Jump to content
WiHuRa

Twój najlepszy sposób na filtrację chmielin po gotowaniu

Filtracja chmielin  

587 members have voted

1. 1. Twój najlepszy sposób na filtrację chmielin po gotowaniu

• Nie filtruje, osady wylewam
      55
    • Chmieliny zlewam do innego naczynia i czekam aż opadną
      47
    • Robię tylko wirhpool i dekantuje, resztę wylewam
      208
    • Filtruję przez sitko / podwójne sitko / lejek z sitkiem / pończochę
      154
    • Chmielę w muślinowej siatce (praktycznie brak chmielin po gotowaniu)
      45
    • Filtruję przez "zmywaki"
      17
    • Filtruję metalową siatką na kraniku (bazooka screen, hop stoper)
      30
    • Filtruję przez fałszywe dno
      4
    • Inny sposób (napisz jaki w temacie)
      27

Recommended Posts

Tak mam ale wypróbowałam to sito bo hopSpider był na cichej w innym piwie, a to sito i tak miałem bo jestem pszczelażem i do spidera już nie wruce jeśli chodzi o zlewanie po chłodzeniu. Sito stoi stabilnie na wiadrze a ja mam wolne ręce i bez problemu odfiltrowałem mocno Chmielna ipe bez czyszczenia trzepania jak to się ma przy hopspiderze.

Sito pewnie można znaleźć taniej podałem tylko pierwszy lepszy przykład.

Edited by Beepiotrek

Witam

a co się dzieje jeśli nie filtrujemy chmielin i większość chmielu przelewamy do fermentora ?

tzn wylewająć tylko najgorszy osad z dna a reszta do fermentrora
(bez używania żadnych sit itd)

tak pytam z ciekawości, bo z jednej strony chcemy mieć nachmielone piwo,

a tutaj chcemy wszystkie chmieliny usunąć za wszelką cenę, aby mieć klarowne piwo.

Robiłem dopiero 3 warki, wylewałem tylko najgorszy osad z dna i piwa mi smakują.

Ale teraz włąśnie się zastanawiam jak polepszyć filtrację/klarowność piwa,

ale nie tracąć goryczki/smaku chmielu (bo to jest dla mnie najważniejsze)

11 godzin temu, tezapl napisał:

Witam

a co się dzieje jeśli nie filtrujemy chmielin i większość chmielu przelewamy do fermentora ?

tzn wylewająć tylko najgorszy osad z dna a reszta do fermentrora
(bez używania żadnych sit itd)

Goryczka zamiast być przyjemna staje się łodygowa, przesadnie zalegająca, ściągająca.

11 godzin temu, tezapl napisał:

Robiłem dopiero 3 warki, wylewałem tylko najgorszy osad z dna i piwa mi smakują.

Ale teraz włąśnie się zastanawiam jak polepszyć filtrację/klarowność piwa,

ale nie tracąć goryczki/smaku chmielu (bo to jest dla mnie najważniejsze)

Goryczka powinna przejść do piwa w wyniku gotowania brzeczki a nie fermentowania piwa wraz z chmielinami.

Ja ostatnio chmielę w woreczku z Ali. 20 zł. Po gotowaniu wyciągam i lekko odciskam. Rewelacja. Wcześniej przelewałem przez stelaż nałożony na fermentor na którym to stelażu była siatka. Woreczek z Ali jednak lepszy. 

W dniu 24.04.2020 o 18:09, Jancewicz napisał:

Ja ostatnio chmielę w woreczku z Ali. 20 zł. Po gotowaniu wyciągam i lekko odciskam. Rewelacja. Wcześniej przelewałem przez stelaż nałożony na fermentor na którym to stelażu była siatka. Woreczek z Ali jednak lepszy. 

A liczyłeś może, jaką poprawkę trzeba brać przy takim chmieleniu? Ile na oko % więcej trzeba dać niż w przypadku wrzucenia prosto to gara?

