Skocz do zawartości

Danstar Nottingham


Rekomendowane odpowiedzi

Przetłumacze tylko interesujące nas kawałki, czyli zignoruje właściwości biologiczne, sposób użycia i sposób przechowywania. Jest to opis istotny dla browarów, pozatym jeśli kogoś to interesuje to w opisie drożdży Fermentis jest to opisane i specjalnie nie różni się od tego co jest napisane na stronie Danstar.

Część pochodzi ze strony Danstar.

 

Nottingham Ale Yeast

 

Jeśli szukasz fenomenalnej wszechstronności drożdży górnej femrentacji, nie musisz już szukać. Drożdże Notthingam oferują wspaniałe działanie przy każdej warce, pozwalając piwowarom wyprodukować szeroką gamę styli piwnych używając jednego typu drożdży.

 

Szczep Nottingham został wyselekcjonowany ze względu na jego właściwości flokulacji i relatywnie wysokiego odfermentowania. Drożdże te produkują małe koncentracje owocowych i estrowych aromatów i zostały uznane jako neutralne drożdże górnej fermentacji, pozwalające na uwydatnienie naturalnych smaków słodu i chmieli.

 

Zalecana temperatura fermentacji jest w przedziale od 14 do 21°C, drożdże te posiadają dobrą tolerancje na niskie temperatury (12°C), co pozwala na użyciue tego szczepu do piw w stylu lager. Posiadają również wysoką tolerancje na alkohol. Drożdże Notthingam jest wspaniałych wyborem przy produkcji mocnych piw specjalnych.

 

 

Część z pdf`u.

 

Pochodzenie.

Drożdże Notthingam British Ale są pojedyńczym szczepem wyselekcjonowanym z wielu kultur komercyjnie używanych w Zjednoczonym Królestwie. Propagacja i proces suszenia został specjalnie opracowany aby dostarczyć wysokiej jakości drożdże piwowarskie, które są łatwe w użyciu i niezawodne, aby pomóc wyprodukować ale`e o najwyższej jakości. W czasie propogacji drożdży nie użyto barwników, konserwantów, albo innych nienaturalnych substancji. Drożdże zostały wyprodukowane w fabrykach z certyfikatem ISO 9002.

 

Właściwości.

1.Szybki start fermentacji, która może być skończona w ciągu 4 dni jeśli jest przeprowadzona w temperaturze powyżej 17°C .

2. Wysokie odfermentowanie, sięgające gęstości 1008 2°Plato.

3. Wskaźnik fermentacji, czas fermentacji i stopień odfermentowania zależy od gęstości zaszczpienia, obchodzenia się z drożdżami, temperatury fermentacji i jakości odżywczej brzeczki.

4. Opadanie drożdży po zakończonej fermentacji jest wzmagane przez chłodzenie i użycie środków karujących i karuku.

5.Aromat jest delikatnie estrowy, niemalże neutralny i nie posiada nieprzyjemnych zapachów jeśli jest prawidłowo przechowywane. Ze względu na flokulacje wsytępuje delikatna redukcja poziomu goryczki chmielowej.

6. Najlepiej jeśli piwo jest fermentowane w tradycyjnych temperaturach górnej fermentacji. Zaleca się uwodnienie drożdży.

7. Piwa typu lager były uwarzone przy użyciu drożdży Nottingham, aczkolwiek ze względu na niską temperature fermentacji wymagane jest użycie odpowiedniej ilości drożdży aby zapewnić odpowiednie odfermentowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza warka na tych drożdżach to po prostu szok! Polskie ale a'la Makaron #31 odfermentowało z 12,5 do 1°Blg . Nawet moje dwa pierwsze "pancerniki" z cukrem tyle nie zeszły!

2. Wysokie odfermentowanie, sięgające gęstości 1008 2°Plato.

I tu się zgadza.

1.Szybki start fermentacji, która może być skończona w ciągu 4 dni jeśli jest przeprowadzona w temperaturze powyżej 17°C .

Po samym starterze robionym 50% brzeczki przedniej i 50% wody spodziewałem się błyskawicznego początku. Po zadaniu do startera 1/3 saszetki w ciągu 1,5h. była piana na 2cm.

