedynym wspólnym mianownikiem bedą drożdże i podobny schemat fermentacji. Dodatek miodu wynika za to z lenistwa - nie chciało mi się jechać do sklepu po kilogram cukru.

 

Warka No. 153 - Tripel z miodem rzepakowym

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 18°Blg/18°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 4,5 kg
  • Słód monacjikski II, Steinbach - 0,5 kg
  • Słód Carapils, Weyermann - 0,3 kg
  • Miód rzepakowy - 900 ml (czyli około 1 kg)

Chmiele:

  • Iunga - 20 g

Drożdże: 

  • Fermetum Mobile FM25 "Klasztorna Medytacja" - gęstwa

Zacieranie:

  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Znów za drobno pośrutowany słód, jak na możliwości Grainfathera

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Iunga, 20 g - 60'
  • Miód - 5'

Fermantacja:

  • Drożdże zadane do brzeczki około 15°C i ustawione w temperaturze pokojowej. Pod koniec pierwszej doby od zadania drożdży podłączenie kabla grzewczego i fermentacja w wyższych temperaturach otoczenia.
  • Drożdże zadane 11 XI 2017 około 16.
  • Odfermentowało do 2°Blg.

Rozlew:

  • 12 XII 2017 Rozlane do 38 butelek z dodatkiem 105 g cukru białego.

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2017 o 19:58, Warmiński MISIEK napisał:

Możesz zdradzić jak te drożdże się sprawdziły? Jak z odfermentowaniem i ewentualnym nagazowaniem piwa?

Dziś rozlałem to piwo. Ogólnie wyszło bardzo specyficznie. Piwo jest gęstości syropu. Przy rozlewie lepiło mi się wszystko, ręce, butelki kapsle. W smaku mocno czekoladowe, w stylu likieru. Coś tam odfermentowało, bo czuć alkoholowe rozgrzewanie. Na szczęście nie wyszła klepka, co zdarza się przy płatkach dębowych. Na nagazowanie bym nie liczył, więc rozlałem do butelek saute i powoli będę wypijał (myślę, że może się nadać jako dodatek do słabszych piw). 

 

Równocześnie dokończyłem warkę numer 152 - ostatnie 10 l.

 

Warka No. 152,5 - Dyniowe Brett Ale*

 

Objętość: 8 l

 

Drożdże: 

  • Fermetum Mobile FM11 "Wichrowe Wzgórza" - gęstwa
  • The Yeast Bay "Brussels Brettanomyces Blend" - zadane prosto z fiolki 

Gotowanie i chmielenie:

  • Dodatkowe gotowanie przez 10' w celu sterylizacji brzeczki.

Fermantacja:

  • Drożdże zadane do brzeczki około 25°C i ustawione w temperaturze pokojowej. Na bliżej nie określony czas (pewnie coś koło pół roku)

Rozlew:

  • Zakładane nagazowanie 2,2 objętości CO2, nie pamiętam dokładnej ilości cukru, ale było około 40 g, dodanych w formie syropu odmierzanego strzykawką. Dodatkowo gęstwa WY1214.

 

Uwagi:

  • *- Założenia podobne do tych z oryginalnego dyniowego. Zapisuję jako połówkę, ze względu na te "odmienne".
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Łukasza, znanego na forum jako Lodzermensch wszedłem w posiadanie gęstwy drożdżowej prosto z tanka (hehe) - WLP 095. Są to drożdże dedykowane do piw w stylu NEIPA czyli idealnie sprawdzą się w żytnim IPA, chyba moim ulubionym jeśli chodzi o wszystkie walory smakowo zapachowe. Warka wykonywana na "klasycznym sprzęcie".

 

Warka No. 154 - Rye IPA III

 

Zakładana objętość: 20 l/17 l


Zakładany ekstrakt: 15°Blg/15°Blg


Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 3 kg
  • Słód żytni, Steinbach - 2,5 kg

Chmiele:

  • Iunga - 30 g
  • Citra - 100 g
  • Mosaic - 100 g

Drożdże: 

  • Fermetum Mobile FM11 "Wichrowe wzgórza" - gęstwa
  • White Labs WLP 095 "Burlington ale" - gęstwa

Zacieranie:

  • 67°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • O dziwo przy takiej ilości żyta filtracja poszła sprawnie, a tekstura piwa jest zadowalająca.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Iunga, 30 g - 60'
  • Mosaic, 50 g - 0'
  • Citra, 50 g - 0'

Fermantacja:

  • Drożdże zadane do brzeczki około 18°C i ustawione w temperaturze pokojowej. Fermentacja w teperaturze otoczenia
  • Drożdże zadane 16 XI 2017 około 22:00.

