Skocz do zawartości

Danstar Nottingham


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Czy jedyną alternatywą dla Donestar Nottingam są Safale S-04 czy coś jeszcze?

Alternatywą w jakim znaczeniu/ zakresie/ elemencie?

Wśród suchych drożdży "brytyjskich" myślałbym o Mangrove Jacks MJ79 czy MJ36 jak (wg tego co znalazłem) teraz się nazywają.

Wśród suchych drożdży górnej fermentacji znoszących dobrze niskie temperatury, używałem jeszcze MJ10 Workhorse ale nie wiem czy są jeszcze dostępne.

Pod innymi względami/ spośród płynnych nie jestem w stanie nic powiedzieć.

 

Edit: bo jeśli o drożdżach do Vermont/NEIPA mowa, to ja bym Kveiki obstawiał zdecydowanie. Na FM53 idzie mi druga warka obok tego stylu.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako alternatywę dla Nottinghamów wskazałbym US 05 a nie S 04

A co powiecie o MJM42 oraz MJM44? Czy jest to alternatywa czy jednak mają inny charakter?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M44 to teoretycznie odpowiednik US-05, z tym ze sporo ludzi (w tym ja) ma negatywne doświadczenia z tymi drożdżami. Moim zdaniem nie warto marnować na nie kasy tylko brać US-05 jeśli koniecznie suchary. Tych drugich niestety nie znam. Wydaje mi się że ogólnie z Magrove Jack's jest taki kłopot, że tych drożdży jest mało w saszetce, może podróż z Australii bardzo im dokucza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsze piwo na tych drożdżach ESB 13 blg zeszło do 3, fermentacja w temp. otoczenia od 19->14 stopni. 

 

Earl Grey PA 12,5 blg zeszło do 3,5.

 

Whisky Extra Stout 17 blg -> 5.

Edytowane przez Przemo_666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Czy to normalne przy tych drożdżach, że podczas fermentacji burzliwej czuć dość mocno zapach siarki ?

Warzyłem w stałej temperaturze 16 stopni C na drożdżach DN piwo w stylu ordinary british bitter 9,5 Blg i zeszło do 3 Blg.

Fermentacja burzliwa trwała 11 dni a cicha 9 dni, przy butelkowaniu czułem także lekki zapach takiej spalonej siarki.

Czy to normalne, że po cichej fermentacji też czuć siarkę...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy to normalne przy tych drożdżach, że podczas fermentacji burzliwej czuć dość mocno zapach siarki ?

Warzyłem w stałej temperaturze 16 stopni C na drożdżach DN piwo w stylu ordinary british bitter 9,5 Blg i zeszło do 3 Blg.

Fermentacja burzliwa trwała 11 dni a cicha 9 dni, przy butelkowaniu czułem także lekki zapach takiej spalonej siarki.

Czy to normalne, że po cichej fermentacji też czuć siarkę...?

 

Nie normalne, ale zdarzało się. Zazwyczaj siara schodziła na poziomie fermentacji burzliwej. Ja bym dał temu piwu jeszcze z 7 dni jeżeli czułeś siarę - nie przelewał na cichą bo to bez sensu - zabierasz drożdże, które redukują siarkę i pogłębiasz stres tych co zostaną. Ta siarka teraz za szybko nie zniknie - poleżakuj miesiąc dwa piwo i drożdże zredukują. A jak nie chce się czekać to związki siarkowe w piwie są mocno lotne, otwórz piwo przelej na hurra do szklanki zostaw na 5 minut i siarki nie powinno być (choć to działa przy bardzo małych jej ilościach). Jak jest mega mocna ta siarka to raczej może być infekcja jakaś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

09.03 uwodniłem suchary na 30 min przed temperatura wody 24C. Zadałem je do dobrze napowietrzonej brzeczki 13l ekstrakt 12,2 blg temperatura 17C. Jestem zaskoczony bo spodziewałem się długiego startu ale po 12h w rurce zaczęło bulgotać. Poprzednio miałem problem lagu jak wyżej reszta pisała. Myślę, że kluczowa jest odpowiednia ilość dostosowania drożdży do brzeczki 0,8-1g na 1l brzeczki jak jest napisane na opakowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Forum patrzę widzę umiera, mimo rewolucji ;) piwo na tych drożdżach które robiłem prawie półtora miesiąca temu, wyszło średnio klarowne, ale osad na dnie jest dość mocno zbity. Lager koncernowy to to nie jest, ale z drugiej strony do NE mu daleko. z 12 odfermentował mi do 2-2,5 ciężko to określić, więc dość głęboko. W profilu zapachowym jest coś co mi rpzeszkadza ale nie potrafię tego określić, a po za tym słodko. Dodam, że przeszkadzający aromat wraz z leżakowaniem znacząco słabnie. Dziś będę warzył mocno session IPE na gęstwie z poprzedniej warki, zamierzam ją zatrzeć na słodko 68-72C i zobaczę jak dojedzą. Ekstrakt początkowy planuje podobny 11,5-12. 

IMG_20180503_182644.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Informacyjnie podaje, że ponownie na drożdżach danstar nottingham mam lekką siareczkę która się z biegiem czasu zredukuje jak przy poprzednim piwie. Ekstrakt początkowy 13 Blg,  końcowy po burzliwej 3 Blg, temperatura fermentacji narastająco 15-19 stopni C, zacieranie w temperaturze około 67 stopni C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A czy ktoś robił na nich kwaśne piwa? Właśnie fermentuje się 3 pokolenie - wszystko idzie bardzo dobrze mimo, że torebka była przeterminowana - i myślałem o mango sour z zakwaszaniem lacto w kotle. Wiem, że do kwaśnych piw poleca się US5, ale może ktoś już próbował Notów w kwaśnym środowisku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czołem. Mam taką podpytywajkę. Chciałbym poczynić Cream Ale na gęstwie z  Notthingham'ów, tyle że nisko (11st.C). Czy w takiej temperaturze zadawać już ilość gęstwy jak dla lagerów ? Brewersfriend mówi o 400ml w takim razie. Nie wiem o co chodzi, ale nie mogę się teraz  dostać na mr.malty. Chętnie też poznam opinię kolegów, którzy katowali je na takim poziomie temp. Dziękuję za uwagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 paczka rozsypana na pianę po napowietrzeniu. 

 

EDIT:

W moich zapiskach znalazłem to piwo - to był Porter 16,7°Blg. W podsumowaniu roku opis piwa wskazuje tak jak pamiętałem. Piwo wyszło dobrze.  Danstary do tej warki poszły awaryjnie bo główne drożdże był podejrzane.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio moje podstawowe drożdże ze względu na temperaturę w schowku. Ruszyły słabe APA (ok 10 blg) ale po 2 dniach poszły spać. Pewnie spadek temperatury w schowku przyczynił się do tego. Brzeczka miała rano 9 °C. Teraz ma 12 °C i zasuwa jak wściekłe. Już przy 10-11 °C zaczęły drożdże się budzić. Jak dla mnie bardzo uniwersalne drożdże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopię temat.. Lag 24h, uwodnione 30 min + 20-30 z dodatkiem ok. 100 ml brzeczki jako że musiałem chłodzić fermentor w tym czasie i bałem się je ukatrupić.

Rehydratacja ok. 25 C, zadane do 20 i zbita temperatura po 4h do 16.

Po 24h podniosę chyba do 18 i dam im kolejne max 24h po czym sprobóję zadać drugą paczkę.

BLG początkowe 11,5, stout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.