Jump to content

Pierwsze podejście do warzenia


pkostek
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Wiele godzin spędziłem na tym forum anonimowo czytając przeróżne wpisy aby przygotować się do swojego pierwszego piwa z zacieru.

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim którzy zajmowali się stworzeniem i udoskonalaniem Wiki. To jest rewelacja, uważnie czytając 95% informacji co i jak zrobić znalazłem w tych tekstach (mam też świetny filtrator zrobiony metodą domową :D).

 

Proces pierwszej warki był zakręcony ponieważ miałem za mały garnek i robiłem większość na parę razy. Oprócz tego po przepisaniu sobie na kartkę szybkiej pomocy najważniejszych rzeczy z wiki wszystko poszło gładko :)

 

Piwo leży i bulka sobie radośnie w fermentatorze, w piątek mam plan przelać je na cichą.

 

Wygląda to na post bez większego sensu, przyznaję ;) Głównie chciałem tylko podziękować użytkownikom i twórcom wiki za pomoc i przywitać się z tutejszą społecznością :)

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Wiki bardzo się przydaje. Ja do tego jeszcze oglądałem filmiki Kopyra na YT. 1 piwo uwarzyłem tydzień temu bez większych problemów. Jak sie poświęci trochę czasu na przygotowanie teoretyczne to wcale nie jest takie trudne. W łykend zrobiłem drugie i chyba wpadłem w nałóg :) .

Link to comment
Share on other sites

Panowie, uważajcie, to wciąga! popatrznie na to forum, ilu uzależnionych od robienia piwa :)

jeszcze jest czas się zatrzymać!

 

ja już chyba przepadłem, tylko kolejne fermentatory dokupuję.

 

To prawda, na forum można dowiedzieć się bardzo wiele.

Pozdrawiam i samych udanych piw!

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się :D Wciąga strasznie, dobrze, że mam wyjazd służbowy bo bym chyba nie wytrzymał. Mam teraz skłonność do zaglądania jak piwo fermentuje parę razy dziennie, patrzę na fermentator i się do niego uśmiecham ;D

Link to comment
Share on other sites

Coś w tym jest bo mimo że dopiero zaczynam to też kupilem ostatnio jeszcze dwa fermentatory. Do wiki cały czas wracam i jest to rewelacyjna pomoc naukowa ;)

Warzenie wciaga bo pić się chce a satysfakcja z wypicia własnego wyboru jest ogromna.

Link to comment
Share on other sites

Drugie jeszcze w fermantatorze, a ja już myślę co na 3cie zrobić :) tylko flaszek brak :) znajomi już zbierają bezzwrotne :) więc jeszcze trochę i flaszek będę miał od groma i ciut ciut :) więc to nie będzie przeszkodą ;)

Link to comment
Share on other sites

flaszki same się uzbierają, ale jak cię "przyciśnie", to leć do żabki lub innego małego sklepiku i powiedz, że chcesz odkupić ileśtam butelek. jak tak hurtem załatwiłem sobie 150 sztuk szkła i tylko pani w sklepie patrzyła jak na jakiegoś dzikusa, nie mówiąc o ludziach pod sklepem :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli w okolicy masz jakiś pub z piwami w bezzwrotnych butelkach to uśmiechnąć się trzeba do barmana, piwo podrzucić i problem braku butelek powinien się rozwiązać

 

Ooooo to jest dobry pomysł :)

Link to comment
Share on other sites

Ja tam polecam uśmiechnąć sie i zaglądać ze sklepem gdzie najcześciej kupujesz bułki i inne i maja tam piwo :) ze pod wieczór wpadniesz po butelki wtedy ze swoją skrzynka smigasz do sklepu wieczorkiem i przebierasz te świeże z dzis co ludzie oddają, płacisz za nie i masz :) piękne świeże buteleczki pózniej tylo do zmywarki :)

Bo zbierać jakieś stare to bez sensu dużo roboty z czyszczeniem :) a tak to wiesz co masz :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.