Skocz do zawartości

Tanie termometry tablicowe -50 +110- wzorcowanie


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem 3 termometry http://allegro.pl/show_item.php?item=3649824277

oczywiście chiński badziew oszukuje o ok 5 stC :smilies:

 

ale to nic wywzorcują się

 

do wiadomości innych szczęśliwych posiadaczy tego urządzenia

 

u mnie 3 termometry pokazują prawie to samo ( pomiar temp pary z czajnika - założenie 100 stC) czyli traktować je można

jako jedną partię.

 

Jutro po 18 wywzorcuję je na laboratorium w 4 punktach : 50, 64, 72, 80 stC wobec wzorcowanego czujnika temp PT-100

 

Przy założeniu i sprawdzeniu Waszego termometru we wrzątku gdy pokaże 94,2-94,8 stC można podciągnąć wzorcowanie do wszystkich sprzedanych na tej aukcji

 

jeżeli ktoś sobie życzy inne punkty niech pisze

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zakupiłem 3 termometry http://allegro.pl/show_item.php?item=3649824277

oczywiście chiński badziew oszukuje o ok 5 stC :smilies:

 

ale to nic wywzorcują się

 

do wiadomości innych szczęśliwych posiadaczy tego urządzenia

 

u mnie 3 termometry pokazują prawie to samo ( pomiar temp pary z czajnika - założenie 100 stC) czyli traktować je można

jako jedną partię.

 

Jutro po 18 wywzorcuję je na laboratorium w 4 punktach : 50, 64, 72, 80 stC wobec wzorcowanego czujnika temp PT-100

 

Przy założeniu i sprawdzeniu Waszego termometru we wrzątku gdy pokaże 94,2-94,8 stC można podciągnąć wzorcowanie do wszystkich sprzedanych na tej aukcji

 

jeżeli ktoś sobie życzy inne punkty niech pisze

 

pozdr

 

W 67°C zobacz jeszcze jak możesz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ok 26 zł polecam termometr z IKEA. Kup sobie najlepiej 2. Dokładne, trzeba tylko zaizolować końcówkę sondy by nie zamoczyć. Wiele osób używa i są zadowolone.

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20103016/

Na termometrze nie ma co oszczędzać a warto mieć jeszcze jeden w odwodzie. Podobnie balingometr. :D

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ok 26 zł polecam termometr z IKEA. Kup sobie najlepiej 2. Dokładne, trzeba tylko zaizolować końcówkę sondy by nie zamoczyć. Wiele osób używa i są zadowolone.

http://www.ikea.com/...ducts/20103016/

Na termometrze nie ma co oszczędzać a warto mieć jeszcze jeden w odwodzie. Podobnie balingometr. :D

 

a czym izolowałeś końcówkę sondy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście tani, ale jakbym miał wybierać to polecam ten termometr http://twojbrowar.pl...20-do-110c.html (nie reklamuje sklepu tylko produkt) kupiłem i jestem bardzo zadowolony. Dobrze pokazuje temperaturę.

A dobrze sprawdziliście te termometry w zakresie 62-72°C? Może się poprawiły, bo jeszcze niedawno wiele osób narzekało, że w tym zakresie zaniżają pomiar - mój np. o 4°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ok 26 zł polecam termometr z IKEA. Kup sobie najlepiej 2. Dokładne, trzeba tylko zaizolować końcówkę sondy by nie zamoczyć. Wiele osób używa i są zadowolone.

http://www.ikea.com/...ducts/20103016/

Na termometrze nie ma co oszczędzać a warto mieć jeszcze jeden w odwodzie. Podobnie balingometr. :D

 

a czym izolowałeś końcówkę sondy?

Do zaizolowania polecam koszulkę termokurczliwą, długość ok 10 cm, starannie podgrzana oplata bardzo szczelnie i u mnie ten sposób się sprawdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście tani, ale jakbym miał wybierać to polecam ten termometr http://twojbrowar.pl...20-do-110c.html (nie reklamuje sklepu tylko produkt) kupiłem i jestem bardzo zadowolony. Dobrze pokazuje temperaturę.

A dobrze sprawdziliście te termometry w zakresie 62-72°C? Może się poprawiły, bo jeszcze niedawno wiele osób narzekało, że w tym zakresie zaniżają pomiar - mój np. o 4°C.