6. Najlepiej jeśli piwo jest fermentowane w tradycyjnych temperaturach górnej fermentacji. Zaleca się uwodnienie drożdży.

7. Piwa typu lager były uwarzone przy użyciu drożdży Nottingham, aczkolwiek ze względu na niską temperaturę fermentacji wymagane jest użycie odpowiedniej ilości drożdży aby zapewnić odpowiednie odfermentowanie.

Gęstwa powinna pomóc w zrobieniu solidnego startera. Latem gdy w mojej piwnicy temp. sięga 16 max.17°C będę warzyć na nich pseudo lagery i zobaczymy co z tego wyniknie? Macie jakieś swoje doświadczenia z tymi drożdżami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
... Macie jakieś swoje doświadczenia z tymi drożdżami?

dla mnie są to najlepsze suche drożdże, które na pograniczu temperatury dolnej i górnej fermentacji "robią" dobre, czyste piwa. Zszedłem z temperaturą fermentacji nisko i też potrafiły fermentować. Z racji, że u mnie temp. w piwnicy waha się od 13°C w zimie do 17°C w lecie w tejże fermentuje większość piw. Dla takiej temp. te drożdże są moim zdaniem najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Macie jakieś swoje doświadczenia z tymi drożdżami?

dla mnie są to najlepsze suche drożdże' date=' które na pograniczu temperatury dolnej i górnej fermentacji "robią" dobre, czyste piwa. Zszedłem z temperaturą fermentacji nisko i też potrafiły fermentować. Z racji, że u mnie temp. w piwnicy waha się od 13°C w zimie do 17°C w lecie w tejże fermentuje większość piw. Dla takiej temp. te drożdże są moim zdaniem najlepsze.[/quote']

Właśnie fermentuję w 15°C "polskie ale". Proces przypomina fermentację lagerów. Niska piana, spowolniony proces i niższe odfermentowanie niż przy wyższej temp. oraz czyste smaki. Jak już pisałem

Gęstwa powinna pomóc w zrobieniu solidnego startera. Latem gdy w mojej piwnicy temp. sięga 16 max.17°C będę warzyć na nich pseudo lagery i zobaczymy co z tego wyniknie? Macie jakieś swoje doświadczenia z tymi drożdżami?

. Coraz bardziej podoba mi się zakres temp. pracy tych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam pytanie dotyczące fermentacji tych drożdży w niskich temperaturach.

Warzyłem ostatnio piwko zasyp to: 3kg monach + 1kg pilzneński + 0,2 special b. Zacieranie: 10min - 54C, 20min - 64C i 40min 72C, gęstość wyszła ok 12,5 blg. Warkę zadałem gęstwą właśnie z Danstar Nottingham (II pokolenie), dokładnie teraz nie powiem objętościowo ile to było ale z 5 czubatych łyżek poszło do fermentora. Na drugi dzień oznaki fermentacji były już widoczne. Cały czas w piwnicy utrzymywała mi się temperatura ok 14-15 stopni a teraz spadło do 10-12C. Praktycznie na 2-3 dzień fermentacji było już tak ok 11stopni. Jak te drożdżaki pracują w takiej temperaturze? Producent niby pisze, że nadają się do lagerków, ale jestem ciekaw jakie Wy macie spostrzeżenia w tym temacie.

Edytowane przez tenebri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli fermentują tzn. jest piana nic nie kombinuj przez niecałe dwa tygodnie. Potem koniecznie zmierz °Blg , a jeśli nie spadnie poniżej 4 przenieś w cieplejsze miejsce na kilka dni. Na cichą z powrotem do tych 11°C Sam jestem ciekaw czy dadzą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po 12 dniach fermentacji drożdżami Danstar Nottingham w temperaturze ok 10-12stopni zmierzyłem gęstość, wychodzi tak ok 4blg. Trochę chyba jeszcze za dużo, przeniosłem teraz fermentor do domu, niech jeszcze trochę postoi w cieplejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kilka osób w prywatnych rozmowach zgłosiło mi dośc niskie odfermentowanie na tych drożdżach, co do nich nie podobne. Zaczynam się zastanawiać czy to te same drożdże co 2 lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kilka osób w prywatnych rozmowach zgłosiło mi dośc niskie odfermentowanie na tych drożdżach, co do nich nie podobne. Zaczynam się zastanawiać czy to te same drożdże co 2 lata temu.

