Skocz do zawartości

Wymiennik ciepła - wątpliwość


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jak efektownie zatrzymać chmielinny i osady z gotowania przed wymiennikiem?

Widzę rozwiązanie Atebo, a coś w kotle? Czy oplot się sprawdza, przy dużej ilości granulatu?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, jak efektownie zatrzymać chmielinny i osady z gotowania przed wymiennikiem?

Widzę rozwiązanie Atebo, a coś w kotle? Czy oplot się sprawdza, przy dużej ilości granulatu?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Bazooka screen

 

27756.jpg

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządnie zakręcony i odczekany whirpool załatwia wszystko. Naprawdę na filtrze przed wymiennikiem niewiele zostaje.

Potwierdzam. Nawet 700g granulatu spokojnie się ustało. Ja u siebie i tak po każdym warzeniu zdejmuje wymiennik i przepłukuje go gorącą wodą pod ciśnieniem wylatuje na prawdę niewiele tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czy może ktoś podpowiedzieć jak wybrać wymiennik płytowy? Na jakie parametry należy zwracać uwagę? Czy sam wymiennik, bez dodatkowej pompy, podpięty pod zawory z brzeczką płynącą grawitacyjnie może szybciej schłodzić ciecz niż chłodnica zanurzeniowa?

 

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/hit-cenowy-40-wymiennik-ciepla-40-plytowy-40kw-i4884817704.html

 

Nadaje się? Czy różnica w czasie chłodzenia i zużyciu wody jest zauważalna pomiędzy modelami z 20, 30 czy 40 płytami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś podpowiedzieć jak wybrać wymiennik płytowy? Na jakie parametry należy zwracać uwagę? Czy sam wymiennik, bez dodatkowej pompy, podpięty pod zawory z brzeczką płynącą grawitacyjnie może szybciej schłodzić ciecz niż chłodnica zanurzeniowa?

 

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/hi...4884817704.html

 

Nadaje się? Czy różnica w czasie chłodzenia i zużyciu wody jest zauważalna pomiędzy modelami z 20, 30 czy 40 płytami?

 

Jak najbardziej się nadaje, spokojnie schłodzisz 50l brzeczki w 20-25min do temperatury ~+2°C wyższej niż temperatura wody. Spokojnie można chłodzić grawitacyjnie. Chłodzenie będzie nawet wydajniejsze jak brzeczka będzie leciała spokojnie całą średnicą wymiennika.

Edit: najważniejszy parametr to powierzchnia wymiany ciepła, nie koniecznie liczba płyt. Ten z linka jest ok.

Możesz mieć mniej płyt ale większą ich powierzchnię i wydajność będzie taka sama.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

Chłodzenie wymiennikiem to jest to!

 

Każdemu to mówię, ale nie każdy w to wierzy :)

 

 

Jak dla mnie nie warta ceny, wczoraj podobną ilość chłodziłem chłodnica i w 20 min zeszło mi do 16,5C

 

 

 

Jak dla mnie nie warta ceny, wczoraj podobną ilość chłodziłem chłodnica i w 20 min zeszło mi do 16,5C

Ale na pewno nie przy zimnej wodzie 17°C.

 

 

 

dokładnie 15,8C

 

 

 

Zaryzykuje... Nie wierzę :-)

 

 

 

Też się zdziwiłem, temperaturę brzeczki mierzę non stop od momentu gdy zejdę gdzieś do ~25C, więc zawsze mam podgląd jak szybko lub wolno to idzie i tak chłodzenie do 23C w 10min do 16,5 w kolejne 10. :)

 

 

Ogólnie chciałem zejść jak najniżej bo fermentuje w piwnicy w 20C...

 

 

 

Nie chcę tutaj koledze WiHuRa zaśmiecać jego zapisków i z góry go przepraszam za ten wpis...

