Skocz do zawartości

Jęczmień browarny kontra słód pilzneński


korzen16

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ lubię rozumieć co czynię, byłbym wdzięczny za wyjaśnienie jaka jest różnica pomiędzy "surowym" jęczmieniem browarnym, a powstającym z niego podczas słodowania słodem, powiedzmy podstawowym np pilzneńskim.

Nie znalazłem niczego konkretnego w sieci (może zadałem niewłaściwe pytania??). Stwierdzenie, typu że "zachodzą w nim skomplikowane procesy biochemiczne" jest dla mnie niewystarczające. Wiem, że w trakcie słodowania powstają potrzebne ziarnom (i nam oczywiście) enzymy, oraz że bielmo ulega rozluźnieniu.

 

Pytanie czy zachodzą jakieś inne ważne przemiany?? Jeżeli tak to jakie i co jest ich konsekwencją. Nie chodzi mi o pełen wykład biochemiczny, bo biologię i biotechnologię to miałem ostatnio dwadzieścia parę lat temu i to już nie na moje nerwy. Chodzi mi konkretne różnice pomiędzy jednym, a drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie za mało, chciałbym wiedzieć więcej. O tym właśnie pisałem "skomplikowane procesy fizjologiczne", właśnie one mnie interesują. A tak w ogóle to jest tam bardziej o technologii a nie tym co się dzieje z ziarnem w środku.

 

Jedynym sposobem aby się przekonać jest skompletowanie dwóch identycznych zestawów składników. Różnica to tylko główny składnik, w jednym pilzneński słód a w drugim ziarno jęczmienia. Do dzieła.

Jestem ciekawy wiedzy ludzi mądrzejszych ode mnie.

Porównanie dwóch zestawów, gdzie w jednym z nich zastosujesz nieczynny enzymatycznie składnik, zaowocuje brzeczką w jednym garze i roztworem skrobi w drugim.

 

Na razie najwięcej dowiedziałem się tu

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeczmień browarny to surowiec a słód pilzneński to konkretny produkt.

Tyle to już wiedziałem. Interesuje mnie skutki przemian biochemicznych zachodzących w samym ziarnie.

Właśnie czytam

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK co nieco już się dowiedziałem.

 

Kolejne pytanie - w wiki jest napisane: "Niesłodowany jęczmień nadaje piwu łagodny, zbożowy posmak, zwiększa treściwość piwa" . Które związki są za to odpowiedzialne? Czy to także zasługa betaglukanu?

 

Odnośnie betaglukanu znalazłem jeszcze informację, że może on w gotowym piwie tworzyć żele, powodować mętność piwa i powstawanie dodatkowych osadów

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.