Skocz do zawartości

Dżem z chili


kentaki

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

lubię trochę kwaśniejsze takie dżemiki

 

Spróbuj zrobić na mirabelkach,( jeszcze powinny być na drzewach ) wychodzi genialny w smaku. Zrobiłem litr przetartych mirabelek i 80/gr blendowanego habanero i w takich proporcjach zjadają wszyscy czyli ostrośc dla małych dziewczynek. Dzisiaj będzie 200 gr na litr i jak wystarczy czasu to drugi jeszcze ostrzejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

lubię trochę kwaśniejsze takie dżemiki

 

Spróbuj zrobić na mirabelkach,( jeszcze powinny być na drzewach ) wychodzi genialny w smaku. Zrobiłem litr przetartych mirabelek i 80/gr blendowanego habanero i w takich proporcjach zjadają wszyscy czyli ostrośc dla małych dziewczynek. Dzisiaj będzie 200 gr na litr i jak wystarczy czasu to drugi jeszcze ostrzejszy.

 

 

Kurde, a moja mirabelka w tym roku ma przestój akurat śliwek - nie zakwitła. Poszukam gdzieś indziej jak będzie czas, jak nie to ten kwasek użyje.

 

Zadziwiają mnie te ilości habanero... :P Dla mnie chyba jeszcze za mocne by było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawałem po 20 gr w czasie gotowania, przy 80 przestałem bo było już bardzo ostre. Po tygodniu okazało się że jest całkiem przyzwoite. Habanero dodawałem bez nasion. Mam jeszcze trzy litry kiszonego habanero i szukam sprawdzonego przepisu na jakiś sos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam jeszcze trzy litry kiszonego habanero i szukam sprawdzonego przepisu na jakiś sos.

Polecam poszukać w internecie pod hasłem "sriracha fermented". Zrobiłem na bazie fermentowanych papryk (skala kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset oraz ponad milion) sporo wariacji tego sosu: tradycyjny czysty, ze śliwkami, z mango, z gruszkami, z pomidorami. Resztki z papryk jakie zostały po przetarciu zużylem do dżemów, chutney itp., a część całych jalapeno, serano, Habanero zapasteryzowalem dodając wczsniej octu, żeby podać na stół jako zagrychy. Kiszone chili jest świetne do Wszystkiego także polecam być kreatywnym.

 

Dodawałem po 20 gr w czasie gotowania, przy 80 przestałem bo było już bardzo ostre. Po tygodniu okazało się że jest całkiem przyzwoite. Habanero dodawałem bez nasion. Mam jeszcze trzy litry kiszonego habanero i szukam sprawdzonego przepisu na jakiś sos.

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dziś dzień masakrowania oparami kapsaicyny :) Czerwona i czekoladowa habanero poszła do gara, ale zamiast słodkiej pomidorowej pieczona dynia. dla osłody, plus taki że nie trzeba zagęszczać żelfixem. Smak jest przedni. Z rozpędu zblendowałem słój kiszonej red saviny, będzie sosik do kropienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jakiś czas temu znalazłem taki przepis: 

1 tabliczka czekolady

2 pomarańcze

1 bhut jolokia (w moim przypadku bhut jolokia strain)

 

Z pomarańczy wyciskamy sok do garnka, lekko podgrzewamy i dodajemy czekoladę i ją rozpuszczamy. W międzyczasie drobno siekamy papryczkę, można też przepuścić przez praskę. 

Paprykę dodajemy do czekolady z pomarańczą, mieszamy i przelewamy do słoiczka. Dla lepszej konsystencji po ochłodzeniu słoik wkładamy do lodówki. 

 

Jak dla mnie istna rewelacja. Pasuje do krakersów, herbatników, gofrów. Nie spodziewałem się takiego efektu. 

Zamiast bhuta można dodać ze 2-3 habanero, ewentualnie coś 1mln SHU +. wg uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.