 

Profik domyślam się, że masz chłodnicę zanurzeniową - rura miedziana, nierdzewka, karbowana? Średnio śledzę forum, ale z tego co zauważyłem obecnie przy cieplejszej wodzie zimnej z "sieci" większość piwowarów ma problem zejść niżej z temperaturą brzeczki niż 23-25°C. Wydajność chłodnicy bardzo spada gdy różnica temperatur medium chłodzonego i chłodzącego jest coraz niższa - to oczywiste. Ty uzyskałeś deltaT = 0,7K. To jakiś kosmos! :) Jeszcze w tak krótkim czasie! Albo masz jakąś torpedę a nie chłodnicę albo chłodzisz litr brzeczki :) Na wymienniku uzyskuje deltaT rzędu 2K. Przy przepływie wody dwa razy większym niż brzeczki. Widzę, że uzyskuje podobne wyniki jak inni użytkownicy wymienników płytowych. Tutaj ewenementem jest kolega Vettis ale on to chyba wodę ciągnie z jakiegoś lodowca :)

 

Tak więc wybacz, ale naprawdę w Twój rezultat trudno mi uwierzyć, co nie zmienia faktu, że może tak być :) Sprawdź to jeszcze raz, podaj więcej szczegółów (ile litrów brzeczki chłodziłeś, ile wody zużyłeś itd.). A dalszą dyskusje chyba lepiej przenieść do innego tematu...

 

Postanowiłem dalej ciągnąć temat tutaj. I jeżeli wymiennik kosztuję 4x więcej niż chłodnica to przynajmniej powinien byc 2x lepszy, bądz szybszy niż zwykła chłodnica zanurzeniowa. 

 

W mojej ostatniej warce wyglądało to tak:

 

  • 20,5l brzeczki schłodzone do około 80C w 3 min
  • 30 min hop stand (temp utrzymywana co jakiś czas włączając palnik) 
  • chłodzenie chłodnicą zanurzeniową na pełnym przepływie do 23C w 10 min
  • dalej chłodzenie - do końcowej temperatury jaką osiągnąłem (czyli 16,5C) mineło kolejne 10 min (przepływ wody zmniejszony)
  • razem daje nam to 23 min chłodzenia do temperatury 16,5C
  • zużyłem około 1/3 więcej wody niż zwykle (około pół wanny) 

Edit: temperatura zimnej wody w kranie to 15,8C mierząc na pełnym przepływie przez około 80sec. Zapewnie po 20 min przepływu, temp wody jeszcze lekko spadła odbierając ciepło z rur...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem dalej ciągnąć temat tutaj. I jeżeli wymiennik kosztuję 4x więcej niż chłodnica to przynajmniej powinien byc 2x lepszy, bądz szybszy niż zwykła chłodnica zanurzeniowa

 

Nie wdając się w szczegóły, może trochę inaczej trzeba na to spojrzeć. Wymiennik przyjdaje się głównie przy wiekszych wybiciach (powiedzmy >40l) i właśnie tylko dlatego go kupiłem, przy tych objętościach moja chłodnica zanurzeniowa nie była już taka skuteczna. Moje doświadczenie i porównanie opieram na chłodnicy zanurzeniowej z rury karbowanej 3/4, długość 8 metrów, chłodzenie na tej chłodnicy 40-50l to już była makabra, 20l chłodzia świetnie, szybko i krótko.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I jeżeli wymiennik kosztuję 4x więcej niż chłodnica to przynajmniej powinien byc 2x lepszy, bądz szybszy niż zwykła chłodnica zanurzeniowa.

 

Co to za założenia? :) Mam rozumieć, że jak kupuje samochód 4x droższy to musi być przynajmniej 2x lepszy, bądź szybszy, a może ma mieć mniejsze spalanie?

 

Przede wszystkim jest tutaj pewna niezgodność. Za swój wymiennik zapłaciłem 244 zł. Mam rozumieć, że za swoją chłodnice zapłaciłeś 61 zł? OK zgodzę się, że do wymiennika potrzebne są przyłącza - u mnie pełny koszt to 300 zł. No ale do zanurzeniowej chłodnicy też coś musisz dokupić. To tyle w kwestii Twojej wypowiedzi.

 

Druga sprawa... Może to z mojej strony niegrzeczne, ale spojrzałem w zapisku Undeatha i pozwoliłem sobie przywołać. Poniżej:

 

 

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 100 litrów. (lato ciepła woda)

 

 

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w masakrycznie długo nie wiem dlaczego może przez konsystencje kisielowatą części brzeczki Poszło około 140 litrów wody a chłodziłem 35 minut...

 

Undeath ma wybicie 23 litry. Ja do schłodzenia 23 litrów zużyłbym jakieś 55 litrów wody w czasie - no tutaj nie mam danych, ale zawór 1/2'' otwieram na full i brzeczka spływa grawitacyjnie. Chłodzenie trwa 10-15 minut? Muszę to zmierzyć.

 

Czyli co wymiennik jest lepszy i szybszy niż chłodnica zanurzeniowa?

