Jump to content

Recenzja drożdży


Spartan
 Share

Recommended Posts

Witam, co myślicie o drożdżach BrewGo-01. Użyłem ich i moim zdaniem są one mocno wyczuwalne. Może to też wina fermentacji w 20 stopniach. Fermentator stał w piwnicy i myślałem, że jest tam chłodniej. Czy możliwe, że temperatura na to wpłynęła?

Link to comment
Share on other sites

jako że jestem początkującym piwowarem to moja opinia jest bardzo subiektywna, i trudno powiedzieć czy wady w piwie zrobiony na tych drożdżach są z mojej winy czy z powodu drożdży. Na początku piwo przypominało "kasztelana" później pojawiły się w aromacie nuty owocowe ( kojarzące mi się z landrynkami ) ale ostatnio wyszedł octan etylu który wcześniej nie był przeze mnie wyczuwalny i cały czas czuć drożdże

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... A ja myślę, że na ostateczny efekt ma wpływ milion innych czynników niż tylko drożdże - a z kolei na drożdże najłatwiej zrzucić winę. Jak już piszecie co wyczuliście warto podlinkować warkę, albo chociaż podać zasyp i trochę szczegółów fermentacji - wtedy da to pełniejszy obraz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.