Skocz do zawartości

3 kg pilzeński + 2,5kg monachijski , co wyjdzie?


Kamill

Rekomendowane odpowiedzi

mam do dyspozycji 3 kg pilzneńskiego oraz 5 kg monachijskiego oraz słód zakwaszający ,

zamierzam zrobić 25-30 litrów piwa i z receptur które znalazłem na tych słowach będę mógł zrobić piwo podobne do Belgian Triple np według tego przepisu:

http://www.wiki.piwo...och_(damian_ia4

 

z tym że zamierzam zmanipulować recepturę na taką:

3kg pilzneński

2,5 kg monachijski

0,15 kg zakwaszający

 

30 g marynka na 60 min

10 g lubelski na 10 min

 

+ 0,5 kg cukru pod koniec gotowania,

gęstwa drożdzowa z

Nothingam Dynastar po piwie FAH

 

barwa wychodzi mi z kalkulatorów około 12 EBC

IBU niecałe 20

BLG początkowe około 11 , nie wliczając cukru (które zapewne podwyższą BLG ale nie wiem i ile )

zrobię 10 dni burzliwej i 2 tyg cichej

 

wyjdzie coś z tego?

Edytowane przez elroy
Link poprawiony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze link nie działa - chyba coś źle wkleiłeś, bo tak w ogóle przepis jest.

A po drugie moim zdaniem za słabe na Tripel. Dorzuć jeszcze z kilogram słodu i 0,5 kg cukru (czyli razem cukru 1 kg) tak, żeby dostać coś w okolicach 20 Blg, bo minimum stylu to 18. Jak możesz, to zamień Marnkę na coś lepszego - chociażby Żatecki, albo EKG. Burzliwej Ci wyjdzie pewno ze 2 tygodnie, cichej tyle samo, a potem leżakowanie.

Oczywiście możesz zrobić tak jak napisałeś, ale wtedy to raczej Dubbel będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzysiek9999 moge dorzucic tego monachijskiego kilo bo mam ale we wszystkich przepisach jest znaczna przewaga proporcji pilznenskiego nad monachijskim a jak dorzuce to bedzie 3kg pilznenskiego do 3.5 monacha i nie wiem czy styl triple sie przez to nie zgubi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się zgubi, bo Tripel jest oparty na pilzneńskim, ale jakie masz inne wyjście? Dlatego też nie pisałem o karmelizowaniu cukru, tylko żebyś dodał białego, bo smaki słodowe i kolor będzie z tego monachijskiego. A tak na marginesie, to ja do swojego dodałem cukru brązowego i też dał fajny kolorek i aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjdzie coś z tego?

Coś wyjdzie, ale na pewno nie Belgian Tripel, ani żaden inny belg. Powód prosty - brak odpowiednich drożdży i tego raczej nie przeskoczysz. Z tego co masz próbowałbym zrobić coś zbliżonego do alta. Fermentację przeprowadziłbym w niskiej temperaturze, te drożdże radzą sobie praktycznie w temperaturach lagerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to abyś z tego cukru zrobił karmel. Poszukaj wśród postów Zgody . Opisał tam poszczególne fazy karmelizowania cukru i jakie dają one efekty zarówno smakowe jak i zapachowe. Dodanie skarmelizowanego cukru zamiast białego da o wiele lepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo33 tylko, że ja nie mam możliwości robić w niskich temp. (balkon w bloku odpada), gościnnie u babci zrobiłem 40 litrów pilsa czeskiego i do piwnicy (tu też się obawiam bo to było tydzień temu i temp w piwnicy była + 16C).

Co to znaczy ten ALT (nie chodzi o ALE?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.