Skocz do zawartości

Mauribrew Ale Y514 - wysokie BLG po fermentacji


karol1000

Rekomendowane odpowiedzi

Moja pierwsza warka z zacieraniem poszła dobrze. Warzyłem Pale Ale 12BLG na drożdżach Nottingham zjechało do 2BLG.

 

Z kolejnymi dwoma warkami na Mauribrew Ale Y514 było gorzej:

warka 2: AIPA, 23L, 15,5BLG słód pilzneński 4,2 kg słód wiedeński 1,0 kg słód monachijski typ II 0,6 kg Słód Caramunich typ I 0,2 kg

zacieranie: 50-53°C białkowa 10min 62-64°C maltozowa 30min 70-72°C dekstrynująca 30min

 

fermentacja na Mauribrew Ale Y514, piwo po 4 dniach zeszło do 5BLG, po 8 dniach bez zmian, zlane na cichą gdzie już bardziej nie zeszło.

Zabutelkowaliśmy z normalną ilością glukozy, granatów nie było.

 

warka 3:

Cascadian Dark Ale 21,5L 18,5BLG słód Pale ale 6,3 kg słód karmelowy ciemny 0,2 kg słód czekoladowy ciemny 0,2 kg pszenica prażona 0,3 kg

zacieranie: 64-65°C maltozowa 90min

 

fermentacja na Mauribrew Ale Y514, piwo po 5 dniach zeszło do 7,5BLG, po 8 dniach bez zmian, dzisiaj zlane na cichą.

 

Drożdże przed wlaniem do fermentora, nawadniałem w przygotowanej i ochłodzonej wodzie. 1 paczka na warkę. Napowietrzałem 10 min kołysząc fermentor. Fermentacja ruszała szybko i pojawiała się faza wysokich krążków, po czym piana znikała.

Przy trzeciej warce po 5 dniach burzliwej pobrałem próbkę młodego piwa do słoika i dosypałem łyżeczkę drożdży piekarskich, po chwili potrząsłem słoikiem, odkręciłem wieczko i zostawiłem na 3 dni w temp 22 stopnie (nie dało się wyżej bo musiałem wyjechać na weekend). Pomiar po 3 dniach wskazał niezmieniony ekstrakt 7,5BLG...

--------------------------------------------------------------------------------------------

Co może być źródłem tak kiepskiego odfermentowania w warkach 2 i 3?

Co możemy robić źle?

 

Proszę o pomoc i porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być źródłem tak kiepskiego odfermentowania w warkach 2 i 3?

Niskoodfermentowujące drożdze.

Co możemy robić źle?

Stosujesz złe drożdże jeśli chcesz mocne odfermentowanie, zmień na US-05 albo Nottinghamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

W przypadku warki 3 (Cascadian Dark Ale) odfermentowało jedynie do 40% ekstraktu początkowego

W przypadku warki 2 (AIPA) odfermentowało do 32% ekstraktu początkowego

Naprawdę można to traktować jako normalne odfermentowanie dla tego typu drożdży?

W temacie o tych drożdżach koledzy pisali o odfermentowaniu do między20-30%

 

Masz jakieś konkretne doświadczenie z tymi drożdżami (albo ktoś inny)?

 

Ja wybrałem je na lato ze względu na tolerancje wysokich temperatur.

I teraz boję się trochę czy normalnie butelkować tak nisko odfermentowane piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz oczywiście zacierać jeszcze bardziej na wytrawnie ale zmiana drożdży powinna więcej dać.

Nie używałem tych drożdży ale patrząc na zacieranie i odfermentowanie to przypominają mi S-33, niby inni robili na nich wytrawne piwa ale nie ja :)

Jasne piwa zejdą niżej, ciemne słody mają niższą fermentowalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że Mauribrew Ale Y514 słabo odfermentowują (podobnie z resztą jak Mauribrew Y1433 i Mauribrew lager Y497). Dopiero na gęstwach udało mi się uzyskać trochę lepsze odfermentowanie.

Zdecydowanie nie przeszkadza im za to temperatura w okolicach 25C. Australii ciepło i drożdże też ciepłolubne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.