Jump to content

maori amber

pepe11
 Share

Recommended Posts

uwarzyłem Maori Amber z zestawu Twój Browar na Mauribrew Ale , pierwszy raz mam tak mętne piwo , stoi dwa tygodnie i nadal jest mętne jak żytnie . Robił może ktoś to piwo ? jak z klarownością ?

Edited by pepe11

U mnie kończy fermentację cichą. Przy zlewaniu z burzliwej było już całkiem klarowne. Jakich drożdży używałeś? Moje fermentuje na Mangrove Jack's M44.

Mauribrew Ale , bodaj pierwszy raz je dodałem , zawsze mam bardzo klarowne piwa a tym razem jak sok z dżdżownic

Edited by pepe11

Z dolną fermentacją nie mam żadnego doświadczenia. Drożdży MJ też używałem pierwszy raz - zachowywały się dość dziwnie, strasznie długo startowały. Ale przy zlewaniu na cichą piwo było już całkiem klarowne.

Z dolną fermentacją nie mam żadnego doświadczenia. Drożdży MJ też używałem pierwszy raz - zachowywały się dość dziwnie, strasznie długo startowały. Ale przy zlewaniu na cichą piwo było już całkiem klarowne.

dałem Ale nie Lager tak jak w pierwszym poście

• 3 months later...
  • 2 weeks later...

U mnie ten zestaw zachowywał się podczas fermentacji strasznie dziwnie. Dałem uwodnione Mauribrew Ale. Sprawdzałem po tygodniu, a tu stanęło na 6 blg. Po kilku dniach dalej 6. Zamieszałem ostro, wrzuciłem fermentor do 20 stopni i dalej to samo. Dodatkowo strasznie waliło siarkowodorem. Minęło 2 tygodnie burzliwej wiec na wszelki wypadek przelałem na cichą. Po tygodniu postanowiłem zabutelkować ( siarkowodór się zredukował do ledwie wyczuwalnego poziomu) i zrobiłem syrop z mniejszą ilością cukru do refermentacji. Zazwyczaj daję 120-140 g, a tutaj dałem 90g, żeby czasem nie narobić granatów. Tak właściwie to nie liczyłem już na to, że na cichej drożdże dojedzą. Mocno się zdziwiłem jak zmierzyłem, że zeszło do 3 Blg. Próbka leżała sobie z boku i się odgazowywała oraz podgrzewała do 20 stopni, a ja zabutelkowałem całą warkę będąc przekonanym, że dalej jest 6 blg. :ble: Po refermentacji piwo wydaje się być przegazowane. :/ Najlepsze jest to, że mój kolega kupił ten sam zestaw ( warzył w tym samym czasie co ja) z tym, że dał gęstwę Notthingamów i scenariusz był taki sam. Niskie odfermentowanie na burzliwej, siarkowodór i dofermentowanie na cichej rzędu kilku blg. :/ Co za dziwny zbieg okoliczności... :smilies: Co za dziwne piwo... :roll:

Edytka:

Piwo u mnie mętne jak cholera... :smilies:

Edited by Pawcio_1977

• 2 weeks later...

U mnie w butelkach stoi drugi tydzień już. Mętne strasznie i raczej nie ma szans na wyklarowanie - taka zbrudzona wręcz woda z kałuży :( Zmętnienie było już obecne po gotowaniu. Cukry na pożarcie rzuciłem suchym Danstarom w wersji Nottingham. Żadnych niespodziewanych zapachów - przefermentowało z 13BLG (19 litrów) do 3,5 BLG. W tamtym tygodniu otwierałem butelkę do zwyczajowego testu tydzień co tydzień - w smaku poprawne, bez nieoczekiwanych niespodzianek. Dość łagodne pomimo bogatszego chmielenia, bardzo fajny aromat smakowo zapachowy - zobaczymy jak smak będzie się układał w kolejnych tygodniach.

Po kolejnych 2 tygodniach leżakowania piwo zrobiło się klarowne zarówno u mnie jak i u kumpla. Niestety moje jest puste w smaku i generalnie mi nie smakuje. Koledze wyszło sporo lepsze bo je trochę tuningował.

• 3 weeks later...

Zrobiłem dzisiaj drugi raz to piwo i coś czuję że będzie podobny efekt po gotowaniu mętne jak diabli , piwna zagadka !

U mnie butelkowane 4 luty 2014 - dziś nadal mętne i raczej nic tego już nie zmieni ;) Smak za to się ułożył i jest fajny - znajomi zachwyceni, ja podchodzę sceptycznie. Początkowo było dziwnie - fajne aromaty chmielowe, które po około połowie szklanki ustępowały w smaku i piwko było nijakie. Dziś już zdecydowanie lepiej - pewnie z czasem będzie jeszcze smaczniej ;) Podsumowując - bez szału i raczej już na ten zestaw się nie skuszę.

Co do mętności - u mnie tez po gotowaniu wyglądało jak woda z kałuży (przed gotowaniem - po filtracji jest w porządku). Co może być powodem? Chmiel? Białka?