Skocz do zawartości

Chłodzenie brzeczki


pampi

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem, że dąży się do zredukowania DMS, ale to nigdy nie nastąpi w 100% słody są na pewno lepsze niż 10 lat temu, ale jeszcze prekursory występują. Więc różnica jest.

To się akurat oczywiście zgadza.

 

bo w pilsie jako stylu "delikatnym" łatwiej tą wadę wyczuć?

Nie, bo w pilsie wiele zgłoszeń to browary restauracyjne, które ze względu na specyfikę instalacji nigdy sobie dobrze z odparowaniem DMSu nie radziły. Często też decydują się na zakup możliwie najtańszego słodu, co jest już mieszanką wybuchową. Nie mówimy o lekkim DMSowym niuansie w tle, tylko o piwie, które wali kukurydzą tak obrzydliwie, że nic spod niej nie czuć.

 

Żeby nie było nieporozumień - nie przeczę, że w pilsie łatwiej tę wadę wyczuć, ale to nie jest żaden argument za tym, że prekursory DMSu w obecnych słodach nie występują, co jest bzdurą.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiechłem:). Też użyję chłodnicy, a najbliższy zakup to chyba płytowy wymiennik. Z tego, co wszyscy piszą - najlepsze efekty daje. Do tanich nie należy, no ale...

 

Pytanie do posiadaczy: myślicie, że na warki 20-25l wystarczy taki: http://www.promag.sklepna5.pl/towar/16/wymiennik-20-plytowy-ciepla-20-kw-gz-34-typpgm-34c-20.html?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co? :) masz już chłodnice z tego co piszesz, są na prawdę ważniejsze rzeczy w całym procesie niż schladzanie, jak Cie jakiś stary wyjadacz poczestuje piwkiem chłodzony z balkonie, to nawet się nie zorientujesz, że coś złego w nim jest. Znowu nie ma co przesadzać, zejść te 20 stopni to nie jest problem w żadnych warunkach. Inaczej, do tak małych warek wymiennik daje raczej nie proporcjonalne efekty, w stosunku do swojej ceny a ceny chłodnic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Westvleteren jak masz już chłodnicę to możesz przy niej zostać moim zdaniem.

Ja teraz wymieniłem garnek 30L na 70L i chłodnicą zanurzeniową schładzam brzeczkę może 3-5 minut dłużej niż przy garnku 30litrowym. Całość zajmuje mi około 25minut, a i tak nie chce mi się zbyt intensywnie mieszać. Nie wiem jak jest przy wymienniku płytowym, ale 25-30 minut w zupełności mi wystarcza i nie muszę inwestować 300zł(nowy i odpowiednio duży dla garnka 70L) żeby schładzać brzeczkę w 10 minut, martwiąc się o czyszczenie wymiennika, podłączanie go itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co? :) masz już chłodnice z tego co piszesz, są na prawdę ważniejsze rzeczy w całym procesie niż schladzanie, jak Cie jakiś stary wyjadacz poczestuje piwkiem chłodzony z balkonie, to nawet się nie zorientujesz, że coś złego w nim jest. Znowu nie ma co przesadzać, zejść te 20 stopni to nie jest problem w żadnych warunkach. Inaczej, do tak małych warek wymiennik daje raczej nie proporcjonalne efekty, w stosunku do swojej ceny a ceny chłodnic

 

po to żeby schłodzić i żeby schłodzić w krótkim czasie; a chłodzimy nie tylko po to żeby zbić 20 stopni, ale żeby zbić do 20 stopni - a to jest różnica; a co jeśli chcesz zbić niżej? :-0

 

Rozwiń tą myśl o nieproporcjonalnych efektach użycia wymiennika, bo mam wrażenie że nie używałeś jednego i drugiego i tworzysz jakąś teorię... albo po prostu nie rozumiem co piszesz.

 

#West, tu http://www.piwo.org/topic/19883-wymiennik-p%C5%82ytowy-jaki-kupi%C4%87/?do=findComment&comment=382827 pisałem o moim i wynikach; ten co pokazujesz ma dużo mniejszą powierzchnię... szukałbym jakiejś okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sugarsweet, źle mnie zrozumiałeś - wymiennik płytowy to świetna rzecz, ba w większych warkach wręcz nieodzowna część zestawu. 

Ale założyłem, że Westvleteren jest bardziej poszukiwaczem niż praktykiem. Moja subiektywna teoria brzmi tak, że wymiennik jest za drogim elementem browaru na warki 20-25L i/lub na początek drogi. 

