Skocz do zawartości

Pils start drożdzy


Angelus1984

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Wczoraj zatarłem pilsa.. o czym wiecej tutaj http://www.piwo.org/topic/10668-imperialne/

Gdzieś o 1 w nocy zadałem drożdze przy 25°C

Wsadziłem do lodówki ustawionej na 10°C i tu zacząłem się zastanawiać... Czy nie powinienem przed lodówką poczekać na ich start?.. w tej chwili drożdze jeszcze nie ruszyły.

Edytowane przez Angelus1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś zostawił w 25°C i poczekał na ich start, to potem zanim byś schłodził do 10°C to już pewnie byłoby prawie po fermentacji. :)

Drożdże co prawda nie lubią takiej szybkiej zmiany temperatury, ale powinny sobie poradzić.

No i generalnie to te 25°C to trochę sporo jak na zadanie drożdży dolnej fermentacji.

 

P.S. Jestem pełen uznania dla potrójnej dekokcji którą zrobiłeś w tej warce. :beer: Powiedz ile czasu zajął cały proces zacierania? Od wsypania słodów do startu filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim pierwszym pilsie drożdze wystartowały dopiero po 36 godzinach. Sporo mnie to nerwów kosztowało dlatego staram się nie robic piw dolnej fermentacji.

 

Przy odpowiednim przygotowaniu drożdży lagerowych startują po 8-10h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zatarłem pilsa. Gdzieś o 1 w nocy zadałem drożdze przy 25°C

P.S. Jestem pełen uznania dla potrójnej dekokcji którą zrobiłeś w tej warce.

Też jestem pełen uznania, ale obawiam się, że skończy się tylko na nowym doświadczeniu.

Nie zanosi się na poprawną fermentację lagerową. Zadanie drożdży w tej temeraturze i choćby krótka fermentacja zrobi z tego piwa niestety coś zupełnie innego niż byś chciał. Lagery startujesz z odpowiednią ilością drożdży w 8-9C. Tak by wzrost temperatury nie przekroczył 10-11C.

Szkoda zabawy w dekokcję, żeby później zepsuć najtrudniejszą i najważniejszą rzecz jaką jest fermentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś musiałeś zrobić nie tak.

Dwie ostatnie warki 6kg pils. + 0.1kg.zakw.(hochkurtz-infuzja plus dekokt 2warowy).

Uwodnione drożdże (jedna saszetka) W34/70 w temp. ok. 20 stopni.

Zadane w temp. 20 stopni.

Brzeczka 31 litrów po 4 h (pierwsze wysepki piany) wyniesione do lodówki - temp. obniżona do 7 stopni w ciągu 36 godzin.

Fermentacja burzliwa 2 tygodnie (14 blg zeszlo do 2.5 blg).

Może o 1 w nocy zrobiłeś z drożdzami coś nie tak (sparzyłeś je).

Idz do sklepu kup nowe uwodnij zamieszaj i zaszczep brzeczke.

3 dni dla mnie to o wiele za długo.

 

Sent from my Novo7 Aurora using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wystartują po 36 godz, przenieś do cieplejszego miejsca, zamieszaj sterylnym mieszadłem i poczekaj az wystartują. Po pierwszych oznakach fermentacji przenies do 10 stopni.

Edytowane przez Anginsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnośćią oznajmiam że coś się ruszyło.

Drożdże na pewno nie były sparzone nawodniłem je może na szybko ale zgodnie ze sztuką.

Nie jest to może jakaś drastyczna fermentacja ale pojawiła się biała piana pokrywająca powierzchnię całej cieczy mimo iż nie jest specjalnie wysoka drożdże chyba postanowiły wrócić z dalekiej i długiej podrózy :)

Mam nadzieję że jutro rano będą już pracowały jak na burzliwą przystało.

Widać metody odżywcze metodami a drożdże i tak zaczną pracować kiedy będą miały na to ochote. To było cenne doświadczenie.

Edytowane przez Angelus1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.