 

No i niestety dalej trudno mi uwierzyć w wiarygodność Twoich pomiarów. Bardzo mała różnica pomiędzy temperaturą wody a finalną brzeczki. I to w takim czasie! Czy ktoś na forum uzyskuje podobne efekty?

 

Jaką masz chłodnicę - rura miedziana, nierdzewka, karbowana, jak długa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samochodu oczywiście że tak, po co kupowac drogi samochód, który kosztuje więcej (utrzymanie), spala tyle samo, i "tylko ładniej wygląda" :P 

Wiadomo że do samochodu podchodzi sie troszkę inaczej i wygląd to inna sprawa ale przy chłodzeniu najważniejsza jest ekonomia i jeżeli coś kosztuje mniej to ja sie na to piszę. Gdy coś jest droższe - musi być lepsze. Albo w szybkości, albo w koszcie (czyli zużycie wody przy chłodzeniu). Jeżeli zużycie wody będzie dużo mniejsze niż w chłodnicy to przyznam Ci rację że twój sposób jest bardziej ekonomiczny i w ogólnym rozrachunku wyjdzie taniej. :)

Następnym razem policzę ile wody zużyłem, jaki był czas i jaka temp wody w kranie po całym chłodzeniu. To dokładnie porównamy!

 

Nie twierdzę, że moja chłodnica czy też mój sposób chłodzenia jest lepszy. Po prostu zdziwiłem się, że urządzenie które w ogólnym rozrachunku kosztowało jakieś 3x więcej (z tym 4x przesadziłem) schłodziło podobnie jak moja chłodnica. Nie doszukuj się tutaj mojej złośliwości czy też mojego utwierdzania kogokolwiek że dane urządzenie jest lepsze czy gorsze. 

 

Za swoją chłodnicę zapłaciłem 130zł + 10zł złączki u "gaziaza" - rurka nierdzewna 8mm, 19x19cm, wys. 26 cm, lb. zwojów 24 

 

Tutaj masz temperaturę mojej wody w kranie :) Jestem też ciekaw jaka będzie temperatura w kranie po długim chłodzeniu.

https://www.youtube.com/watch?v=FNOunpS3AmE&feature=youtu.be

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doszukuj się tutaj mojej złośliwości czy też mojego utwierdzania kogokolwiek że dane urządzenie jest lepsze czy gorsze.

 

Absolutnie nie doszukuje się złośliwości. Spokojnie... :) Myślę, że wielu użytkowników chłodnic zanurzeniowych chciałoby mieć takie wyniki jak Twoje...

A możesz podać ile metrów bieżących rurki jest zanurzone w brzeczce? Jaka jest średnica zewnętrzna rurki? 8mm?

 

P.S. a co do motywów zakupowych, to po 10 latach bycia "handlowcem" do dziś w wielu przypadkach jestem zaskoczony tym czym ludzie się kierują przy podejmowaniu wyboru konkretnego produktu... :) uwierz mi nikt z nas nie sugeruje się ceną :)

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy robię duże warki ~30l zanurzona jest prawie cała, wystają może 2-4 zwoje, przy warce 20l wystaje 1/3 chłodnicy ponad lustro brzeczki.

Co do średnicy wewnętrznej ciężko mi powiedzieć, gdyż mam na stałe zamontowaną przejściówkę... 

DSC 0069

 
Edit, przeczytałem wewnetrzna... sory. Tak zewnętrzna to 8mm
Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, 8 mm

  

OK to tak na szybko przeliczyłem sobie, że w przypadku Twojej rurki, aby osiągnąć powierzchnie wymiany ciepła równą 0,92m2 (mój wymiennik) musiałbyś mieć 36,8 m takiej rurki :) Profik no nie ma bata coś tu nie gra :) Jak widać te wymienniki płytowe w przeliczeniu PLN do powierzchni wymiany wcale nie są takie drogie :)

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwesitą do sprawdzenie jest zatem jeszcze:

- poprawność działania samego termometru, ewentualnie wykonać pomiar dodatkowy innym, najlepiej analogowym

- pomiar temperatury brzeczki, jeśli robimy to z chłodnicą jeszcze w środku gara, w zależnośc od miejsca mierzenia pomiary mogą być trochę inne, najlepiej zmierzyć temperature brzeczki już po przelaniu do fermentora

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy termometr jest sprawny czy nie, jesli przekłamuje np o 1°C to i w przypadku zimnej wody w kranie jak i brzeczki która chłodzę... Różnica będzie ta sama.