Ja brzeczkę chłodzę chłodnicą w 10min do tej temperatury co Ty, a zapłaciłem 120zł. Po prostu chłodzenie małych warek, jest na tyle proste, ze lepiej doinwestować w inne, przydatniejsze rzeczy, albo w dobre piwo :) 

Jesli chodzi o większe warki to podpisuję się pod tym co napisałeś rękami i nogami. Mając go już to dla warek małych jest to już po prostu ekskluzywna wygoda. 

 

Sprostowanie do 20stopni:

najważniejsze jest zejście poniżej tych 80stopni, dalszego spadku mało kto jest w stanie dostrzec w gotowej warce i powiedzieć, że coś zeszło w 10min a coś dużo dłużej. Tak jak mówię, ludzie chłodzą warki na balkonach i też jakoś żyją. jednak jak ktoś lubi wygodę to proszę bardzo, ale podany przez Westvleteren wymiennik jest raczej niepotrzebną stratą pieniążków.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj robiłem swojego bittera i chłodziłem domowej roboty przeciwbieżną. Na całe szczęście wyszło mi za mało piwa o zbyt wysokim ekstrakcie to mogłem sobie już do fermentora dolać wrzątku bo planowałem zacząć w 16C, a termometr pokazywał 13C. Wydajność mojej chłodnicy to około 1.5-2.0 L/min. Zależy tylko i wyłącznie od tego jak wysoko/nisko ją ustawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napisałem, że dąży się do zredukowania DMS, ale to nigdy nie nastąpi w 100% słody są na pewno lepsze niż 10 lat temu, ale jeszcze prekursory występują. Więc różnica jest.

To się akurat oczywiście zgadza.

 

bo w pilsie jako stylu "delikatnym" łatwiej tą wadę wyczuć?

Nie, bo w pilsie wiele zgłoszeń to browary restauracyjne, które ze względu na specyfikę instalacji nigdy sobie dobrze z odparowaniem DMSu nie radziły. Często też decydują się na zakup możliwie najtańszego słodu, co jest już mieszanką wybuchową. Nie mówimy o lekkim DMSowym niuansie w tle, tylko o piwie, które wali kukurydzą tak obrzydliwie, że nic spod niej nie czuć.

 

Żeby nie było nieporozumień - nie przeczę, że w pilsie łatwiej tę wadę wyczuć, ale to nie jest żaden argument za tym, że prekursory DMSu w obecnych słodach nie występują, co jest bzdurą.

 

Prekursory DMS w słodach występują, całkiem niedawno miałem okazję pić piwo jednego z piwowarów i ta wada w piwie z górną fermentacją była dość wyraźna. Jak się okazało ów piwowar gotował brzeczkę na swojej elektrycznej kuchence o zbyt małej mocy i miał problem z utrzymaniem  wrzenia. 

Edytowane przez TomaszM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj robiłem swojego bittera i chłodziłem domowej roboty przeciwbieżną. Na całe szczęście wyszło mi za mało piwa o zbyt wysokim ekstrakcie to mogłem sobie już do fermentora dolać wrzątku bo planowałem zacząć w 16C, a termometr pokazywał 13C. Wydajność mojej chłodnicy to około 1.5-2.0 L/min. Zależy tylko i wyłącznie od tego jak wysoko/nisko ją ustawię.

Nie masz problemu ze sterylnością przeciwbieżnej? Jak ją zrobiłeś? Możesz podesłać jakieś foty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemów ze sterylnością póki co nie ma. Podłączam gorącą wodę z kranu na mycie przed i zaraz po pod wysokim ciśnieniem i płucze się cały syf. Później zalewam star sanem na chwilę i jest git. Na koniec pierwszy litr, dwa puszczam bez chłodzenia. Raczej trzymam się teorii Dagome, że najlepszym środkiem dezynfekcyjnym są silne drożdże.

 

Robiłem z tego filmiku, ale bez miotacza ognia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jeszcze w kwestii mojego wymiennika - dzisiaj ustanowiłem mój zimowy rekord (temp. wody w kranie)

warka 20l / 13Blg; grawitacyjnie spuszczona w 5 minut (duży druciak w garze)

zimna woda na full

brzeczka miała na powierzchni fermentora 16,5C (mierzyłem termometrem IR)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyli jak dobrze rozumiem, to najlepiej jest schłodzić piwo jak najszybciej z tych 100st do 20? Dobrze rozumiem?

Tak.

 

A gotowanie bez przykrycia czy z przykrywką wpływa na ten DMS? Jak to wygląda?

Wpływa. Gotuj bez przykrywki albo przynajmniej z uchyloną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, uwarzyłem swoją pierwszą warkę (12L) i chłodziłem w brodziku z wodą + 4 butelki z lodem. Po ok 20min temp. 50st bez pokrywki, potem założyłem pokrywkę i po godzinie temp. zeszła do 23st. Byłem zdziwiony że tak szybko poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.