Z racji nikłego doświadczenia nie potrafię tego samodzielnie ocenić, jednak przedstawię wyniki ostatnich 4 warek na tych drożdzach:

1. Stout owsiany z 13,5blg odfermentował do 6,5 blg pomimo kilkukrotnych prób 'reanimacji' warki - całość poszła ostatecznie w kanał.. nie był to ewidentny kwas, ale smak był na tyle dziwny i nieprzyjemny, że nie podołałem..

2. Pseudo koźlak z 17 blg doszedł do 3,7 blg (gęstwa ze stouta.. kolosalny błąd) - zawartość kega pijalna, choć nieco nieprzyjemny zapach, zawartość butelek poszła w kanał...

3. Dwa bittery uważone na kolejnym opakowaniu DN - 90 litrów jak na razie bez żadnych zauważalnych problemów - odfermentowanie z 12blg do ok. 2blg - część jeszcze niedojrzała, część ciągle w fermentuje - brak jakichkolwiek dziwnych posmaków czy zapachów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nottingham to moje ulubione suche drożdże do piw brytyjskich ale tylko pod względem smaku, gdy fermentacja przejdzie prawidłowo. Niestety jedak czasami te drożdże po prostu nie chcą się rozpuścić podczas rehydrowania. Opisałem to kiedyś tutaj: http://www.piwo.org/forum/t3654-Czy-uzyc-ten-Danstar-Nottingham-czy-go-wylac-.html

 

Zdarzyło mi się to ponownie 2 tygodnie temu. Wsypałem drożdże do wody do rehydrowania, i zauważyłem że część z nich po prostu nie rozpuściła się w wodzie. Na szczęście miałem 2gą paczkę pod ręką, i fermentacja przeszła OK. Wydaje mi się że Notty mają taką wadę, że czasami część z nich się nie rozpuszcza, przez co popełniasz "under-pitching", czyli do warki dajesz za mało żywych drożdży. To powoduje późny start fermentacji i niski % atenacji, czyli wysoka gęstość końcowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dziś po 12 dniach fermentacji drożdżami Danstar Nottingham w temperaturze ok 10-12stopni zmierzyłem gęstość, wychodzi tak ok 4blg. Trochę chyba jeszcze za dużo, przeniosłem teraz fermentor do domu, niech jeszcze trochę postoi w cieplejszym.

I jak tam czuje się Twoja warka? Bardzo jestem ciekawy fermentacji w tej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko zabutelkowane. W piwnicy w niskiej temperaturze zatrzymało się na 4blg, przeniosłem więc fermentor na chyba 3 dni do pokoju, spadło jeszcze do ok 3,5blg, dalej nie chciało zejść więc przelałem na cichą a po ponad 2 tygodniach cichej butelkowałem. W smaku zapowiada się dobre piwko. Jakoś za tydzień będę coś nowego warzył i zostały mi tylko Nottinghamy więc dalej będę na nich kombinował w lagierowej temperaturze.

Pierwsza warka którą robiłem na Nottinghamach pracowała w temperaturze 13-15C, po miesiącu od zabutelkowania smak nawet niezły, tylko czuć jeszcze drożdże, wiem, że trochę za szybko na degustacje ale czy ten posmak drożdżowy zniknie?

Edytowane przez tenebri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszło miesiąc temu zrobiłem swoją drugą warkę (pierwszą na ekstraktach) na Danstar Nottingham. Jasny WES + bursztynowy WES + lubelski + marynka. Fermentacja w temperaturze 15-17 stopni, po 10 dniach zeszło do 2,5blg. Wyszło takie pomieszanie stylów, ale w smaku i zapachu rewelacyjne! (dla znajomych i mojego niewprawionego podniebienia). Po 40 dniach od butelkowania zostało raptem 10 butelek :D