Rozlew:

  • 16 XII 2017 Obie wersje rozlane. Wersja na "wichrowych" do kega 9l z dodatkiem 30 g cukru białego. Wersja na burlingtonach do 21 butelek 0,33 l z dodatkiem 55 g cukru białego.

Uwagi:

  • Warka została rozlana do dwóch wiaderek z Castoramy. Bardzo wygodna rzecz. Są one dużo lżejsze od "standardowych" wiader i od razy mają rączkę.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie i mam nadzieję, że nie ostatnie podejście do belgijskiego Dubbla. W tym roku kalendarzowym raczej mi się to nie uda, ale w przyszłym mam nadzieję, jeszcze ze dwie warki popełnić przed końcem sezonu 2017/2018. Tym razem poszedłem w trochę ciemniejszy zasyp i prawdopodobnie dodam mieszaniny dosyć jasnego syropu kandyzowanego domowej roboty i cukru trzcinowego, ale to dopiero na etapie fermentacji. Na razie kolor wyszedł zadowalający i co ciekawe - brzeczka wyszła bardzo klarowna. Zobaczymy co z tego powstanie (choć wydaje mi się, że będzie to lepsze od wersji nr I).

 

Warka No. 155 - Dubbel II

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 17°Blg/17(15)°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 3,5 kg
  • Słód wiedeński, Viking - 1 kg
  • Słód Caraaroma, Weyermann - 300 g
  • cukier w postaci syropu cukrowego z 1 kg cukru białego*

Chmiele:

  • Iunga - 20 g

Drożdże: 

  • Fermentum Mobile FM26 "Belgijskie pagórki" - gęstwa

 

Zacieranie:

  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • OK

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Iunga, 20 g - 60'

Fermantacja:

  • Start w temperaturze pokojowej.
  • Drożdże zadane 23 XI 2017 około 21

Rozlew:

  • 16 XII 2017 - rozlane z dodatkiem 115 g cukru białego. Wyszło równo 40 butelek

 

Uwagi:

  • *- Cukier dodam po starcie fermentacji - zapomniałem przygotować sobie za wczasu syrop cukrowy. 
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Plany na jutro. Dwie warki na raz. Jedna z garów, druga z Grainfathera. Na pierwszy ogień pójdzie marcowe robione w Grainfatherze. Jestem ciekaw jak wyjdzie marcowe bez dekokcji. Jako zasyp postanowiłem zastosować mieszankę słodów podstawowych - pilzneńskiego, wiedeńskiego i monachijskiego II.

 

Warka No. 156 - Marcowe VI

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 14°Blg/13°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 2,8 kg
  • Słód wiedeński, Viking - 1,5 kg
  • Słód monachijski, Steinbach - 1,2 kg

Chmiele:

  • Hallertauer Mittelfruh - 30 g

Drożdże: 

  • Wyeast 2206 "Bavarian lager" - gęstwa

 

Zacieranie:

  • 62°C - 10'
  • 72°C - 50'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  •  

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Hallertauer Mittelfruh, 30 g - 60'

Fermantacja:

  • Drożdże zadane 3 XII 2017 około 15.

Rozlew:

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem opisać jednej warki w zeszłym tygodniu i nie pamiętam jakiego chmielu użyłem oprócz Galaxy, ale chyba był to Mosaic.

 

Warka No. 157 - West Coast IPA I

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 16°Blg/16°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 5,5 kg

Chmiele:

  • Iunga - 30 g
  • Mosaic - 50 g
  • Galaxy - 100 g
  • Equanot - 25 g
  • Amarillo - 60 g

Drożdże: 

  • Wyeast 1450 "Danny's favourite" - gęstwa

 

Zacieranie:

  • 66°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • OK

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Iunga, 30 g - 60'
  • Mosaic, 50 g - Hop stand
  • Galaxy, 50 g - Hop stand

Chmielenie na zimno:

  • Galaxy - 50 g
  • Equanot - 25 g
  • Amarillo - 60 g

Fermantacja:

  • Drożdże zadane 3 XII 2017 około 17.
  • 1 I 2018 - dodano chmiel na zimno.
  • Odfermentowało w okolice 3°Blg.

