Skocz do zawartości

Przywitanie i pytanie o cukier do brewita


Rekomendowane odpowiedzi

No to d***, to tak chyba na oko troche cieżko ustalić czy już można butelkować.

A niby dlaczego nie można?

 

Co za problem umyć chochelkę, wyparzyć ją wrzątkiem, pobrać próbkę piwa, zmierzyć Blg, zlać na cichą, popatrzeć czy się sklarowało i rozlać do butelek? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zmierz ekstrakt dwa dni po rząd, jeśli się nie zmieni to znaczy, że fermentacja się zakończyła. Jeśli to jest brewkit to bezpiecznie sądzę, że po tygodniu możesz butelkować. Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że wszystko przefermentuje to zrób dodatkowo fermentację cichą :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wczoraj zabutelkowałem piwko z brew kita i był to piąty dzień od nastawu, a drugi po ustaniu burzliwej. Na dodatek trzymam to w pokoju ;) Jak tylko wrócę z pracy to przenoszę do piwniczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wczoraj zabutelkowałem piwko z brew kita i był to piąty dzień od nastawu, a drugi po ustaniu burzliwej. Na dodatek trzymam to w pokoju ;) Jak tylko wrócę z pracy to przenoszę do piwniczki.

no i git, pamiętaj tylko o zapewnieniu temp. potrzebnej drożdżom do fermentacji

na jakiś tydzień dwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam! Jestem w trakcie robienia mojego pierwszego i mam nadzieję nie ostatniego piwka! Piwo robię z koncentratu Coopers European Lager zamiast cukru Brew Enhancer 2. Dzisiaj mija 5 dzień od zalania pojemnika, fermentacja uspokoiła się jakieś 2 dni temu. Dzisiaj przymierzam się do butelkowania i moje pytanie jest pewnie banalne, czy zamiast cukru białego (4g na butelkę) można dodać do butelek cukier trzcinowy? Jaki jest bardziej zalecany? Pani w sklepie piwowarsko -winiarskim mówiła że klienci bardziej cenią sobie trzcinowy. Prawda to? Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ilość cukru danego na refermentacje jest bez znaczenia dla smaku piwa. Wybór należy do Ciebie.

nie chodzi mi o ilość cukru, w instrukcji jest napisane żeby dać dokładnie 4g. Pytanie moje jest o jakość cukru. Biały czy trzcinowy jest bardziej zalecany do drugiej fermentacji w butelce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o ilość cukru, w instrukcji jest napisane żeby dać dokładnie 4g. Pytanie moje jest o jakość cukru. Biały czy trzcinowy jest bardziej zalecany do drugiej fermentacji w butelce?

Ten tańszy. Nie ma wpływu na smak piwa, więc po co przepłacać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Cześć.

Ilość cukru danego na refermentacje jest bez znaczenia dla smaku piwa. Wybór należy do Ciebie.

nie chodzi mi o ilość cukru' date=' w instrukcji jest napisane żeby dać dokładnie 4g. Pytanie moje jest o jakość cukru. Biały czy trzcinowy jest bardziej zalecany do drugiej fermentacji w butelce?[/quote']

Kurde ja zrozumiałem co napisałem ale może za bardzo skróciłem myśl. Spróbuje jeszcze raz.

Ilość cukru danego na refermentacje (w ilości 4g/0,5l) jest bez znaczenia dla smaku piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej daj glukozy. Zrób z niej syrop tzn. rozpuść i zagotuj w około 0,5 litra wody odpowiednią ilość i wymieszaj z piwem. 5 dni to nie za szybko?

To moje pierwsze piwko i operam się na instrukcji dodanej do koncentratu w której jest napisane że fermentacja trwa od 4 do 6 dni jeśli utrzymuje sie zalecaną temperaturę 21-27C. Jako że u mnie z temperaturą bywa różnie zainstalowałem grzałkę akwarystyczną ustawioną na 22C i taką temp. utrzymywała cały czas. Jako że dzisiaj jest 5 dzień i rurka fermentacyjna się uspokoiła stwierdziłem że może czas zabutelkować. Jak uda mi się dorwać cukromierz to jeszcze potwierdzę czy brzeczka ma 1blg. Słowo wyjaśnienia mojego pytania o cukier: ja w ogóle nie używam cukru a w domu znalazłem trzcinowy to myślę że nie zaszkodzi jeśli go dam zamiast białego, taka ilość 4g na butelkę zapewne nie będzie miało żadnego wpływu na smak ale oto mi w ogóle nie chodziło tylko o nasycenie gazem i pienistość:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde ja zrozumiałem co napisałem ale może za bardzo skróciłem myśl. Spróbuje jeszcze raz.

Ilość cukru danego na refermentacje (w ilości 4g/0,5l) jest bez znaczenia dla smaku piwa.

Spróbuj jeszcze raz, bo to zdanie jest bezsensu :beer:

 

albo ci pomogę: Rodzaj cukru danego do refermentacji jest bez znaczenia dla smaku piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz grzałkę :beer: i potrzymaj piwo jeszcze kilka dni. Możesz użyć cukru trzcinowego, jeżeli akurat taki masz, albo udać się do najbliższego sklepu po glukozę, cukier.

Jeszcze raz nawiąże do instrukcji w której jest napisane żeby jak najszybciej po ustaniu fermentacji przelać do butelek co zmniejszy ryzyko zakażenia. Teraz nie wiem czy czekać pare dni czy sprawdzić dzisiaj czy brzeczka ma 1blg i butelkować??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zdanie odrębne: zwykły cukier czasem czuć w smaku

W jakich przypadkach ?

Gdy piwo jest jasne, lekkie w smaku, a mocno nagazowane, gdy trzeba dać dużo cukru.

 

Raz złapałem na gorącym uczynku weizena - wydawał mi się dziwny w smaku, a kolega, nieuprzedzony o jego składzie stwiedził, że czuje jakby syrop cukrowy. Mam jeszcze jednego weizena, który jest tak słodki, że praktycznie niewypijalny, też winię za to cukier, pewnie drożdże nie zdołały przerobić całości.

 

Wydaje mi się, też, że w jasnych piwach belgijskich cukier daje taki efekt. W recepturze mam 1.36kg cukru, jak dodam jeszcze 250g do refermentacji, to nagle robi się coś w stylu brewkita.

Teraz zrobię serię belgów z glukozą i porównam efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, zatem dzisiaj otworzę pojemnik sprawdzę ilość cukru i klarowność, po czym zamknę pojemnik i wyłączę grzałkę do środy kiedy to będę butelkować złocisty napój:).

 

BTW pytanie odnośnie butelek, kupiłem w sklepie normalne po piwie i wymyłem w bardzo ciepłej wodzie za pomocą szczotki. Taka czynnosć wystaczy i gwarantuje czystość :beer:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, też, że w jasnych piwach belgijskich cukier daje taki efekt. W recepturze mam 1.36kg cukru, jak dodam jeszcze 250g do refermentacji, to nagle robi się coś w stylu brewkita.

No to Duvel musiałby smakować jak brewkit a tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.