Jump to content

Kanka do mleka z nierdzewki


pe1
 Share

Recommended Posts

Póki co mam niedobór butelek do piwa i pomyślełem sobie że stalowa kanka na mleko jaka rzuciła mi się w oczy w pobliskim sklepie, mogłaby mnie chwilowo podratować. Kanka ma 5 litrów pojemności i jest zrobiona ze stali nierdzewnej, dosyć estetyczna, posiada około 12cm dekiel więc bez problemu można włożyć rękę z gąbką i dokładnie wymyć środek. Pod dekiel dałem zwykłą gumkę do weków i całość mocno skręciłem przy pomocy 2 śrubek z motylkami. Dodatkowo w środku kanki dałem silikon uszczelniający łączenie dolnego cylindra z górnym przewężeniem, piwa nalałem poniżej tego poziomu - weszło około 4 litry. Po 3 dniach całość wygląda szczelnie, dekiel górny lekko się wybrzuszył, ale na razie trzyma (do refermentacji dałem tyle samo cukru co daję do butelek, czyli 4 g na 0.5 litra). Poczekam ze 2 miesiącą, jak nie wybuchnie to może pomyślę o jakimś małym kraniku do niej. Koszt takiej kanki to 35 zł, są też 3 litrowe i 7 litrowe w zbliżonej cenie.

post-7315-0-92938400-1382894425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

do refermentacji dałem tyle samo cukru co daję do butelek, czyli 4 g na 0.5 litra

jak to wyliczyłeś? nie wiem co za piwo robiłeś, ale mi to wygląda na lekkie przegazowanie.

 

Ogólnie pomysł jest ciekawy, ale uważał bym na ten sylikon. Poza tym jak chcesz to nalewać? chochlą?

Kolejnym mankamentem jest cena 35pln to keg 5l albo 10 butelek, także to trochę wywarzanie otwartych drzwi.

Link to comment
Share on other sites

Może niepotrzebnie dałem tekst o swoich niedoborach butelek coby sugerowało, że zamierzam traktować kankowanie jako alternatywę dla butelek. Wg mnie ta kanka pasuje do klimatu domowego warzenia piwa. Jeżeli przejdzie test szczelności i uda mi się dopasować jakiś kranik to mogłaby stanowić ciekawą propozycję na spotkania w trochę większym gronie. Nie chodzi mi o to żeby przeliczać koszty na butelki czy mini kegi. Kega Heineken 5l może kupić każdy w markecie, ale postawić taką kankę z domowym wyrobem na stole to jest wartość dodana. Cóż.. poczekamy zobaczymy co z tego wyjdzie...

Link to comment
Share on other sites

postawić taką kankę z domowym wyrobem na stole to jest wartość dodana

co by nie było to ja nieżle pamiętam czasy jak z kanką się po piwo i z takowej się je potem nalewało.

Było to dawno, ale chyba nie aż tak? ;)

Link to comment
Share on other sites

znalazłem ją w osiedlowym sklepie z drobnym sprzętem AGD, ale na wiodącym portalu aukcyjnym widziałem podobne w różnych pojemnościach, generalnie jest to chyba ten sam producent, stal wygląda dosyć solidnie i estetycznie, potrzeba drobnych przeróbek, ale jak ktoś posiada dremel to można to zrobić w 0.5 h

Link to comment
Share on other sites

Kolejnym mankamentem jest cena 35pln to keg 5l albo 10 butelek

100 butelek, sto, nie 10 ;-)

tak zgubiło mi się jedno zero :D

 

Nie chodzi mi o to żeby przeliczać koszty na butelki czy mini kegi. Kega Heineken 5l może kupić każdy w markecie, ale postawić taką kankę z domowym wyrobem na stole to jest wartość dodana.

a kto mówi o badziewiu jak kegi Heiniego czy mni kegi, za 25pln idzie nabyć 5l-10l kegi ze stali nierdzewnej (lub aluminium) w otulinie.

Pomijając tę kwestię, sam pomysł jest fajny, z chęcią dowiem się jak się spisze "w boju". Jeszcze raz dodam - uważaj na ten sylikon :D

Edited by leszcz007
Link to comment
Share on other sites

Z silikonami nie mam szerokich doświadczeń, wybrałem Silikon RTV PRO SEAL zakupiony w sklepie, piszą że jest odporny na wysokie temperatury, wysokie ciśnienie, smary, oleje itp. Dla bezpieczeństwa wlałem piwo poniżej poziomu uszczelki żeby nie było konktaktu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.