Skocz do zawartości

Wysładzanie a wydajność


smiglo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

podczas mojego debiutu z zacieraniem urodziło się kilka pytań odnośnie powyższego tematu. Zacierałem Irish Red Ale

zestaw z CP 4,2 kg słodów. relacja słód woda 1:3,57 zacieranie jedno temperaturowe 67-66 oC wysładzanie (90min)

12l. (woda temp. 80-85) Pisze o tym gdyż wydajność którą uzyskałem liczyłem wg. tego sposobu

 

CW*V[l]°Blg

Wydajność [%] = ------------------

zasyp [kg]

 

trochę mnie zaskoczyła i wyniosła prawie 76%, co jak poszukałem po forum jest na całkiem zadowalającym poziomie.

 

Teraz pytanie: :) Jako, że o żadne umiejętności w tym kierunku podejrzewać się nie mogę, to czy przypadkiem nie stało się to za

sprawą sposobu wysładzania. Z tego co widziałem na forum popularne jest dzielenie gorącej wody na powiedzmy 3 porcje typ

5-10-15, natomiast z tego co mi wiadomo ze studiów używanie małych porcji rozpuszczalnika powoduje głębszą ekstrakcje.

Z tego też powodu użyłem metody 12x1 i podczas gdy górna część młóta zaczynała się odkrywać dolewałem litr gorącej wody

itd. itd. Czas filtracji wyniósł około 1 godziny i wysładzałem do 1,5 Blg (wiem trzeba było zaprzestać przy 2 ale przeoczyłem ten etap :)).

 

Druga ciekawiąca sprawa to dla mnie temperatura w młócie, o ile znalazłem informacje nt. niekorzystnych aspektów używania wody powyżej 80 oC do wysładzania o tyle

ciekawi mnie aspekt tego że woda w kontakcie z młótem jak dla mnie wyrównuje temp. do niższego poziomu i w rzeczywistości wysładzanie

przebiega w temp. niższej (muszę to sprawdzić kolejnym razem).

 

Na koniec przemyciłbym dwa pytania :)

 

Czy zacieranie infuzyjne jednotemperaturowe i sterowne temperaturowo determinują w jakiś sposób późniejszą wydajność ?

 

Mój Irish był Red ale przed chmieleniem znalazłem info że zmiana pH (odpowiednie zakwaszanie) powoduje uzyskanie piwa po

warzeniu o mniej pogłębionym kolorze ktoś miał jakieś tutaj doświadczenia, bądź stosował tego typu metody ?

 

Niedługo przyjedzie książka, co nie oznacza że będę pytał mniej ale może konkretniej :) Byłbym wdzięczny za odpowiedź w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć wypłukuje się negatywne substancje z młóta. Taka krąży opinia, raz zdarzyło mi się wysładzać 85°C i piwo nie wyróżnia się in minus niczym specjalnym, ale to też niczego nie przesądza.

 

Nie liczę wydajności więc nie wiem jaki ma to wpływ, ale chyba może obniżać, bo 80°C to temperatura dezaktywacji alfa amylazy, która podczas wysładzania jeszcze część złożonych łańcuchów cukrowych przerabia na krótsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda do wysładzania powinna być gorąca, aby lepiej wypłukiwać cukier - temperatura ok. 72°C wydaje się idealna, jest dość wysoka, aby wypłukiwać cukry, a wystarczająco niska, aby nie wypłukiwać z młóta tanin i skrobi; ale może być też dużo niższa, tak naprawdę wystarcza ciepła woda z kranu.

Proszę bardzo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć wypłukuje się negatywne substancje z młóta

A to nie jest przypadkiem skutek za "mocnego wysładzania" do wartości w okolicach 1-2°Blg?

 

O Gąska coś znalazł

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę wystarcza ciepła woda z kranu.

Kiedyś nie zauważyłem, że w piecu mi zgasło i wysładzałem wodą o temp 40oC i jakoś tragedii nie miałem, wydajność była taka jaką zaplanowałem.

