Jump to content

Posmak drożdżowy

Spartan
 Share

Recommended Posts

Cierpliwości. Piwo dopiero po miesiącu leżakowania nabiera smaku a to jest minimalny okres leżakowania i za wysoka temp. leżakowania na dolniaka. Dolniaki to 2 -3 mce leżakowania to minimum.

Czy po dłuższym leżakowaniu smak droży zaniknie w jakimś stopniu

Zniknie. Moja LP jest tego wyznacznikiem. Jak zaczyna spijać piwko, znaczy, że się wyleżakowało, a młodego to nawet nie wącha, bo mówi że wali "czymś". W przypadku piw zrobionych przeze mnie nie trwało to dłużej niż miesiąc, przy czym wszystkie ostatnie warki idą na tydzień do dwóch na "lagerowanie" do temperatury ok 3-6°C, przez co w butelce mam zdecydowanie mniej osadu, więc także i drożdży.

Cierpliwości. Piwo dopiero po miesiącu leżakowania nabiera smaku a to jest minimalny okres leżakowania i za wysoka temp. leżakowania na dolniaka. Dolniaki to 2 -3 mce leżakowania to minimum.

Może to kwestia gustu ale mi najbardziej smakowały pilsy zaraz po nagazowaniu. 2-3 tygodnie i niebo w gębie :) Z biegiem czasu zamiast zyskiwać to traciły na pełni smaku.

Przyznam się, że po 2 miesiącach nie zaobserwowałem znaczącej poprawy w moim Polskim Ale (właśnie spijam ostatnią butelkę :( ), piwo nalewa się z ładną drobno/średniopęcherzykowatą pianą, które szybko redukuje się do 2-3 mm kożuszka.

• 2 months later...

no to ja też podepnę się pod temat. Moje pszeniczne z ekstraktów (tak, wiem - ale nie mam warunków na zacier) po tygodniu fermentacji burzliwej (chyba jeszcze nie zakończonej bo dalej w rurce bulgoce) zeszło do 2oBL (z początkowych 13) czyli całkiem ładnie. Drożdże WB-06, temperatura fermentacji 20oC. Spróbowałem go właśnie przy sprawdzaniu stopnia odfermentowania i czuję drożdże (właściwie tylko drożdże, inne smaki praktycznie niewyczuwalne :( ) Czy czekać jeszcze, zlać na cichą i mieć nadzieję, że "wyjdzie na ludzi", czy to może jakaś infekcja?

Czy czekać jeszcze, zlać na cichą i mieć nadzieję, że "wyjdzie na ludzi", czy to może jakaś infekcja?

Czekaj, aż fermentacja się zakończy. Nie sugeruj się smakiem zielonego piwa. To, co teraz wyczuwasz, w znikomym albo zerowym stopniu wyczuwalne będzie w piwie dojrzałym.

Edited by Jacenty