Skocz do zawartości

Piwowarstwo w świetle prawa


ambus

Rekomendowane odpowiedzi

Wikipedia ( http://en.wikipedia.org/wiki/Homebrewing ) podaje przyklady panstw:

 

Szwecja - warzenie piwa jest legalne dla wlasnego uzytku

USA - od 1978,prawo podpisane przez Jimmy Cartera, warzenie piwa jest legalne dla wlasnego uzytku.

UK - warzenie piwa jest legalne dla wlasnego uzytku

Autralia - warzenie piwa jest legalne dla wlasnego uzytku

Nowa Zelandia - warzenie piwa jest legalne dla wlasnego uzytku

Poludniowa Afryka - warzenie piwa jest legalne dla wlasnego uzytku

Kanada - w zaleznosci od prowincji, warzenie piwa jest legalne dla wlasnego uzytku.

 

Wszystkie te kraje odrozniaja fermentacje (wino, piwo, cider itd) od destylacji (bimber, whiskey, wodka itd). Fermentacja - lergalna, destylacja - nielegalna.

 

Co ciekawe, w Michigan, USA, piwo, jak i inne tego typu napoje jest wysoko opodatkowane (napewno kilkakrotnie od poczatku produkcji).

Jednak kupujac slody i drozdze w sklepie piwowarow ja place zero podatku, bo sa to produkty... spozywcze! :D

 

 

 

PS. Moj kumpel obiecal mi przywiesc z Kentucky lokalny bimber, tutaj nazywany Moonshine albo white lightning (oczywiscie nielegalny). Jak sprobuje to dam znac :)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej piwowarstwo domowe będzie popularne tym częściej ktoś będzie chciał się tym prawnie zająć. Proste! Jak dotychczas sporo ludzi robi to i owo, legalnie czy nie - bez różnicy - i niech tak zostanie. Kto ma zakusy na otworzenie mikrobrowaru tak naprawdę nie widzę powodów, by tego nie realizował jeśli tylko ma pieniądze i czas.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia ( http://en.wikipedia.org/wiki/Homebrewing ) podaje przyklady panstw:

...

warzenie piwa jest legalne dla wlasnego uzytku

...

tylko jak definiować powyższe? czy tylko dla siebie? jeśli tak to grupa producencka mogłaby warzyć dla wszystkich jej uczestników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Pewnie tak samo jak cztery lata temu. Ale prawdę mówiąc mało mnie to obchodzi. Mam ochotę, to robię. ;) Wiadomo, że nigdy nie pozwolą sprzedawać piwa własnej produkcji.

Tak w ogóle, to dziwią mnie takie pytania. Czy jeżeli wprowadzą zakaz, to przestaniesz robić piwo, czy ktokolwiek inny?

Nawet gdyby zamknęli sklepy piwowarskie, to szybko przekwalifikowałyby się na sklepy ze zdrową żywnością, czy artykułami kolekcjonerskimi. W ostateczności przemycałoby się słód z Czech w kole zapasowym w bagażniku. :)

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, zawsze coś się wykombinuje.

ciekawią mnie takie tematy, ponieważ bardzo chętnie widziałbym w Olsztynie nad jeziorkiem jakiś letni festyn, na którym domowi piwowarzy częstują swoim piwkiem. Ale kto przyjedzie rozdawać piwo za darmo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, zawsze coś się wykombinuje.

ciekawią mnie takie tematy, ponieważ bardzo chętnie widziałbym w Olsztynie nad jeziorkiem jakiś letni festyn, na którym domowi piwowarzy częstują swoim piwkiem. Ale kto przyjedzie rozdawać piwo za darmo?

Można zacząć od konkursu piwowarów domowych, bo w tym regionie bida w tym temacie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prodakt, nic się nie zmieniło, bo zarówno dyrektywa unijna jak i jej rozszerzenie w polskiej ustawie nie zmieniła zapisów dotyczących produkcji piwa domowego na własny użytek. Tutaj odpowiedź ministra finansów na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prodakt, nic się nie zmieniło, bo zarówno dyrektywa unijna jak i jej rozszerzenie w polskiej ustawie nie zmieniła zapisów dotyczących produkcji piwa domowego na własny użytek. Tutaj odpowiedź ministra finansów na ten temat.

 

... i tu zdanie "Dyrektywa 92/12/EWG daje państwom członkowskim możliwość zwolnienia z obowiązku posiadania składu podatkowego jedynie drobnych producentów wina (art. 29 dyrektywy)."