Generalnie chyba lepiej wysładzać za zimną niż zbyt gorącą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem trochę i znalazłem kilka głosów przekonujących mnie o tym by temperatura do wysładzania była niższa od 80oC, jeżeli w wyższej temp.

wypłukują się taniny może uda mi się coś zobaczyć po moim piwie, następnym razem sprawdzę temp. w młócie oraz sprawdzę próbę jodową

podczas wysładzania, to pozwoli mi wyrobić sobie zdanie. Tutaj ciekawy jak dla mnie dyskusja http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-43077.html

szczególnie zaciekawiły mnie wypowiedzi SławkaT, który zbadał tą temp. bo mnie również wydaje sie że pomimo wyższej temp. użytej do wysładzania i tak

wysładzamy w niższej temp. co może też przekonywać o tym że może warto użyć wody o niższej temp. by powierzchniowo nie wypłukiwać z młóta ewentualnych

tanin.

 

Natomiast bardziej interesuje mnie sposób wysładzani tj. porcjowanie wody do wysładzania oczekiwałbym lepszych efektów przy wysładzaniu małymi porcjami

wielokrotnie niż kilkoma o większej objętości, być może w praktyce nie ma tak istotnego znaczenia. Robił ktoś może takie porównanie ? Z tego co widziałem

wedle podejścia stosuje się tu różne techniki zazwyczaj po to by młóto pozostało niewzruszone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast bardziej interesuje mnie sposób wysładzani tj. porcjowanie wody do wysładzania oczekiwałbym lepszych efektów przy wysładzaniu małymi porcjami

 

wielokrotnie niż kilkoma o większej objętości, być może w praktyce nie ma tak istotnego znaczenia. Robił ktoś może takie porównanie ? Z tego co widziałem

Robiłem. Dla mnie szkoda czasu. Po spuszczeniu przedniej brzeczki, zakręcam zawór i wlewam wodę do wysładzania, czekam aż się złoże ułoży i wysładzam. Jakbyś warzył 20hl, to na pewno można debatować, przy 20l szkoda czasu na gadanie.

Druga opcja to deszczownica - też warta bliższego zaznajomienia się.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysładzanie wodą powyżej 80C daje nieprzyjemne efekty w piwie.

A można coś bliżej na ten temat.

 

W książce "Piwo warzone w domu" Pan Vogel podaje, że powyżej 80°C woda rozpuszcza niescukrzoną skrobię, enzymy nie są już skuteczne a efektem może być zmętnienie piwa w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę się pod wątek:

 

moje z kolei wysładzania wychodzą za mało ekstraktywne, mierząc w 15-16 Blg otrzymuję 13. Skład w większości pilzeński, śrutowany w sklepach. Próbowałem wysładzać zarówno metodą ciągłą jak i na raty, jednak ciągle otrzymuję za mało blg. Mam wrażenie, że za mało otrzymuję brzeczki przedniej. Fakt - zazwyczaj robię brzeczkę gęstszą.

 

Jakie macie sposoby na skuteczne wysładzanie? póki co deszczownicy nie przewiduję.

Edytowane przez ponury fermentaThor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak do zalecenia nieprzekraczania 80C z powodu wypłukiwania tanin ma się zacieranie dekokcyjne - tam przecież wrzenie utrzymujemy po kilkanaście-dziesiąt minut

http://www.browar.bi...90&postcount=29

Niiiiiiiiiice - kwas mlekowy jest, trzeba będzie przetestować wysładzanie żytniaka wrzątkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz z czego Ci wyszło te 13 zamiast 16Blg? Trochę niższa wydajność to nie tragedia, poznasz swoją warzelnie lepiej to będziesz modyfikował zasyp na + czy - względem recepty. Najważniejsze żeby wydajność była stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepy różnie śrutują. Ja zauważyłem, że z CP wydajność wychodziła mi dużo wyższa od zaplanowanej. Zdarzyły mi się już warki 27 litrowe o pożądanym Blg. Tym niemniej wysładzanie do 1,5 Blg uważam za nieco przesadzone. Ja kończę zwykle przy 3-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepy różnie śrutują

 

To nie tu leży ten problem, sklepy mogą do zestawów dawać trochę więcej słodów dla zabezpieczenia się, że faktycznie wyjdzie zamierzona gęstość. Ważyłeś worek ze słodem ze sklepu? Ja jak używałem zestawów kilkakrotnie i każdy był trochę cięższy niż na stronie pisali, więc tu bardziej doszukiwałbym się zmian. Po drugie słód słodowi nie równy, zależy co jest w zestawie, Strzegom, Wyermann, Bestmalz i itd. One też mają różne parametry i od nich też może zależeć wydajność w warzelni. Problemem też niższej wydajności jest technologia w warzelni.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.