Skocz do zawartości

Octan etylu, smak rozpouszczalnikowy - STOUT


ja2

Rekomendowane odpowiedzi

W sierpniu uwarzyłem Dry Stouta i niestety z powodu wysokich temp., temperatura fermentacji uciekła mi do ok. 23-26 st. C.

Jako skutek podwyższonej temperatury upatruję wystąpienie niepożądanych wad piwa w smaku i aromacie - powstałym octanie etylu.

 

Od zabutelkowania jest już ponad 1,5 miesiąca, lecz w smaku i zapachu nadal występują nuty rozpuszczalnika i acetonu.

 

Moje pytanie;

 

- czy z czasem (i ewentualnie po jakim czasie) mogę liczyć na to, że niepożądane aromaty i smaki dezaktywują się w jakimś stopniu lub całkiem?

 

Czy po prostu już tak zostanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie podobno tylko tak jest ;) Niestety nie zmaleje ci on w piwie, a z czasem nawet jak piwo będzie się układało może wyjść na wierzch, gdy inne aromaty piwa zmaleją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu uwarzyłem Dry Stouta i niestety z powodu wysokich temp., temperatura fermentacji uciekła mi do ok. 23-26 st. C.

 

Fermentacja to najważniejszy etap całego procesu warzenia piwa i jej należy poświęcić najwięcej uwagi, zwłaszcza pilnować temperatury, która odgrywa kluczową rolę w pierwszym etapie fermentacji, wystarczy tego zaniedbać i już cały nasz poświęcony czas niweczy trwała wada w postaci rozpuszczalnika. Obecność octanu etylu, może również wynikać z kiepskiej formy drożdży lub ich za małej ilości, dlatego też ważną rolę odgrywa również odpowiednie napowietrzenie brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie podobno tylko tak jest ;) Niestety nie zmaleje ci on w piwie, a z czasem nawet jak piwo będzie się układało może wyjść na wierzch, gdy inne aromaty piwa zmaleją.

True, po prawie 4 miesiącach w warce, która fermentowała w temperaturze 23-24 stopnie, nic się nie poprawiło :ble: ale niektórym smakowało chyba dlatego, że szybko po uderza :monster:

poszło w kanał, szkoda miejsca i zdrowia ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale niektórym smakowało chyba dlatego, że szybko po uderza :monster:

 

poszło w kanał, szkoda miejsca i zdrowia ;]

 

 

 

a było trzeba tym "niektórym" sprezentować, dobry uczynek spełniony i ochrona środowiska :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.