Skocz do zawartości

Temperatura zacierania a styl piwa


Maszat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;). Mam za sobą już 8 warek ale wciąż pojawiają się nowe pytania i oto kolejne ;).

1 Wiadomo ze temperatura zacierania wpływa na późniejsze odfermentowanie piwa, pomijając całkowicie ilość % w piwie bo bardziej zależy mi na smaku a nie lubię mocno alkoholowych piw, ostatnio robiłem imperialne IPA i nasunęło mi się pytanie zakładając że iipa jest słodsze od ipa i bardziej chmielowe to czy nie można stworzyć tzn"IIPA" z np 13 albo 14 blg. ale zacierając mocno na słodko, w rezultacie powinno wyjść IPA ale będzie słodkie i bardziej chmielowe czyli w odczuciu powinno smakować jak IIPA tylko że będzie mniej %. Czy ta teoria jest słuszna ? To samo można by zrobić z RISEM ?

2 Chmielenie na zimno chce przeprowadzić tak że podczas przelewania na cichą do fermentora dam granulat wymieszany z wodą aby łatwiej zlać piwo po cichej bez chmielin, czy jest to dobry pomysł ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styl jest stylem i określają go pewne widełki. Robiąc 12lub13BLG będzie to Ipa niezależnie jak ją zatrzesz.

Nie bardzo rozumiem sposobu na chmielenie na zimno co ma dac woda wymieszana z chmielem?

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPA generalnie nie jest słodkie, i nie powinno być bardzo mięsiste. Dobrze zbalansowana wytrawność poprawia pijalność tego piwa i poprawia percepcję wysokiej goryczki - dzięki temu nie ma w ustach wrażenia przeżuwania chmielu. Jest to szczególnie ważne w wersjach mocnych, imperialnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: określenie słodkie jest poniekąd mylące - to uproszczenie. Piwo będzie bardziej pełne. Natomiast charakter tej pełni (słodowej bazy smaku) będzie zależeć od użytego zasypu. Jak zrobisz to na samym słodzie pale ale to nie uzyskasz mocno słodkiego smaku. Jeśli natomiast podsypiesz słodów karmelowych, monachijskiego II - uzyskasz wrażenie większej słodyczy.

 

Potem musisz uwzględnić goryczkę - im większa słodowa pełnia, tym większa powinna być goryczka - bo ani APA, ani IPA, AIPA czy IIPA nie powinno pozostawiać "słodkiego" wrażenia.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc co do chmielenia to chodziło mi o to aby uniknąć pływającego chmielu na powierzchni dlatego wcześniej chciałem go wymieszać z wodą aby ładnie opadł na dno ;). A co do słodyczy pełni itd to nie chodziło mi o mieszczenie się w widełkach ale bardziej o to czy kosztem mniejszej ilosci alkoholu mogę uzyskać walory smakowe podobne do piw imperialnych zacierając je na "słodko" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.