Skocz do zawartości

pirosiarczyn potasu


lampen139

Rekomendowane odpowiedzi

Spryskuje wiadro 20 pryśnięciami, podczas chłodzenia brzeczki, po czym zamykam szczelnie. Od początku mojej zabawy z piwowarstwem miałem na stanie 100g pirosiarczynu potasu i 100g pirosiarczynu sodu (łączna cena ok 30zł). Teraz mam na stanie ok 1/3 z tego... to jest chyba bardzo tanio.

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie: fakt. Natomiast na ile skuteczne - tego nie wiesz. Nie masz infekcji, ale też nie masz pewności, że dokładnie dzięki temu. Teoretycznie powinieneś zużyć przynajmniej 30-40 g na wiadro, Ty zużywasz 1/10 tego.

 

Co kto lubi i jak kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz armex z aktywatorem, 34 PLN i masz 25 litrów dwutlenku chloru - roztwór aktywny. Z każdym 50 ml roztworu aktywnego masz 0,5 l roztworu roboczego - do dezynfekcji. Policz sobie na ile wystarczy ci te 25 litrów w tym układzie. Do tego ważne jest to, że mieszasz ilości wg uznania - sam armex jest bardzo stabilny.

 

Mając ClO2 i NaOH nie potrzebujesz już praktycznie nic do dezynfekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dezynfekuję piro i nie narzekam. Szybko się uwalniają opary, infekcji jeszcze nie złapałem, opakowanie które mam, starczy mi jeszcze na długo.

Czasem tylko, jak te opary nie zdążą uciec z butelki i zabutelkuję piwo, jest dziwny zapach przy otwieraniu. Ale tylko na chwilkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

kupujesz armex z aktywatorem, 34 PLN i masz 25 litrów dwutlenku chloru - roztwór aktywny. Z każdym 50 ml roztworu aktywnego masz 0,5 l roztworu roboczego - do dezynfekcji. Policz sobie na ile wystarczy ci te 25 litrów w tym układzie. Do tego ważne jest to, że mieszasz ilości wg uznania - sam armex jest bardzo stabilny.

 

Mając ClO2 i NaOH nie potrzebujesz już praktycznie nic do dezynfekcji.

 

Właśnie skuszę się na ten zestaw, tylko pytanko o czas przechowywania i czy ClO2 jest środkiem powierzchniowo czynnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem prosić o poradę, bo jak dotąd na forum znalazłem info jak zdezynfekować. A mi się przydarzyła następująca sytuacja. Miałem umyte jakiś czas temu butelki, chyba nawet sterylizowane w piekarniku i takie sobie stały jakiś czas w garażu. Wiedząc, że muszę butelkować piwko, wczoraj je przepłukałem wodą z płynem, chwilę postały bo farfocle naleciały. OK, dzisiaj chcę je potraktować piro, biorę butelkę do ręki, coś mnie tknęło żeby powąchać i śmierdzi, butelki bez pleśni na dnie, wszystko niby git a tu nieprzyjemny zapach. Więc pytanie czy piro się z tym rozprawi czy jeszcze raz pomoczyć je w płynie, wypłukać a dopiero potem piro? Bo nie wiem co robić, a już czas goni do butelkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśń pojawiła się od resztek wody w butelkach, usuniesz ją myjąc z płynem ale zarodników możesz już nie usunąć mechanicznie, zalej butelki kretem (albo w jednym pojemniku np. fermentorze, albo każdą osobno po łyżeczce kreta do butelki) to powinno wszystko usunąć, potrzymaj dzień, a potem bardzo dokładnie wypłucz. Na przyszłość polecam do takich celów czysty NaOH potrzymasz dzień i wszystko ci wymyje, a jest mocniejszy od kreta, dobrze też nim myć fermentory. Piro tylko dezynfekuje, a nie myje i oczyszcza powierzchnię, nic ci ono w tym przypadku nie pomoże. Zrób tak jak napisałem ci wyżej kret w każdym sklepie to koszt 8 zł. Poczytaj w odpowiednich tematach o NaOH zapewniam cię, że używanie jego ma same plusy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umyte/opłukane butelki wkładam do góry nogami do skrzynek i mam 0,0 % zapleśniałych.