Inny termometr z sonda którą włożyłem do fermentującego piwa pokazał 16C zaraz po zlaniu i zadaniu drożdży.

Przy chlodzeniu - chłodnica jest ciągle w ruchu tak, że brzeczka przepływa między nią swobodnie, co mocno przyspiesza proces chłodzenia. Temperatura jest mierzona w środku gara w środku samej chłodnicy.

 

Nagram wam film bo chyba nie uwierzycie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozwiń myśl...

tak na szybko kilka haseł:

- przepływ laminarny

- pojemność cieplna

- przewodność cieplna

 

IMHO, wszystko to ma wpływ na pracę wymiennika (jaki by nie był), a wręcz posiada kluczowe znaczenie dla jego pracy.

Np. cóż mi z dużej powierzchni wymiany gdy pojemność cieplna (czyt. objetość) płynu odbierającego ciepło będzie za mała?

Wymiennik stosowane przez nas do chłodzenia konstruowane są jednak pod kątem zastosowań w troszkę innych warunkach pracy.

Dlatego uważam, że Twoje stwierdzenie nie jest prawdziwym i spłyca spojrzenie na całość zagadnienia związanego z chłodzeniem przy użyciu wymiennika czy to chłodnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozwiń myśl...

tak na szybko kilka haseł:

- przepływ laminarny

- pojemność cieplna

- przewodność cieplna

 

IMHO, wszystko to ma wpływ na pracę wymiennika (jaki by nie był), a wręcz posiada kluczowe znaczenie dla jego pracy.

Np. cóż mi z dużej powierzchni wymiany gdy pojemność cieplna (czyt. objetość) płynu odbierającego ciepło będzie za mała?

Wymiennik stosowane przez nas do chłodzenia konstruowane są jednak pod kątem zastosowań w troszkę innych warunkach pracy.

Dlatego uważam, że Twoje stwierdzenie nie jest prawdziwym i spłyca spojrzenie na całość zagadnienia związanego z chłodzeniem przy użyciu wymiennika czy to chłodnicy.

 

 

Dr2 nie do końca zgadzam się z Twoją wypowiedzią...

 

Otóż przepływ medium przez wymiennik musi zapewnić jego użytkownik. Oczywiście w momencie doboru wymiennika od jego producenta mogę (muszę!) uzyskać taką informacje tzn. przy jakim przepływie deklarowana wydajność jest zachowana. Przepływ laminarny moim zdaniem nie występuje w tak małych wymiennikach. W moim przypadku brzeczka przepływa grawitacyjnie i nie ma dużego przepływu. Przepływ laminarny w tym wypadku mógłby wystąpić jednak wymiennik swoją wydajność osiąga. Przepływ laminarny jest problemem w przypadku dużych wymienników gdzie rozmiar płyty jest kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt razy większy od rozmiaru płyty w wykorzystywanych w domowym browarze.

 

Pojemność cieplna - no tutaj się nie wypowiadam :) chyba ze świecą szukać producenta, który taki parametr poda... Pojemność cieplna ma duże znaczenie w wymiennikach gruntowych, ale w przypadku płytowych? Doczytam :)

 

Przewodność cieplna - tutaj faktycznie producenci mają pole do popisu (czytaj do kombinowania). Wystarczy "podkręcić" współczynnik przewodności cieplnej i już mamy więcej watów :) No i tutaj właśnie kłania się powierzchnia wymiany. Kiedyś miałem przypadek - porównywałem dwa wymienniki. Oba na papierze 500kW tak więc nie mało :) różnica w cenie spora... Tak więc szukam dziury w całym... No i właśnie była spora różnica w ilości płyt i tym samym w powierzchni. Wykonałem telefony do jednego i drugiego producenta no i okazało się, że w tym znacznie tańszym mamy podkręcony parametr przewodności cieplnej :) No jeśli ktoś oferuje wymiennik i deklaruje wydajność na poziomie powiedzmy 100kW to wymiennik o tej samej wydajności u konkurencji nie może być mniejszy o 10-20% lub nawet więcej bo i takie przypadki widziałem :)

 

Parametry które podajesz nie wiem czy są osiągalne u producentów wymienników, które kupuje domowy piwowar. Za to powierzchnia wymiany jest podawana wszędzie. Jeśli widzę wymiennik tańszy to od razu porównuje go z powierzchnią wymiany wymiennika droższego (przy tej samej wydajności). I najczęściej od razu mam odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.