Skocz do zawartości

Belgian Dubbel/Floreffe Prima Melior - Klon


kishar

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że posmakowało mi to piwko postanowiłem uwarzyć jego klona.

Pogrzebałem trochę w necie i udało mi się znaleźć trochę informacji na temat składu surowcowego.

Przepis na 20 litrów piwa.

5 kg słodu pilzneńskiego.

0,5 kg karmelowego ciemnego 200-400 EBC

0,5 kg pszenicznego

0,2 kg czekoladowego ciemnego

30-40 g chmielu Hallertau

do tego przyprawy w postaci 20 g curacao, 20 g kolendry oraz 20 g anyżu gwiaździstego - proporcje przypraw są moim pomysłem najbardziej zastanawiam się nad anyżem nigdy go nie stosowałem i jest kwestia czy nie jest go może za dużo.

Zacieranie :

55 °C - 30 min.

64 °C - 90 min.

78 °C - filtracja

Gotowanie 60 minut

Na początku 15 g chmielu, reszta w 10 minucie.

Co do przypraw zamierzam dodać je na 10 minut przed końcem gotowania.

Jeżeli macie jakieś pomysły czy uwagi to piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do anyżu to niestety nie wiem czy jest on pospolity czy też jakiś inny gatunek.

Napisałeś, że gwiaździsty, więc badian, nie pospolity. Badianu użyj 10g maks. Są trzy rodzaj anyżu-anyż pospolity-Pimpinella anisum, anyż gwiazdkowaty/gwiaździsty/badian-Illicium verum (właśnie w charakterystycznych gwiazdkach) i też w gwiazdkach, ale nie dla ludzi anyż japoński Illicium japonicum/anisatum/religiosum. Wg tego, co jest w necie, Ciebie powinien li tylko interesować anyż pospolity (najlepiej egipski, turecki, libański, hiszpański, syryjski). Anyż możesz z powodzeniem zastępować badianem, ale dlatego trzeba go dawać mniej; to samo tyczy się koprów-włoskiego, prowansalskiego i florenckiego. Lukrecja imituje anyż, ale nie daje takich właściwości, poza tym to inna bajka.

 

Do Dubbla mu brakuje też cukru trzcinowego (demarara) i kandyzowanego. Stąd będzie też większe blg.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje zapoznac sie ze sprawdzonymi recepturami na dubla z wiki. z mniejszym zasypem do osiagniecia zadany baling.

 

Też proponuje wtedy zobaczysz, że w każdej z nich jest po 05kg cukru. :)

 

 

Jak się źle liczy to i nie wychodzi, niepełnosprawność liczeniowa, rzecz nabyta, koniec, fiume, kropka, kwita.

 

A wpadło ci go głowy, że ktoś może znać swoją warzelnię i wie z jakiej ilości słodu jaki wychodzi mu ekstrakt. Niczego nie liczę, nie przeliczam i nie używam kalkulatorów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego warzelnia? Ty masz mieć we krwi ile Ci wyjdzie raczej, Prezes ma rację-po 500g cukru albo nic, bez podbicia stąd czy zowąd co nie są duble tylko jakieś wasze buble, aipy srajpy i inne pseudopiwa.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dubbel zgody: 21 litrów, blg 16,5, z 4,5 kg słodu podstawowego (i karmelowe) + 250 g cukru

dubbel staśka: 25 litrów, blg 16, z 4,65 kg słodu podstawowego (i karmelowe) + 500 g cukru

 

dubbel kishara: 20 litrów, blg 16,5, z 5 kg słodu podstawowego (z pszenicznym 5,5 kg).

 

Dla mnie jest to realne. A jak doda cukru 250 g to spokojnie te 16,5 przekroczy.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wpadło ci go głowy, że ktoś może znać swoją warzelnię i wie z jakiej ilości słodu jaki wychodzi mu ekstrakt. Niczego nie liczę, nie przeliczam i nie używam kalkulatorów. :)

Właśnie to samo chciałem napisać :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego warzelnia? Ty masz mieć we krwi ile Ci wyjdzie raczej, Prezes ma rację-po 500g cukru albo nic, bez podbicia stąd czy zowąd co nie są duble tylko jakieś wasze buble, aipy srajpy i inne pseudopiwa.

 

 

bełkot, sorry. Piłeś, nie pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz i zrelacjonuj. 17 może być. Chętnie skosztuję, lepiej doradzać niż przeszkadzać.

 

A więc tak piwa wyszło mi prawie 22 litry i ma ono akurat 17 blg więc jestem zadowolony z rezultatu,a i tak jak pisałem dałem 400 g cukru trzcinowego. Jak będzie taka możliwość to na pewno znajdzie się jakaś butelka do zdegustowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.