 

BTW

chyba nawet sterylizowane w piekarniku i takie sobie stały jakiś czas

po co sterylizować butelki jeśli wiemy, że ich nie użyjemy od razu tylko będą leżały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

kupujesz armex z aktywatorem, 34 PLN i masz 25 litrów dwutlenku chloru - roztwór aktywny. Z każdym 50 ml roztworu aktywnego masz 0,5 l roztworu roboczego - do dezynfekcji. Policz sobie na ile wystarczy ci te 25 litrów w tym układzie. Do tego ważne jest to, że mieszasz ilości wg uznania - sam armex jest bardzo stabilny.

 

Mając ClO2 i NaOH nie potrzebujesz już praktycznie nic do dezynfekcji.

 

Właśnie skuszę się na ten zestaw, tylko pytanko o czas przechowywania i czy ClO2 jest środkiem powierzchniowo czynnym?

 

Wg mnie nie jest. Co do przechowywania: rozrobione ClO2 można trzymać nawet i miesiąc - im większe stężenie tym wolniej traci właściwości, ale w chłodnym i ciemnym miejscu.

 

Ja tak robię z roztworem aktywnym. Roboczy robię jak potrzebuję i staram się go zużyć w ciągu tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ,ja też powoli zbieram się do zakupu środków dezynfekujacych .W domu posiadam tylko pirosiarczyn potasu.Mam na uwadze -

Jakiś Oxi z Cerfura ,czy Biedronki -ogólnie dostępny w sklepach stacjonarnych

Nadwęglan sodu

Chemipro oxi -podobno nie trzeba płukać

No i ten CLO2-[Armex 5]

Ze sklepów internetowych ,to tylko widzę ,ze jeden z produktami "piwnymi" {Ale Piwo] prowadzi sprzedaz tego dwutlenku chloru,gdybym zdecydowała się na ten produkt.Generalnie nie nastawiam się na ciągłą produkcję piwa i nie potrzeba mi większych ilości tych środków ,ale znowu generalnie chciałabym to zgrać z następnym ewentualnym zamówieniem .

Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CLO2 - "najtańszy"* na rynku, najskuteczniejszy i nie trzeba płukać.

 

°Cena tylko z pozoru jest wysoka (~35 zł) ale przy kilkunastu warkach rocznie starczy Ci go na 2-3 lata.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
4 godziny temu, marek85 napisał:

Orientujecie się czy pirosiarczyn potasu to to samo co Campden tablets (https://www.amazon.com/Campden-Tablets-potassium-metabisulfite-100/dp/B0064O9HWI)? Jeżeli tak, to czy faktycznie usuwa on związki chloru z wody?

tasu

Wystarczy użyć wyszukiwarki duckduckgo zamiast googla. Wtedy wyskakuje ta strona
https://en.wikipedia.org/wiki/Campden_tablet

Następnie wchodzimy na skład i widać
https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_metabisulfite
 

Czyli  Na2S2O5,..
a szukając dalej mamy
Na2S2O5 Pirosiarczyn Sodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grzesiuu napisał:

Wystarczy użyć wyszukiwarki duckduckgo zamiast googla. Wtedy wyskakuje ta strona
https://en.wikipedia.org/wiki/Campden_tablet

Następnie wchodzimy na skład i widać
https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_metabisulfite
 

Czyli  Na2S2O5,..
a szukając dalej mamy
Na2S2O5 Pirosiarczyn Sodu

Problem w tym, że widać: Campden tablets (potassium or sodium metabisulfite)

Wiki sprawdziłem zanim napisałem posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na₂S₂O₅ metabisulfit sodu

K2S2O5 metabisulfit potasu 

Po uwodnieniu z jednego zostanie sód z drugiego potas. Opary siary i tak zdezynfekują co mają. 

Tutaj link do lektury 

https://wylecz.to/diety/pirosiarczyn-sodu-e223-wlasciwosci-zastosowanie-szkodliwosc/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rodzaje tabletek campden. Na rynku europejskim bardziej popularne są z pirosiarczynem sodu, w USA na forach są one opisywane jako campden starego typu, natomiast

w tej chwili w sprzedaży mają te z pirosiarczynem potasu.

Odpowiedź w obu przypadkach jest tak. Zarówno jedne i drugie usuwają chlor z wody oraz jedne i drugie można użyć w winach czy miodach pitnych jako przeciwutleniacz i stabilizator... zresztą w piwach też i zdaje się, że kilka małych browarów australijskich zupełnie się z tym nie kryje. 

 

Edytowane przez rafple
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.