Skocz do zawartości

Old Ale po mojemu


panta_rei

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł czas na większe wyzwania, chcę uwarzyć coś w rodzaju Old Ale, nie koniecznie w stylu, ale za to do dłuższego poleżenia- minimum rok na początek.

Ma wyjść 16-18°Blg, wyraźnie słodowe, treściwe, odfermentowanie... nie za wysokie, goryczka 25 IBU.

 

Zasyp na 25 l

 

słód pale ale 5,0 kg

słód pilzneński 0,5 kg

słód karmelowy czerwony 0,5 kg

Carahell 0,2 kg

Carapils 0,2 kg

słód melanoidynowy 0,2 kg

słód karmelowy ciemny 0,3 kg

słód czekoladowy jasny 0,3 kg

płatki owsiane 0,4 kg

Ewentualna korekta ekstraktu cukrem trzcinowym ~0,5 kg

 

Chmielone będzie chyba Galaxy, ewentualnie mam jeszcze Willamatte, no i polskie naturalnie ;-)

Galaxy 20 g - 60 min

Galaxy 30 g - 10 min

 

Fermentacja Danstar Nottingham

 

Karmelowych w sumie sporo, ale karmelowe smaki nie przeszkadzają mi i uważam, że w dłuższej perspektywie da dobre rezultaty, mam nadzieję, że bardzo się nie pomylę ;-) Niestety żadnego palonego nie posiadam a chętnie bym dołożył ze 100g. Może zaszaleje i uprażę coś na patelni, może pszenicę niesłodowaną?

 

Ok, proszę o uwagi do mojego planu, co by tu jeszcze spieprzyć?

Edytowane przez panta_rei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z płatków bym zrezygnował i te pół kilo cukru dał tak czy inaczej, żeby nie było za ciężkie.

 

Ja planuję coś takiego:

 

pale 5.4kg

karmelowy 50 ebc 0.4kg

czekoladowy 900 ebc 0.1kg

inwert No.3 0.35kg

 

Ok. 17°Blg, nachmielone pod 40 ibu z fuggle, challengera i goldings (co się pozbiera). Będzie się układać z pół roku, a pewnie i tak poleży do przyszłej jesieni, więc goryczka pewnie złagodnieje. Liczę, że mi odfermentuje gdzieś do 4°Blg i będzie nieco ponad 7% alkoholu. Kolor będzie około miedzianego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I cukier trzcinowy dark muscovado-przy okazji troszkę dobarwi. Nie mam wielkiego przekonania do Nottingham'ów w tej kwestii, może Windsor'y wydobyły by bardziej nuty old school? Myślę że w tym stylu chmiel jest tematem drugorzędnym i z czasem zniknie i się cofnie, natomiast nie zaszkodzi dodatek przypraw typu: kolendra, kardamon, imbir, zielone pomarańcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.