 

A dlaczego nie ma tu piwa? Czyżby mechanizm "LUB czasopism" ? ;)

 

A powiedzcie Wy, którzy się znacie na tym, czy kilka osób zapaleńców jak my jest wstanie wpłynąć na ustawę? Są chyba takie rzeczy jak wniosek obywatelski, czy jakoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to winiarze walczyli o swoje kilka lat. Jak wyszła ustawa to walczyli o poprawki bo w pierwszej było dużo błędów. Teraz mają i wcale nie ma tak dużo chętnych do produkcji i sprzedaży. Może czekają na lepsze czasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawde mowiac kilka poprawek w obecnych przepisach dotyczacych piwowarstwa, spowodowalaby to, ze o polowe latwiej i szybciej mozna byloby otwierac browary rzemieslnicze i restauracyjne. Nowe prawa mogloby wprowadzic wiecej zametu i w konsekwencji jeszcze wydluzyc i skomplikowac sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie Wy, którzy się znacie na tym, czy kilka osób zapaleńców jak my jest wstanie wpłynąć na ustawę? Są chyba takie rzeczy jak wniosek obywatelski, czy jakoś tak?

1. Koperta lub nieoficjalna wpłata na fundusz pewnej partii

2. 100 tys, podpisów, ale i tak mogą to olać

3. Jest jeszcze trzeci sposób - zbombardować osłów mailami w tej sprawie (mówimy o tysiącach sztuk), załatwić kilka artykułów w internecie i prasie, wtedy będą chcieli mieć spokój. Nie pytajcie skąd wiem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jednak jest kilka rozwiązań :)

 

- poprawki nie ustawa

- bombardowanie osłów mailami (ojć, coś ta literka "p" nie chce się tam wpisać)

- przedpłata akcyzy - realnie istnieje jakaś taka możliwość? Czy dowcip? Na czym to polega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, z poprawkami do ustawy jest łatwiej, ale najpierw musi być projekt ustawy, no i to też kosztuje. ;)

 

http://wiadomosci.wp.pl/kat,124756,title,Marek-Borowski-opowiada-jak-politycy-omijaja-prawo,wid,14553115,wiadomosc.html?ticaid=1ea9f&_ticrsn=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka browarków działa na przedpłacie. Jedni sobie chwalą, inni uważają, że za dużo strat. Wszystko zalezy od skali.

 

Skoro chcecie wprowadzić poprawki do ustawy o akcyzie to powiedzcie mi, które podmioty z zakresu "spożywki" mogą prowadzić działalność i sprzedawać jednocześnie prowadząć uproszczoną księgowość? Aby ominąć ustawę o akcyzie trzeba po drodze ominąć kilka innych ustaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no jasne, chodzi o to, żeby legalnie robić festyny, gdzie ludzie będą smakować różnych trunków z różnych miast, ale żeby nikt nie musiał przyjeżdżać za darmo. Im bardziej coś się opłaca, tym lepiej się rozwija, normalne. Hobby też się pełniej i fajniej rozwija, jak są tańsze produkty, albo ktoś czasem dołoży parę groszy do słodu.

 

Poza tym tak sobie myślę, że przyjemnie byłoby pojechać sobie do Ustrzyk i posmakować legalnie sprzedawanego piwa Ustrzyckiego od gospodarza i zaprosić go do siebie, a nie wszędzie Tyski siki, albo Lech z żółcią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą zółcią to sobie na onecie pisz.

 

Nikt nie zrobi takiej ustawy abyś mógł sprzedawać swoje piwo na festynach. Zapomnij o tym i przestań się łudzić. Przeczytaj w odpowiednim wątku jaką odpowiedź dało ministerstwo finansów na temat uproszczeń fiskalnych dla małych browarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą zółcią to sobie na onecie pisz.

 

Nikt nie zrobi takiej ustawy abyś mógł sprzedawać swoje piwo na festynach. Zapomnij o tym i przestań się łudzić. Przeczytaj w odpowiednim wątku jaką odpowiedź dało ministerstwo finansów na temat uproszczeń fiskalnych dla małych browarów.

 

ale niektórzy waleczni przeciw browarom! ;) bardziej, niż ci za ;)

kilka zdań temu rozmawialiśmy o odpowiedzi na tym wątku, więc temat przegadany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.