Jump to content

Druga warka, pierwsze pomysły - prośba o weryfikację.


Snowman
 Share

Recommended Posts

Witam!

 

Przymierzam się do swojej drugiej warki - pierwsza była IPA z zestawu Coopers uzupełnionego suchym ekstraktem słodowym zmieszanym z glukozą, na razie leży na refermentacji i czeka jeszcze na dojrzewanie, muszę uzbroić się w cierpliwość.

W międzyczasie chciałbym uwarzyć coś wedle własnej radosnej twórczości (inspirowanej lekturą forum i nie tylko) z niechmielonych ekstraktów słodowych WES (na zacieranie pewnie kiedyś przyjdzie pora, na razie jeszcze warunków brak, a i grunt nie do gońca przygotowany ;) ). Wymyśliłem sobie coś takiego na warkę 20-22l:

 

1x ciemny ekstrakt WES 1,7kg

2x jasny ekstrakt WES 1,7kg (chciałbym, żeby piwo miało więcej niż 12* Blg - bliżej 15)

Drożdze Safbrew T-58 (ze względu na te wnoszone aromaty)

Chmiel na goryczkę Iunga

Chmiel na aromat Cascade, Fuggles, East Kent Goldings

Chmiel do chmielenia na zimno Fuggles, East Kent Goldings

 

I tu zaczynają się schody i prośba o pomoc. Chciałbym uzyskać piwo, w którym goryczka będzie mocna i wyraźna, nie przykryta słodem (zwłaszcza karmelem z ciemnego), z silnym aromatem chmielu (głównie Cascade). Poczytawszy wpisy na forum, poczytawszy receptury, sporo mi się wyjaśniło, ale nadal wydaje mi się, że jak byłem głupi, tak jestem ;)

Pytanie zasadnicze - ile dać tych chmieli (granulat, przynajmniej orientacyjnie - 50g? 100? 200? - na początek nie chcę kombinować ze zbyt dużą ilością gatunków na raz, żeby się zorientować co wnoszą poszczególne chmiele) i ile gotować.

Ile dać Iungi (żeby nie przesadzić) - gotować 60 minut, czy dłuższe gotowanie da więcej goryczki?

Ile dać chmielu na aromat i ile czasu najskuteczniej gotować (10 minut? 15? Chyba, że każdy z gatunków daje najlepsze efekty przy różnych czasach gotowania)

Ile chmielu wrzucić na zimno na cichą - 50g? (żeby nie było za mało, ale i nie przesadzić w drugą stronę) - powiedzmy na tydzień moczenia.

Czy jest sens dawać jednocześnie East Kent Goldings i Fuggles (według opisów są podobne)? Czy też może jeden z nich da lepszy efekt na aromat, a drugi na zimno?

 

I jeszcze jedno pytanie techniczne - czy można, jak ktoś w którymś wątku proponował, gotować chmiel w woreczku muślinowym i wywar dolać do warki? Przy gotowaniu brzeczki chmiel pomaga w wytrącaniu białek, ale w gotowym ekstrakcie już ich przecież nie ma. Pewnie trzeba by jakąś poprawkę dać w porównaniu z ilością chmielu gotowanego wraz z brzeczką? Na gotowanie chmielu w brzeczce nie bardzo mam warunki, 5-litrowy gar, na rozpuszczenie 3 puch ekstraktu wystarczy, ale nie bardzo wyobrażam sobie gotowanie chmielu w tym syropie...

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję!

Marek.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za namiar! Nie wiem, jak się dalej będę rozwijał (wcześniej czy później pewnie na słodach wyląduję), ale póki co pewnie jeszcze trochę słodów będę używał - wychodzi rzeczywiście zdecydowanie taniej, nawet bez ceny promocyjnej :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.