Rozlew:

  • Rozlano do butelek z 90 g cukru białego. Wyszło około 17l gotowego piwa.

 

Uwagi:

  • Oczywiście z pierwszych założeń nici, bo zabrakło mi chmielu. 
  • W sumie jest to chyba bardziej NEIPA niż West Coast. Wyszło mega owocowe, lekko zmętnione, a goryczka jest dosyć delikatna.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka z dziś, która prawdopodobnie będzie Vermontem, ale bez płatków owsianych, których zapomniałem wrzucić i chyba przedostatnią albo przedprzedostatnią IPĄ przez najbliższe parę miesięcy. Chmielenie klasyczne, zasp chyba też. Nie mogłem już znaleźć Iungi w zamrażarce, więc musiałem wykorzystać Oktawię, która ma sporo mniej alfa, nawet od chmieli, które dziś wrzuciłem na aromat, ale czego się nie robi dla aromatu chmielowego? (chociaż Oktawię zapamiętałem jako ciekawy chmiel, do którego mam nadzieję wrócić w najbliższym czasie.)

Warka No. 158 - NEIPA III

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 14°Blg/14°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód Colorado Pale Base, Viking - 3,9 kg
  • Słód Pilzneński, Viking - 1,1 kg

Chmiele:

  • Oktawia - 30 g
  • Mosaic - 100 g
  • Citra - 50 g
  • Equanot - 100 g
  • Amarillo - 50 g

Drożdże: 

  • WLP095 "Burlington Ale" - chwilę odleżana gęstwa z browaru Ziemia Obiecana

 

Zacieranie:

  • 67°C - 60'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Dzięki grubszemu mieleniu przestałem mieć problemy z wysładzaniem w Grainfatherze.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Oktawia, 30 g - 60'
  • Citra, Mosaic, Equanot po 50 g - Hop stand

Chmielenie na zimno:

  • Amarillo - 50 g
  • Mosaic - 50 g
  • Equanot - 50 g

Fermantacja:

  • Drożdże zadane 7 XII 2017 około 22.
  • Fermentacja w temperaturze pokojowej.
  • 1 I 2018 - dodano chmiel na zimno.

Rozlew:

  • 9 I 2018 - rozlano do 20 butelek i małego kega z dodatkiem 80 g cukru białego.

 

Uwagi:

  • Chyba przez wiek chmieli w zamrażarce piwo nie wyszło takie aromatyczne jak chciałem. Jednak już pora na zbiory 2017.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myk sezon na lagery w pełni. Jak podliczyłem to mam bardzo dużo piw, które są mocno chmielone, a mało lagerów i to trzeba zmienić. Drożdże lagerowe w lodówce, gotują się do pracy. Na pierwszy ogień

 

Warka No. 159 - Dziesiątka

 

Zakładana objętość: 20 l/19 l


Zakładany ekstrakt: 10°Blg/11°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 3,6 kg
  • Słód Carapils, Weyermann - 0,4 kg

Chmiele:

  • Oktawia - 75 g

Drożdże: 

  • Wyeast 2007 "Pilsen Lager" - starter

 

Zacieranie:

  • 62°C - 20'
  • Dekokcja
  • 72°C - 20'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • OK

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Oktawia, 25 g - 60'
  • Oktawia, 50 g - 0'

Fermantacja:

  • Drożdże zadane 10 XII 2017 około 17:00.
  • 22 I 2018 - piwo zostało przelane na lagerowanie w stalowym kegu.

 

Rozlew:

 

Uwagi:

  • Trochę za wysoki ekstrakt mi wyszedł, ale co mi tam.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś klasyka. Klasyka niemieckiego piwowarstwa. Jasne, zbalansowane piwo dolnej fermentacji - Munich Helles. Tego typu style wydają mi się być dosyć sporym wyzwaniem, ze względu na ich delikatny charakter. Postanowiłem wprowadzić kilka modyfikacji w stosunku do lagerowania i końca fermentacji. Przerwy diacetylowej jak nie robiłem, tak robić nie będę, ale planuję za to temperaturę piwa obniżać o 1°C na dobę, pod koniec fermentacji i przelanie na lagerowanie (w stalowym kegu, oczywiście).

