Skocz do zawartości

Wymiennik ciepła - wątpliwość


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z doświadczonych kolegów może mi powiedzieć, czy ten wymiennik to 26 płytowy? Kupiłem go na tej aukcji http://allegro.pl/show_item.php?item=3594580820 i za nic w świecie nie mogę się doliczyć tych 26 płyt.

 

DSC 0059

DSC 0062

DSC 0064

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest to dla Ciebie sprawa życia i śmierci? Jak będzie miał 24 płyty, to piwo wyjdzie gorsze? :) A tak poważnie, to od strony podejść powinien mieć wybity typ - odczytaj i poszukaj w googlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę ci tylko uzmysłowić, że atest w dzisiejszych czasach jest g... wart., bo wiem jak się go zdobywa. Wyroby mosiężne do kanalizacji też mają atest, że niby nie zawierają ołowiu, tylko co z tego jak co drugi zawiera go ponad normę, bo jest robiony z chińskich odpadów, żeby było taniej.

Wymiennik jest zbudowany ze stali nierdzewnej i lutowany miedzią, więc bym się nie przejmował, bo to materiały używane w browarach.

Gdyby był np. z mosiądzu, to już bym się zastanawiał ze względu na ołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj żyć

Świetna rada........ także dla Ciebie :/

 

czy ten wymiennik to 26 płytowy?

Zdecydowanie ważniejsza jest moc wymiennika niż ilość płyt. Deklarowana (zakładam że jest prawdziwa) moc trzydziestu kilku kW powinna być, moim zdaniem, wystarczająca na Twoje potrzeby.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja wzbiła się na wyżyny przydatności, głównie dzięki koledze Marcrac :okey:

Mnie wygląda na 22 płytowy,

Ja też kupowałem 26 płytowy, a mam 28 płyt. I zapłaciłem 280 zł. ;)

No właśnie mam nieodparte wrażenie, że mój to także nie jest 26, ciekawe tylko w którą stronę się machnęli ;)

 

Zdecydowanie ważniejsza jest moc wymiennika niż ilość płyt. Deklarowana (zakładam że jest prawdziwa) moc trzydziestu kilku kW powinna być, moim zdaniem, wystarczająca na Twoje potrzeby.

Dzięki Korzen, myślałem, że ilość płyt gra ważniejszą rolę - nie znam się na tym. Niestety w sobotę przekonałem się, że wymiennik schładza do 35oC za jednym obiegiem. Ale mamy ciepłą jesień, więc zimą jest szansa, że na wylocie będzie poniżej 30oC, jak będzie kiepsko, to dokupię drugi i nie omieszkam zapytać Was :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doliczyłem sie 24 płyt....

Jeden i tak nie daje rady przy dolnej fermentacji, potrzebne są dwa w szeregu....

 

Zapodałbyś zdjęcia twojej instalacji do chłodzenia, powoli myślę nad przejściem na wymienniki, ale jak już robic to chciałbym skutecznie chłodzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden i tak nie daje rady przy dolnej fermentacji, potrzebne są dwa w szeregu....

Szeregowo ma sens chyba tylko wtedy, gdy oba wymienniki będą posiadać osobne wpływy wody do chłodzenia, czy mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Mój wymiennik w CO ma 24kW, i różnica na wejsciu zasilania i wyjściu obiegu wtórnego wynosi ok. 3-4°C. Przy regulacji jego pracy kombinowałem przede wszystkim prędkością przepływu po stronie pierwotnej i wtórnej - obie są wyposażone w pompy.

Mój wymiennik dobrałem na podstawie programu oferowanego na stronach Danfossa, działa dokładnie tak jak założyłem. Zakładam, że w naszym przypadku (chłodzenia) zasada działania jest identyczna i oblicza się tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doliczyłem sie 24 płyt....

Jeden i tak nie daje rady przy dolnej fermentacji, potrzebne są dwa w szeregu....

Oczywiście, że daje radę. Oczywiście zimą i nie przy zużyciu 20 litrów wody na 20 litrów brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam Macie dobrze podpięte zasilanie i odpływ? (woda)

Jak szybko schlodziłeś brzeczkę i ile jej bylo?

Jaką miałeś temperaturę na wyjsciu wody chlodzacej?

Moim zdaniem sprawdz polaczenia-woda w przeciwprądzie, w przeciwnym wypadku spadnie Ci sprawność.

No i oczywiście reguluj wypływ brzeczki.

Najlepiej otworzyć wodę na max. brzeczkę przydławić i regulując przepływem wody i brzeczki znaleźć optymalne ustwienie.

Oczywiście istnieje tutaj tzw konflikt interesów - albo malo wody i wolniej plynie brzeczka albo odwrotnie, oczywiście do momentu w którym fizycznie nie będzie można uzyskać zadanych parametrów.

 

Sent from my Novo7 Aurora using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprawdz polaczenia-woda w przeciwprądzie, w przeciwnym wypadku spadnie Ci sprawność.

No i oczywiście reguluj wypływ brzeczki.

Dokładnie tak. Ja mam jeszcze ocieplony wymiennik, ale w przypadku chłodzenia to raczej byłoby wadą a nie zaletą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy takim wymienniku

schładza do temp. o 2-3 st wyższej od wody używanej do chłodzenia.

Kran z zimną wodą otwarty na ok 1/3 i 2 fermentory mam schłodzone i napowietrzone w ok 10 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy takim wymienniku

schładza do temp. o 2-3 st wyższej od wody używanej do chłodzenia.

Oznacza to prawidłowo skonfigurowaną instalację - tak właśnie powinno być. Przy znacznie większych różnicach pomiędzy cieczą schładzaną a schładzającą należy szukać co jest nie tak. Najczęściej ludzie podłączają takie układy współbieżnie, a nie przeciwbieżnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim czasie i do jakiej temperatury schładzasz np 1hl?

20 litrów w około pół godziny przy zużyciu wody około 50 litrów, ale nigdy nie liczyłem dokładnie. Do 9 stopni daje radę w zimie.

Woda z kranu na maksa i zdławiona na wyjściu z wymiennika.

Do temperatury 18 stopni w zimie to kwestia minut i 20 litrów wody.

 

http://www.piwo.org/gallery/image/2083-chlodzenie/

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.