Jump to content

potrójna dekokcja pilznerskiego 100%


Angelus1984
 Share

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym zastosować tą recepturę. http://www.piwo.org/.../page__hl__pils

Jednak chcę wprowadzić potrójną dekokcję.

 

Czy ktoś mógłby mi pomóc w opracowaniu temperatur/ długości przerw i moment pobierania dekoktu ? Zakładam każdorazowo 1/3 zacieru. Chcę zakwasić tak jak w tej recepturze bez użycia specjalnych ani karmelowych.

Edited by Angelus1984
Link to comment
Share on other sites

Angelus1984 rozumiem ambicje ale czy nie lepiej skupić się nad szlifowaniem warsztatu w prostszych piwach zamiast rzucać się od razu na dekokcję ??

Link to comment
Share on other sites

Raczek84 - wydaje mi się że dam radę coś takiego uwarzyć ..to może nie tyle kwestia ambicji co podnoszenia poziomu frajdy z warzenia.. najwyżej nie wyjdzie:)

Sztyft.. dzieki za podpowiedź zmyliła mnie długość przerwy zakwaszającej na tym wykresie. Jesli wysokość temperatur ma byc taka jak na wykresie to już mam odpowiedź na moje pytanie.

Edited by Angelus1984
Link to comment
Share on other sites

Tylko czy jest sens. Dekokcja była stosowana przy słabo rozluźnionych słodach. Dziś są dobrze rozluznione

Ja również słyszałem wiele opinii o dekokcji która oprócz dodatkowej roboty nie przynosi żadnych dodatkowych efektów. Przecież nie sposób zatarcia jest najważniejszy a odpowiednia i stała temp. fermentacji, odpowiednia ilość i jakość drożdży i dobre napowietrzenie

Link to comment
Share on other sites

Zasugerowałem się wypowiedzią Wesołego z http://www.piwo.org/...ra/page__st__20

Cytuję

Kolor w przemysłowym pilsnerze wynika z dekokcji, zrób 2 pilsy, jedne infuzja, drugie podwójny dekokt. Różnica w kolorze będzie znaczna

 

oraz tym opracowaniem http://www.piwo.org/topic/882-zacieranie-dekokcyjne/

 

Cytat

Chemia zacierania dekokcyjnego

W dzisiejszych czasach większość europejskich słodów jest dobrze zmodyfikowanych i może być zatartych infuzyjnie albo nawet infuzyjnie w jednej temperaturze, co powoduje, że nie wymagają one zacierania dekokcyjnego. Aczkolwiek zacieranie dekokcyjne jest całyczas szeroko stosowane, w szczególności w niemieckim piwowarstwie. Wieli piwowarów wierzy, że zacieranie dekokcyjne nadaje profil smakowy, który nie może być osiągnięty w inny sposób. Ale w szczególności wśród społeczności piwowarów amatorów, odbywa się debata na temat pozytywnego wpływu zacierania dekokcyjnego na smak piwa jako metody bardzo pracochłonnej. Wielu twierdzi, że słody dostępne dla piwowarów amatorów zacieranie dekokcyjne nie robi dużej różnicy i jeśli różnica jest to ten sam efekt mogłaby być osiągnięty przy użyciu słodów specjalnych. Każdy piwowar w końcu musi to określić samemu.

 

Zwyczajnie postanowiłem się pobawić. Samo warzenie sprawia mi chyba nawet większą frajdę niż konsumpcja dlatego staram się udziwniać maksymalnie ;)

No i chyba troche mnie rajcuje powrót do tradycji typu przerwa zakwaszająca ;)

Edited by Angelus1984
Link to comment
Share on other sites

 

Zrób podwójną wzmocnioną jeśli już koniecznie chcesz tak zacierać. Ja cie rozumiem, bo sam dla frajdy lubię pobawić się w dekokcje.

 

Ostatnio czytałem, że w współczesnych, dobrze rozluźnionych słodach dla otrzymania bogatego w dekstryny piwa, schemat potrójnej dekokcji powinien wyglądać w ten sposób:

 

32C - przerwa zakwaszająca

55C - przerwa białkowa 5 - 15 minut i odebranie gęstego dekoktu.

70 - 72C - przerwa dekstrynująca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.