Skocz do zawartości

Prośba o pomoc z recepturą


Szymon Grodny

Rekomendowane odpowiedzi

Zamawiałem ostatnio znajomemu sprzęt i surowce na jego pierwsze piwo, dorzucając trochę słodów dla siebie. Wypadałoby coś uwarzyć ale brak mi pomysłu :D Jestem w posiadaniu:

 

Słody:

5kg pale ale

1kg pszeniczny

0,7kg karmelowy 30

0,5 kg monachijski

0,3 kg jęczmień palony

 

Chmiele:

20g Galaxy

20g Amarillo

10g Chinook

10g Mosaic

10g Cascade

 

Drożdże:

Fermentis Safbrew S-33

 

 

Jak koledze zostanie (a zostanie na pewno), to mogę "wyżebrać" jeszcze z 50g Marynki i 70g Saaza, bo tych moich chmieli to za wiele nie zostało.

 

Oczywiście dokupić mogę ogólnodostępne w sklepach dodatki jak płatki owsiane, czy przyprawy. Proszę o pomoc w zmajstrowaniu jakiejś receptury, możliwie różnej od dwóch potworków które już uwarzyłem (American Stout 14blg, AIPA 15blg). W ostateczności wrzucę wszystko jak leci i zobaczę co wyjdzie :)

 

Jeszcze jedno pytanko przy okazji. Chwilowo nie dysponuje dużym garem. Czy mogę do fermentora wlać część brzeczki nastawnej, międzyczasie przygotowując drugą część? Czy czekać w takim wypadku z zadaniem drożdży na całość, czy zadać odpowiednią ilość do tej części pierwszej i resztę do całości? Z góry dzięki za pomoc.

 

EDIT:

Tak w ogóle to cześć. W sumie dziwna sprawa, że to dopiero pierwszy post tutaj :P

Edytowane przez Szymon Grodny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana drożdży raczej nie wchodzi w grę. W temacie z charakterystyką tego szczepu jest Twoja odpowiedź, że można ich do pale ale użyć, choć są inne lepsze. Także scooby pisał, że są warte spróbowania. Tego się trzymajmy.

 

Chętnie bym się pobawił w jakieś dodatki/przyprawy przy okazji tej warki. Jestem otwarty na każdy eksperyment ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przypraw trochę szkoda tych amerykańskich chmieli bo i tak nie będzie czuć aromatu, daj kilka goździków, cynamonu,

laskę wanilii, przyprawę do grzańca i trochę miodu i będziesz miał fajne świąteczne. Jak zrobisz ok 15 blg i nie sypniesz za dużo przypraw to zdążysz jeszcze na te święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności wrzucę wszystko jak leci i zobaczę co wyjdzie

Tak bym zrobił, ino palonego jęczmienia dał jakieś 50 gram, chinook na 60', mosaic w 30', połowę galaxy i amarillo w 10' i resztę chmieli na flame out. Chociaż tych chmieli trochę mało...

Chwilowo nie dysponuje dużym garem. Czy mogę do fermentora wlać część brzeczki nastawnej, międzyczasie przygotowując drugą część? Czy czekać w takim wypadku z zadaniem drożdży na całość, czy zadać odpowiednią ilość do tej części pierwszej i resztę do całości?

To już lepiej za kilka piwek pożyczać od sąsiada/okolicznego piwowara większy gar do czasu aż się dorobisz swojego. A z zadawaniem drożdży nigdy nie czekaj jeśli brzeczka jest już schłodzona - nie chcesz żeby brzeczkę zaczęły opanowywać ewentualne niechciane mikroorganizmy zanim zaczną to robić te pożądane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.