Jump to content

kudłate ale - ocena receptury.


paweln0101
 Share

Recommended Posts

Czas na kolejne dwie warki. Na pierwszą wybrałem recepture z piwo.org, a drugą kleiłem sam, jak to przy początkach bywa - troche "na pałe".

I tutaj prośba o ocene do bardziej doświadczonych piwowarów. Czy może być coś z tego dobrego, jakieś drobne korekty. ew. odwiedzenie mnie od popełnienia totalnej głupoty :) Pozdrawiam

 

chciałbym osiągnąć coś treściwszego, słodowego? o ile moja wyobraźnia dobrze podpowiada mi znaczenie tego pojęcia. ...jednocześnie chmielowego :)

 

gar pojemność 27l. - więc myśle zalać 22l (wydaje mi się że zmieszczą się słody) i wysłodzić to później do 25l. a jak będą z tym problemy to najwyżej zrobie mniej. Wyjdzie w praniu.

 

SŁODY:

pilznieński - 5 kg

wiedeński - 1,5 kg

caraamber - 400 g

aroma 150 - 150 g

pszenica - 300 g

 

ZACIERANIE:

62C - 20min

72C - 40min

 

CHMIELE:

amarillo - 20g / 60min

amarillo - 20g / 30min

citra - 20g / 20min

simcoe - 10g / 10min

centienal - 10g / 1min

 

DROŻDŻE:

danstar nottingham

 

ps. zakupiłem tez płatki dębowe, ciągle sie zastanawiam, czy uzyć. nie miałem z nimi nigdy do czynienia, więc opieram się jedynie na swojej wyobraźni - jak to może zadziałać na piwo.

Edited by paweln0101
Link to comment
Share on other sites

gar pojemność 27l. - więc myśle zalać 22l (wydaje mi się że zmieszczą się słody) i wysłodzić to później do 25l. a jak będą z tym problemy to najwyżej zrobie mniej. Wyjdzie w praniu.

 

1. 22l wody + 7,35kg słodu to chyba będzie ciut za dużo, albo po sam rant i nie będzie jak mieszać. A mieszać będzie trzeba baaaaardzo intensywnie.

2. Wysładzaj do pełnej objętości gara, 2-4 litry odparują, 1-2l odpadnie z osadami, zostanie akurat te 20-22l brzeczki (a po fermentacji znowu trochę odpadnie z gęstwą)

3. 7,35kg - powinno dać ci jakieś 17,5-18,5°Blg, sporo. 80g chmielu przy takiej gęstości początkowej i zacieraniu na słodko się raczej zgubi, ale tak do końca nie jestem pewien jaki był zamysł.

Link to comment
Share on other sites

nie zacierałem jeszcze w tę strone więc ew. rady chłone jak gąbka :) lubie też mocno chmielone piwa typu kormoran mocno chmielony, atak chmielu czy mój ulubiony rowing jack. ;) więc jeśli trzeba będzie dać troche więcej, nie będę miał oporów :P byle by tylko nie zrobić totalnego miazgatora, chcę też poczuć reszte piwa, a nie sam chmiel. Takie jest zamysł.

Link to comment
Share on other sites

Rowling Jack ma 16°Blg i 70 IBU więc w takie parametry musisz celować. Atak Chmielu ma 15,1°Blg i 58 IBU. Najlepiej ściągnij sobie jakiś program piwowarski. Ja używam brewtarget i sobie chwalę - jest darmowy a do receptur IMHO wystarczający.

Link to comment
Share on other sites

Nie zapomnij o chmieleniu na zimno!

Zasyp ciekawy, acz IMO celujesz w zbyt mocne piwo w stosunku do nachmielenia. Ilość chmielu bym zwiększył - dodał 20g chmielu goryczkowego a to Amarillo dał na smak/aromat.

 

nie do końca rozumiem. musze to jakoś ogarnąć.

jeśli chodzi o dołożenie 20g to nie ma problemu. tyle że jakiego?

na goryczce jest amarillo które mam dać na smak aromat, gdzie aktualnie jest citra,simcoe,contienal - czyli zamiast tych trzech dać amarillo, a na goryczke coś innego w ilości 60g?

 

fakt, zapomniałem o chmieleniu na zimno, coś bym dał. chodzi mi o jakieś cytrusy wieć może dosypać np. citre? no i ile, żeby to faktycznie coś dało po nosie :P

 

ps. nie używałem płatków dębowych jeszcze, mogą do tego pasować?

Edited by paweln0101
Link to comment
Share on other sites

Na goryczkę może być Magnum, Zeus, Columbus, Apollo itd.

 

Później to co już masz na aromat:

amarillo - 40g / 30min

citra - 20g / 20min

simcoe - 10g / 10min

centienal - 10g / 1min

 

Na zimno możesz dać to samo co na aromat podczas gotowania w ilości ok 50g.

 

 

Płatków dębowych oczywiście możesz użyć, choć wykorzystuje się je głównie w ciemnych piwach mocnych. Jeśli chciałbyś mieć pogląd jak to będzie smakować to spróbuj Lemura od Kolaborantów. Jeśli nie jesteś pewien czy efekt będzie pożądany to dodaj 1-2g płatków do kilku butelek, w razie wpadki nie będzie dużej straty i będziesz wiedział czego możesz później po płatkach oczekiwać.

Edited by mamdobreklapki
Link to comment
Share on other sites

Ja bym proponował na goryczkę tak jak kolega @mamdobreklapki czyli

Magnum, Zeus, Columbus, Apollo itd
natomiast zrezygnował bym z chmielenia w 30-tej minucie na poczet chmielenia na aromat przy chłodzeniu tym Amarillo ( gdy temp. brzeczki spadnie poniżej 80C wsyp chmiel) no i oczywiście za cichej też nie zapomnij. Według mnie Simcoe i Amarillo syp jak najwięcej na aromat a będziesz zadowolony.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.