Potwierdzam mój też zaniża o jakieś 2-3°C względem mojego elektronicznego. Gdzieś był temat o tym, że źle wskazują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termometr wzorcowy stC termometr tablicowy

50 --------------------------------------49

64 --------------------------------------62

67 --------------------------------------65

72 --------------------------------------70

78 --------------------------------------75

80 --------------------------------------77

 

wzorcowałem 3 termometry odczyty temp między nimi wahały się o 0,3 stC tak więc wzorcowanie można uznać dla całej partii

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam u siebie w pracy termometr za ok 1000 zł i też oszukuje :lol:

 

by mieć pewność danej temperatury każdy termometr się wzorcuje w specjalnych laboratoriach wzorcujących do odpowiedniego wzorca.

Po takim zabiegu nawet najtańszy termometr pokazuje uwzględniając poprawkę najprawdziwszą prawdę

Tak więc kto zakupił taki tani termometr to ma już pewność ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termometr wzorcowy stC termometr tablicowy

50 --------------------------------------49

64 --------------------------------------62

67 --------------------------------------65

72 --------------------------------------70

78 --------------------------------------75

80 --------------------------------------77

 

wzorcowałem 3 termometry odczyty temp między nimi wahały się o 0,3 stC tak więc wzorcowanie można uznać dla całej partii

 

Dzięki!

 

A posiadasz może termometr z IKEA, jestem ciekaw jak on przekłamuje? ;)

Edytowane przez Usiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy się zwariować, wzorcowanie termometrów? Jaka pewność że wzorcowy jest dokładny :P

 

Ty nie rozumiesz podstawowych zależności. Ktos kiedyś wyznaczył masę temperaturę i inne wielkości. takie wzorce służą właśnie jako porównanie różnych przyrządów.

wzorcowanie/legalizacja np wag czy termometrów jest na porządku dziennym.

czy chciałbyś kupować w Biedronce warzywa na niewiarygodnej wadze? albo dać dziecku jogurt z sklepowej lodówki gdzie jest nie wzorcowany termometr ?

 

wzorcuje się wszystkie urządzenia służące do wiarygodnych pomiarów.

taki mały przykład

zatrzymał mnie pan milicjant w drodze do pracy ( rutynowa kontrola trzeźwości na drodze) i kazał dmuchać. ja mu na to że dmuchałem w nocy :smilies: ale on się upierał. Przed pomiarem poprosiłem o świadectwo wzorcowania alkomatu bo przecież to chyba ważne czy będę dmuchał w sprawny alkomat nie ?

 

 

@Usiu

 

tak się nie da

 

uznałem że partia tych termometrów z allegro to jedno.

 

dla kupujących termometry jest jedna bardzo cenna uwaga.

Gdy jesteśmy w sklepie i mamy np 10 termometrów do wyboru kupujemy ten co pokazuje średnią wtedy jesteśmy jak najbliżej prawdy :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakiej zasadzie działają te termometry,które wzorcował bnp ale mam zrobiony termometr na układzie LM35,podpięty pod miernik uniwersalny.Ten układ LM35 "tak ma" ,że w zależności od temperatury pokazuje na voltomierzu odpowiednią wartość np 216mV oznacza temp 21,6st C itd

Skoro ten scalak "tak ma" to chyba można uznać ,że jest to dokładne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zależności od temperatury pokazuje na voltomierzu odpowiednią wartość np 216mV oznacza temp 21,6st C itd

 

Skoro ten scalak "tak ma" to chyba można uznać ,że jest to dokładne?

 

 

 

chyba troszkę pomyliłeś pojęcia.

To, że ten scalak przekazuje do miernika takie napięcie, które należy interpretować jako temp. znaczy tylko i wyłącznie tyle, że ten scalak uważa, że taka jest ta temperatura.

Nie znaczy to, że taka jest temperatura.

IMHO po to się właśnie termometry kalibruje/wzorcuje aby wiedzieć kiedy i o ile nas kłamią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że ten scalak przekazuje do miernika takie napięcie, które należy interpretować jako temp. znaczy tylko i wyłącznie tyle, że ten scalak uważa, że taka jest ta temperatura.

 

Nie znaczy to, że taka jest temperatura.

 

IMHO po to się właśnie termometry kalibruje/wzorcuje aby wiedzieć kiedy i o ile nas kłamią.

właśnie tak jest zrobiony ten układ,że współczynnik przetwarzania wynosi 10mV/1stC,oczywiście może być mały błąd pomiaru-wg autora artykułu ,do którego podałem link błąd ten jest pomijany ,bo to ok 0,1 stC

artykuł w pdf:

http://www.elportal.pl/pdf/k07/05_01d.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że taki układ lm35 wcale nie musi być idealnie dokładny, do tego multimetry też potrafią pokazywać różne wartości. Tak czy siak tylko wzorcowanie daje wiarygodne wyniki. Jakbym miał możliwość to swój termometr też bym sprawdził, ale niestety nie mam gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.