Drożdże tworzą zbity osad na dnie butelki, więc można zlewać do ostatniej kropli. Przestałem wyczuwać drożdże już po trzech tygodniach od butelkowania. Niebo a ziemia w porównaniu do "noname'owych" drożdży z brewkita. Kolejna warka też będzie na tych drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych drozdzach rowniez mozna uzyskac w miare estrowe piwo. Ale trzeba fermentowac naprawde cieplo, cos 23-25C. W jednym z browarow w mojej okolicy fermentuja nawet cieplej! Taka specyfikacja tego szczepu, ale moim zdaniem jest to najlatwiejszy szczep do uzytkowania, jest w stanie wybaczyc wiele bledow piwowara i dac calyczas dobre rezultaty. Drozdze szybko opadaja na dno, daje w miare zbity osad w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

a ja się właśnie zastanawiam czy bittera robić na tych drożdżach czy jednak iść w Wyeasty - oczywiście cena tu ważna bo robię warkę 40L więc Nottingamów 2 saszetki kosztują tyle co połowa porcji Wyeastów... nie chciałbym jednak iść na kompromis gdyby to jakioś zasadniczo miało się odbić na jakości (wówczas kupię wyeasty i rozmnożę przez starter na podwójną warkę)

 

to jak? Nottinghamy to taki daleko posunięty kompromis w stosunku do drożdży płynnychczy jednak bardzo dobre pod względem samkowym drożdże?

 

i tak się zastanawiam co dalej mógłbym uważyć na gęstwie Nottinghamów po bitterze - IPA? dry stouta? jakby tu zaplanować brytyjską ofensywę jesienną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zawsze uwodnić suche drożdże a później zrobić z tego odpowiedni duży starter (użyjesz tylko 1 saszetki). Myśle, że na Nottingamach bitter wyjdzie niegorszy niż na płynnych.

 

Co do gęstwy po suchych sam pewnie wiesz, że są różne zdania na ten temat, są tacy co używają i nie widzą "przeciwwskazań smakowych", a są też oponenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wihura ma rację. Wiele wyspiarskich browarów używa Nottinghamów, więc muszą być (i są) dobre. Dla mnie osobiście to jedne z fajniejszych drożdży: błyskawiczne, neutralne smakowo, dodatkowo zastawiają mało, bardzo zbitego osadu. Butelkę możesz opróżnić jak koncernówkę - żadne farfocle do kufla nie spłyną.

 

Gęstwę po suchych zbieram i używam. Kiedyś miałem podobne wątpliwości, ale Mistrz Wena skutecznie je rozwiał. Po pierwszej warce zbieram gęstwę do kilku słoiczków i mam spory zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są jedne z moich ulubionych drożdży, przez jakiś czas ich niestety nie było, ale teraz raczej są cały czas w sklepach piwowarskich.

Tutaj masz specyfikację http://www.wiki.piwo...star_Nottingham to naprawdę fajny i mocno niedoceniony szczep u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre drozdze. Gestwe mozna uzywac kilkukrotnei po tych drozdzach bez zadnych problemow. Profil smakowy jeden z ciekawszych.

Niektore plynne bym powiedzial ze maja mniej ciekawy profil smakowy, ale sa tez i lepsze oczywiscie jak Themes Valley.

Bitter wyjdzie w miare wytrawny na tych drozdzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za Wasze rady - w takim razie biorę Nottighamy, przy tej cenie nie b ędę się bawił w startery na podwójną warkę, prościej kupić 2 saszetki

 

natomiast poradźcie proszę jaką możnaby ustawić kolejność na brytyjską ofensywę żeby logicznie wykorzystać te drożdże przynajmniej na 3 warki i jednocześnie zaliczyć jakieś różne gatunki piw wyspiarskich (a może nie tylko wyspiarskich) - zacznę od bittera 11-12 a potem? tak myślałem o dry stoucie który poprzednio robiłem na Wyeast Irish Ale ale w sumie nie wiem czy te Nottighamy będa pasować do stylu

 

jestem otwarty na wszelkie możliwe gatunki byleby jakoś logicznie ustawić proces tak, żeby dobrze wykorzystać te drożdże i żeby pasowały do kolejnych warek

 

stosunkowo najmniej zależy mi na IPA bo mam jeszcze ze 2 skrzynki, ale w sumie to mogę powtórzyć i ten styl byle w jakiejś kompletnie innej recepturze

Edytowane przez przemski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.