Skocz do zawartości

Słody: barwiący, palony, czekoladowy - problem


Porter

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Na zimę mam w planie parę czarnych, mocnych piw (głównie klony z BYO). Pytanie dotyczy udziału w zasypie słodów czekoladowych, barwiących/palonych. Wiki sugeruje, że

 

"stosujemy je zwykle w ilościach nieprzekraczających 5% do piw w stylu stout, porter, alt, bock, schwarzbier"

 

a w interesujących mnie recepturach procentowa ich ilość oscyluje wokół 10-15%. Dla przykładu:

 

Mikkeller Beer Geek Breakfast 20°Blg, 0,5kg barwiącego (1300EBC) i 0,5kg czekoladowego (900EBC) na 19l piwa.

 

Będzie to pijalne? Czy może zmniejszyć te ilości? Jakie macie doświadczenia? Z góry dzięki za pomoc :okey:

 

Receptury dla podglądu:

 

Flying Dog Gonzo Imperial Porter clone

Great Divide Yeti Imperial Stout clone

Mikkeller Beer Geek Breakfast clone

Southern Tier Brewing Co. 's Creme Brulee Milk Stout clone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to piwo jest bardzo mocno palone/kawowe. Znacznie bardziej niż klasyczny stout.

 

Pewnie po prostu fraza "stosujemy je zwykle w ilościach nieprzekraczających 5%" nie stosuje się do piw bardzo mocno palonych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o słody palone, to też kwestią jest, na któym etapie robienia piwa je dodajemy, jak tylko do filtracji, to oczywistym jest, że potrzebna jest większa dawka. Moim zdaniem lepsze piwa wychodziły mi, gdy dodawałem nawet dwukrotną ilość palonych ale dopiero do kadzi filtracyjnej. Ostatnio testowałem również macerat z palonego słodu.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie piłeś oryginału, to błędem jest odnoszenie się do ogólnych zapisków. Ogólniki zawsze będą tyczyć się klasycznie ramowych piw. :) A, że Mikkeller bardzo często robi od tego odstępstwa, taki jego styl. W tym wypadku, wszystko się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw uwarzył te receptury tak jak są napisane, tzn. z taka samą ilością słodów specjalnych I z dodaniem wszystkich słodów razem, bo tak tutaj najczęsciej się zaciera. Po prostu zobaczysz co z tego wyjdzie.

Ja często używam 10-15% tych słodów (np. dry stout tyle wymaga, brown ale, etc,) i zacieram je razem z wszystkimi innymi.

Nie jestem pewien skąd się wzięła ta opinia na wiki, ale może to bardziej dotyczyć np. europejskich koźlaków niż amerykańskich stoutów imperialnych

.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.