Skocz do zawartości

Fermentacja cicha + przelewanie


pampi

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo czytałem i szukałem ale jasnej odpowiedzi nie znalazłem.

 

Pytanie 1: Mam dwa fermentatory. Jeden z kranikiem i rurka fermentacyjną a drugi "goły". Jak przelać brzeczkę po burzliwej na cichą lub na odwrót a następnie do butelek? Zaciągać wężykiem? Przelewać? Jaka kolejność i jak najlepiej to zrobić?

 

P.S. Będę miał pasteryzator z Lidla. On chyba ma kranik.

 

Pytanie 2: Czy na cichej pokrywa ma być szczelnie i mocno zamknięta czy tylko przykryta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie 1: Mam dwa fermentatory. Jeden z kranikiem i rurka fermentacyjną a drugi "goły". Jak przelać brzeczkę po burzliwej na cichą lub na odwrót a następnie do butelek? Zaciągać wężykiem? Przelewać? Jaka kolejność i jak najlepiej to zrobić?

Ja zawsze z burzliwej zaciągam wężykiem. Dopiero po cichej przelewam do fermentora z kranikiem aby napełniać butelki.

 

Pytanie 2: Czy na cichej pokrywa ma być szczelnie i mocno zamknięta czy tylko przykryta?

Zaleca się szczelne zamknięcie. Ja zawsze staram się możliwie szczelnie zamykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania 1, myślę że najlepszy jest wężyk, podczas przelewania możesz za bardzo utlenić drożdże. Co do 2 dobrze jest ją docisnąć na całym obwodzie, a jedno miejsce zostawić lekko odgięte, chyba że w pokrywie masz rurkę, to możesz ją uszczelnić i nalać wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie zakaże piwa zaciągając wężykiem?

Wężyk przepłucz gorącą wodą i będzie dobrze. Piwo po burzliwej ma już sporo alkoholu, więc jest się w stanie obronić.

 

2. Mogę umyć pokrywę, odkazić i założyć tą z burzliwej z rurką?

Jak najbardziej tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakaże piwa zaciągając wężykiem?

 

Ja bym jednak radził wężyka nie przepłukiwać gorącą wodą tylko zdezynfekować. Fermentor, do którego przelewasz i tak musisz zdezynfekować.

No i nie zaciągaj paszczą tylko użyj dużej (100ml) strzykawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak radził wężyka nie przepłukiwać gorącą wodą tylko zdezynfekować. Fermentor, do którego przelewasz i tak musisz zdezynfekować.

No i nie zaciągaj paszczą tylko użyj dużej (100ml) strzykawki.

Pewnie Twoje zalecenia są dużo bardziej pewne, tylko po 50 warkach które w większości zlałem na cichą za pomocą zasysania paszczą nie wiem czy jest większy sens spinania się nad strzykawką, gruszką czy innymi gadżetami tego typu. Nie ma co popadać w wielką przesadę :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piw na razie niewiele, ale win sporo narobiłem i technologia paszczowa jest jak najbardziej w porządku. Ważniejsze jest, byś miał czysty wężyk po poprzednich przelewaniach, więc minimum wrzątkiem go przeczyść. Wreszcie, jeżeli się boisz zaciągać, to napij się najpierw dobrego alko -- napewno zdezynfekuje xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.