 

Warka No. 160 - Munich Helles

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 12°Blg/12°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 4,2 kg

Chmiele:

  • Hallertauer Mittelfruh - 30 g

Drożdże: 

  • White Labs WLP833 "German Bock" - Starter

 

Zacieranie:

  • 62°C - 20'
  • Dekokcja
  • 72°C - 20'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • OK

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 90 '*
  • Hallertauer Mittelfruh, 20 g - 60'
  • Hallertauer Mittelfruh, 10 g - 10'

Fermantacja:

  • Drożdże zadane 12 XII 2017 około 22:00.

 

Rozlew:

 

Uwagi:

  • *- Teoretycznie nie powinn być DMSu, ale z tego co wyczytałem gotowanie przez 90' jest "bardziej autentyczne". No zobaczymy. Jeśli chodzi o chmielenie, to też raczej skromnie, bo piwo ma być raczej słodowe niż chmielowe.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłem sobie dodatkowy gadżet do grainfathera - Micro Pipe Work. Rurkę, która zmniejsza objętość kosza, dzięki temu łatwiej warzyć warki po 10l. Jest to dla mnie o tyle ważne, że dzięki temu mogę produkować więcej stylów, które nie koniecznie u mnie schodzą w szybkim tempie, a jednak lubię się czasem ich napić. W ramach testów styl, którego Tomasz Kopyra nie lubi - Double New England IPA.

 

Warka No. 161 - Double New England IPA

 

Zakładana objętość: 10 l/11 l


Zakładany ekstrakt: 18°Blg/18°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód Colorado Pale Base, Viking - 3,5 kg
  • Płatki owsiane - 0,5 kg
  • Cukier biały - 400 g

Chmiele:

  • Iunga - 20 g
  • Mosaic - 100 g
  • Pekko - 100 g*

 

Drożdże: 

  • White Labs WLP095 "Burlington Ale" - gęstwa

 

Zacieranie:

  • 65°C - 90'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

 

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Cukier biały - 15'
  • Iunga, 25 g - 60'
  • Mosaic, 50 g - Hop stand
  • Pekko, 50 g - Hop Stand

Chmielenie na zimno:

  • Mosaic, 55 g
  • Pekko, 45 g

Fermantacja:

  • Cały czas w temperaturze  pokojowej. Czyli jakieś 3 tygodnie. Potem dodanie chmielu do wiadra.
  • Drożdże zadane 16 XII 2017 około 18:00.

Rozlew:

 

Uwagi:

  • *- Całkiem ciekawy zapach z torebki po otwarciu. Jeszcze z czymś takim się nie spotkałem. Zobaczymy jaki efekt da w gotowym piwie.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od razu druga warka na garach. Chcę zrobić lekkie farmhouse ale, a że w lodówce miałem drożdże WLP644 "Saccharomyces bruxelensis Trois" to po konsultacjach na fejsbukowej grupce o warzeniu piwa tzw. "Jewarzce", zrobiłem starter jak dla zwykłych Saccharomyces. Założenia są dosyć proste - jasne, lekkie piwo delikatnie chmielone Mosaikiem na aromat i na zimno w celu wybadania jaki profil dają drożdże.

 

Warka No. 162 - Farmhouse ale

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 11°Blg/11°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód pilzneński, Viking - 4 kg

Chmiele:

  • Iunga - 20 g
  • Amarillo - 50 g

Drożdże: 

  • White Labs WLP644 "Saccharomyces bruxelensis Trois" - Starter

 

Zacieranie:

  • 62°C - 30'
  • 72°C - 30'
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • OK

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 0 '*
  • Iunga, 20 g  - 60'
  • Amarillo, 25g - 0'

Chmielenie na zimno:

  • Amarillo, 25 g - 3-4 dni

Fermantacja:

  • Przez pierwszą dobę od startu fermentacji w tepmeraturze pokojowej i dalej podniesienie do 26°C.
  • Drożdże zadane około 21:00 16 XII 2017

 

Rozlew:

  • Rozlane 6 II 2018

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok 2017 się skończył, trzeba przywitać się z rokiem 2018. Na pierwszy ogień piwo, którego nie jestem fanem, ale zawsze chciałem się zmierzyć. Klasyka niemieckiego piwowarstwa. Plan na jutro.