Ja mam pytanie odnośnie tej siatki... Jaka jest gramatura tej siatki? Warzyłem ostatnio w woreczku muślinowym i co prawda grubszy chmiel tam pozostał aczkolwiek mniejsze cząstki przedostały się do piwa

To coś takiego? https://m.pl.aliexpress.com/item/32424537156.html?pid=808_0016_0101&spm=a2g0n.search-amp.list.32424537156&aff_trace_key=1169399999fc4c64838e6dd4a1b4658b-1586327222288-08810-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=9972amp-8knwpXaWDWOpqvJfWGLpNQ1588594746096&browser_id=e59b728afb3041d0aa0ebad3b46fe8e6&is_c=N

Jeśli mamy w czymś gotować chmiel to praktyczniejszy jest otwarty hopspider zawieszany o rant garnka. Zyskujemy na tym, że nie musimy walczyć z rozwiązywaniem gotującego się woreczka jeśli mamy kilka chmieleń podczas gotowania.

Posted (edited)

Posted (edited)
W dniu 26.04.2020 o 11:31, sobieslaw napisał:

A liczyłeś może, jaką poprawkę trzeba brać przy takim chmieleniu? Ile na oko % więcej trzeba dać niż w przypadku wrzucenia prosto to gara?

Chmiel ma swobodę w tym worku. Od czasu do czasu nim zamerdam w garze. Jak chmielisz na bogato to wystarczy większy woreczek. Ja w przypadku, kiedy chmielę mocno to w garze chmiel pływa swobodnie. Przy zlewaniu do wiadra/ fermentora wkładam duży worek (wielkości fermentora) i wyciągając go odfiltrowuję chmieliny. 

Edited by Jancewicz

Ja po prostu przelałem gorącą brzeczkę przez filtrator z oplotu jak wcześniej i pięknie odfiltrował.

A na później zamówiłem sobie 100szt pustych woreczków "do herbaty" za coś 2.5USD na ebayu.

Chmiel do środka, woreczek do gara a potem do śmieci, mam nadzieje że będą ok...

Wraz ze zmianą lokalizacji browaru (i tygodniowym wybiciem jak kiedyś miesięcznym) trochę zmieniłem metodę chmielenia i samej filtracji. Chmielę na 45-50' i 0', schładzam tylko do jakichś 50-60°C, whirlpool i po 15-20 minutach dekantacja z krawędzi dna gara do fermentora, bez ostatniego centymetra. Robione tą metodą (i chmielone na zimno 1100g/hl w worku z siatki 200-250um) West Coast IPA na na zdjęciu w załączeniu. Na żywo jest o wieeele bardziej klarowne, tutaj chyba optyka mądrofonu zadziałała wraz ze skraplającą się na szkle mgiełką.

west.jpeg

4 godziny temu, c64club napisał:

Wraz ze zmianą lokalizacji browaru (i tygodniowym wybiciem jak kiedyś miesięcznym) trochę zmieniłem metodę chmielenia i samej filtracji. Chmielę na 45-50' i 0', schładzam tylko do jakichś 50-60°C, whirlpool i po 15-20 minutach dekantacja z krawędzi dna gara do fermentora, bez ostatniego centymetra. Robione tą metodą (i chmielone na zimno 1100g/hl w worku z siatki 200-250um) West Coast IPA na na zdjęciu w załączeniu. Na żywo jest o wieeele bardziej klarowne, tutaj chyba optyka mądrofonu zadziałała wraz ze skraplającą się na szkle mgiełką.

west.jpeg

butelka czy keg?

W dniu 4.05.2020 o 17:22, Jancewicz napisał:

Chmiel ma swobodę w tym worku. Od czasu do czasu nim zamerdam w garze. Jak chmielisz na bogato to wystarczy większy woreczek. Ja w przypadku, kiedy chmielę mocno to w garze chmiel pływa swobodnie. Przy zlewaniu do wiadra/ fermentora wkładam duży worek (wielkości fermentora) i wyciągając go odfiltrowuję chmieliny. 

Witaj. Też przy przelewaniu do fermentora naciągam na niego wór filtracyjny https://archiwum.allegro.pl/oferta/worek-do-filtracji-farb-agregat-malarski-graco-pft-i7559667788.html (wcześniej w nim zacieram - BIAB i tylko małe warki - do 13l nastawnej). Zamiaruje przy następnej warce gotować z tym workiem w garze i po schłodzeniu chłodnicą zanurzeniową,  i po whirlpoolu, po prostu wyjąć go z całym tym niechcianym ustrojstwem z gara i dalej już przelewać do fermentora. Masz jakieś doświadczenia z czymś takim lub może rozważałeś?

Posted (edited)

@Gwynbleidd, butelki 0,4 litra. Przed butelkowaniem fermentor z "cichej" dwa dni w +4°C. 

Edited by c64club