Jump to content

Octan etylu, smak rozpouszczalnikowy - STOUT

ja2
 Share

Recommended Posts

W sierpniu uwarzyłem Dry Stouta i niestety z powodu wysokich temp., temperatura fermentacji uciekła mi do ok. 23-26 st. C.

Jako skutek podwyższonej temperatury upatruję wystąpienie niepożądanych wad piwa w smaku i aromacie - powstałym octanie etylu.

Od zabutelkowania jest już ponad 1,5 miesiąca, lecz w smaku i zapachu nadal występują nuty rozpuszczalnika i acetonu.

Moje pytanie;

- czy z czasem (i ewentualnie po jakim czasie) mogę liczyć na to, że niepożądane aromaty i smaki dezaktywują się w jakimś stopniu lub całkiem?

Czy po prostu już tak zostanie?

Nawet nie podobno tylko tak jest ;) Niestety nie zmaleje ci on w piwie, a z czasem nawet jak piwo będzie się układało może wyjść na wierzch, gdy inne aromaty piwa zmaleją.

W sierpniu uwarzyłem Dry Stouta i niestety z powodu wysokich temp., temperatura fermentacji uciekła mi do ok. 23-26 st. C.

Fermentacja to najważniejszy etap całego procesu warzenia piwa i jej należy poświęcić najwięcej uwagi, zwłaszcza pilnować temperatury, która odgrywa kluczową rolę w pierwszym etapie fermentacji, wystarczy tego zaniedbać i już cały nasz poświęcony czas niweczy trwała wada w postaci rozpuszczalnika. Obecność octanu etylu, może również wynikać z kiepskiej formy drożdży lub ich za małej ilości, dlatego też ważną rolę odgrywa również odpowiednie napowietrzenie brzeczki.

Nawet nie podobno tylko tak jest ;) Niestety nie zmaleje ci on w piwie, a z czasem nawet jak piwo będzie się układało może wyjść na wierzch, gdy inne aromaty piwa zmaleją.

True, po prawie 4 miesiącach w warce, która fermentowała w temperaturze 23-24 stopnie, nic się nie poprawiło :ble: ale niektórym smakowało chyba dlatego, że szybko po uderza :monster:

poszło w kanał, szkoda miejsca i zdrowia ;]

ale niektórym smakowało chyba dlatego, że szybko po uderza :monster:

poszło w kanał, szkoda miejsca i zdrowia ;]

a było trzeba tym "niektórym" sprezentować, dobry uczynek spełniony i ochrona środowiska :D