 

Warka No. 163 - Koźlak

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 16°Blg/17°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód monachijski 15 EBC, Steinbach - 3 kg
  • Słód wiedeński, Viking - 2 kg
  • Słód pilzneński, Viking - 1 kg
  • Słód Caraaroma, Weyermann - 300 g

Chmiele:

  • Iunga - 25 g

Drożdże: 

  • Wyeast 2206 "Bavarian lager" - gęstwa

Zacieranie:

  • 62°C - 10'
  • Dekokcja
  • 72°C
  • Dekokcja
  • Wygrzew do 78°C

Filtracja i wysładzanie:

  • OK

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 90 '
  • Iunga, 25 g - 60'

Fermantacja:

  • Fermentacja w całości przeprowadzona w piwnicy.
  • Drożdże zadane 2 I 2018 około 22:00.
  • 12 II 2018 - zlane na lagerowanie do corneliusa.

Rozlew:

 

Uwagi:

  • Nieużywanie kalkulatora kończy się takimi kwiatkami. Wydaje mi się, że trochę to piwo przechmieliłem, bo ma wyraźną goryczkę, ogólnie przy rozlewie było bardzo ok, ale za goryczkowe.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy w historii mojego browaru postanowiłem się zabrać za roczne podsumowanie (warki i tak rozpisuję w latach, także łatwiej będzie mi się odnaleźć). Zebrałem tu najważniejsze w moim odczuciu rzeczy, jakie miały miejsce w ubiegłym roku:

 

  • W 2017 roku wyprodukowałem łącznie 45 warek, gdzie najczęściej warzoną objętością było 20 l. Warzyć zacząłem dopiero pod koniec lutego, czyli dosyć późno. Pod względem ich ilości był to rok rekordowy (2016 - 37).
  • W pierwszej połowie roku sezon lagerowy trochę mnie ominął, ale jakieś tam lagery powstały. Nie były one wybitne, ale jakiś tam poziom trzymały. W drugiej połowie postanowiłem zacząć lagerować w stalowych kegach, ze względu na mniejszą przepuszczalność dla powietrza i możliwość zamknięcia ciśnieniowego takiego kega.
  • Uwarzyłem tylko 3 ciemne piwa, dwa dubble i jedno dyniowe. Żadnych stoutów i porterów.
  • Większość stylów jakie robiłem to style o zawartości alkoholu około 5% lub mniej.
  • Zrobiłem trzy całkiem udane owocowe kwasy, choć widzę, że w moich warunkach nie są to do końca ulubione piwa.1, 2, 3
  • Przeprosiłem się z mocno chmielonymi piwami, co z resztą przyniosło wymierne rezultaty w postaci II miejsca w Cieszynie LINK
  • Rozpocząłem projekt, który pochłania sporo czasu, ale mam nadzieję, że wyniki będą satysfakcjonujące - Piwo szampańskie
  • Dorobiłem się nowego sprzętu w postaci systemu Grainfather - całkiem spore ułatwienie zwłaszcza, jak ktoś dużo warzy.
  • I na koniec - zapisałem się do PSPD.

Wydaje mi się, że 2017 był pod względem piwowarstwa domowego rokiem intensywnym i obfitującym w wydarzenia. 2018 zapowiada się jeszcze ciekawszy, zwłaszcza, że powoli zabieram się za jego rozpoczęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pechowa warka - niestety zamarzły mi krany i muszę chłodzić za pomocą powietrza. Jak za starych dobrych czasów. Kurła kiedyś to było! Za to udało mi się osiągnąć niesamowitą klarowność po warzeniu. Chyba nigdy nie miałem tak klarownego piwa.

Warka No. 164 - Marcowe VII

 

Zakładana objętość: 20 l/20 l


Zakładany ekstrakt: 11°Blg/11°Blg



Surowce fermentowalne:

  • Słód monachijski 15 EBC, Steinbach - 2 kg
  • Słód wiedeński, Viking - 2 kg
  • Słód pilzneński, Viking - 1 kg

Chmiele:

  • Hallertauer Mittelfruh - 20 g

Drożdże: 

  • White Labs WLP833 "German Bock" - gęstwa

Zacieranie:

  • 62°C - 15'
  • 72°C - 45'
  • Wygrzew do 76°C

Filtracja i wysładzanie:

  • Poszło sprawnie - grube śrutowanie to najlepsza metoda na Grainfathera.

Gotowanie i chmielenie:

  • Łączny czas - 60 '
  • Hallertauer Mittelfruh, 20 g - 60'

Fermantacja:

  • Fermentacja w całości przeprowadzona w piwnicy.
  • Drożdże zostaną zadane 17 I 2018 około 8:00

Rozlew:

 

Uwagi:

Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.