Skocz do zawartości

Danstar Nottingham


Rekomendowane odpowiedzi

Przed 48h to w przypadku żadnego szczepu nie ma sensu zadawać kolejnych drożdży, bo różnie to bywa. A w przypadku Nottinghamów to już w ogóle. Na zagranicznych forach można takie cuda o tych drożdżach wyczytać, że ja już dawno je sobie odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stacjonarnym nie było US-05 więc wziąłem zastępczo, po raz pierwszy, Nottinghamy, mija 43h od zadania, kompletnie brak jakichkolwiek oznak startu. Temperatura w fermentorze 16st.C. Do tej pory lagi miałem na innych drożdżach (04, 05, 06, weiss kangury) od 4 do 20h z tendencją zdecydowanie spadkową a tu nagle 43 i cisza. Poczekam chyba do 72h skoro piszecie, że to się zdarza ale w razie dalszego braku oznak startu jest sens zadać jakieś nowe czy już odpuścić to piwo? Ponad 72h brzeczki bez aktywności drożdży to chyba nie wróży dobrego piwa nawet jak nowe drożdże ruszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd używam "notek" nigdy nie miałem z nimi problemu. Zawsze start do 30h, ba nawet wczoraj zebrałem gęstwę do słoika i po 24h zaczęły mi z niego wychodzić ;) I musiałem przygotować drugi i część drożdży przełożyć. :) Może dobrze nie napowietrzacie brzeczki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To że wychodzi gęstwa ze słoika to raczej problem zbyt szybkiego zlania niedofermentowanej do końca brzeczki :) Tu się zgadzam z gęstwy startują mi w 4-6h, za to suchary słabiutko.

Nie stawiam na niedofermentowanie, tylko za dużo CO2 ;)
A CO2 produkują drożdże zjadając resztki cukrów. Ja nigdy nie miałem takiego zjawiska, szczególnie że gęstwa ląduje w lodówce, a obniżenie temperatury zwiększa rozpuszczalność gazów, a nie na odwrót ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 72h brzeczki bez aktywności drożdży to chyba nie wróży dobrego piwa nawet jak nowe drożdże ruszą?

Zadawaj, możliwe że nic się specjalnego nie stanie. A nawet jak nie będzie to piwo do wygrywania konkursów to dalej może być całkiem okej do wypicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że po prostu jest tam wiele mniej drożdży niż deklaruje producent i potrzebują dużo więcej czasu na namnożenie się. Jak dawałem uwodnione do warki 22-24L startowały 2-3 dni. W małej 12-14L po 24h. Ewidentnie widać, że w paczce jest sporo trupów. Gęstwa to inna bajka. Startuje od razu, bo jest dużo żywych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to chyba nawet na opakowaniu jest podane że jedna paczka wystarcza na 10l brzeczki więc chyba rzeczywiście trzeba je rozkręcić na małej warce.

U mnie to się sprawdza. Robię małe warki na rozkręcenie. Potem na gęstwie startują jak trzeba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to chyba nawet na opakowaniu jest podane że jedna paczka wystarcza na 10l brzeczki więc chyba rzeczywiście trzeba je rozkręcić na małej warce.

 

Nie pamiętam co było na saszetce ale sprawdziłem teraz na stronie Danstar i znalazłem pdf do 500g opakowań Nottinghamów, w którym jest napisane żeby używać 100g na 100l, czyli się pokrywa z tym co mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Użyłem tych drożdży do milk stouta. Na opakowaniu jest podane, że powinno się użyć 0,5-1gram na litr. W opakowaniu jest 11 gram.

Po przeczytaniu tego wątku trochę się bałem czy wystartują, ale obyło się bez problemów. Fermentacja ruszyła op około 12 godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem ich ostatnio do dwóch różnych piw. Jedno piwo wyszło mega klarowne, bardzo zbity osad na dnie butelki jak i fermentora, można nalać z butelki do ostatniej kropli. Za to w drugim piwie po skończonej fermentacji i odczekaniu kilku dni cięgle pływały w piwie drobinki drożdży, i słabo się klarowało. Zobaczymy jak w butelkach im pójdzie, ale podejrzewam że jak piwo przy przelewaniu się "zruszyło" to ładnie też na dnie osiądą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku robiłem dwie warki na Nottinghamach. Pierwsza warka ok.20l 17blg. Uwodniona jedna saszetka, wlane do fermentatora bez żadnego startera. Lag króciutki. Wlane na noc, od rana już była widoczna piana. Z 17blg zjadły do 2,5.

Druga warka z gęstwy poprzedniej zeszła z 16blg też do 2,5.

Po miesięcznej fermentacji obie warki dosłodzone 3g/butelkę 0,5l. W obu partiach przy takim dosłodzeniu zdarzyły się pojedyncze granaty. Nie do końca obarczam winą o to drożdże. Przyszły upały, więc i w piwnicy podskoczyła temperatura. Nie mogę jednak w 100% potwierdzić, czy drożdże jakiś dekstryn dodatkowo nie podjadły. W przyszłości będę zapobiegawczo robił piwa słabiej nagazowane.

Do obu warek dorzuciłem pół małej łyżeczki mchu irlandzkiego. Piwa w butelkach po 6-miesięcznym leżakowaniu nadal są lekko mętne. Osad w butelkach średnio zbity. Łatwo go wzruszyć z dna.

Profilu smakowego nie jestem w stanie fachowo ocenić. Piwa wyszły pijalne z Ale'owym posmakiem.

Ogólnie drożdże poprawne, ale w przyszłości nie zamierzam ich więcej użyć. Osobiście będę szukał drożdzy lepiej klarujących piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dodałem uwodnione pół paczki Danstar Nottingham do 14L / 12°Blg w moim #11. Po 10h w 10°C nie ma oznak fermentacji. Czekać czy od razu dawać drugie pół?

 

Powiązane:

http://www.piwo.org/topic/1595-blad-przy-zadawaniu-drozdzy/

http://www.piwo.org/topic/1143-danstar-nottingham/

Edytowane przez Jakub M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ten pośpiech? :) Mi ostatnio wystartowały po 40h, poprzednim razem było podobnie. I to były pełne paczki na objętości zbliżone do Twoich, do tego zadane w temperaturze ~18 stopni, przy 10 dłuższy lag wydaje się naturalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ktoś może walczył z tym szczepem w wyższych temperaturach rzędu 21-22C? Jestem ciekawy jak dużo estrów mi naprodukują. Piwo niby angielskie (Stout), ale wolałbym mieć zrównoważony profil smakowy niż "owocową krainę" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.