Jump to content

AIPA na bazie ekstraktów nie chmielnych ?

Forest
 Share

Recommended Posts

Witam mam za sobą pierwsza warkę IPA z na chmielonego ekstraktu słodowego, ale piłem ostatnio Atak Chmielu i tak mi zasmakował ze chciał bym zrobić coś w podobnym stylu tyle że na bazie ekstraktów słodowych i z własnym chmieleniem tak żeby "awansować" na kolejny poziom piwowarstwa , i tu mam pytanie i prośbę bo nie znam i nie potrafię jeszcze wybrać odpowiednich ekstraktów i chmieli bo nie znam smaków. Chciał bym uzyskać coś A'la "Atak Chmielu" z mocnym smakiem grejpfrutowym ale z IBU maksymalnie 60.

Znalazłem na forum coś takiego

Użytkownik BuDeX

Surowce:

Ekstrakt słodowy niechmielony Jasny 1,7kg - płyn

Ekstrakt słodowy niechmielony Ciemny 1,7kg - płyn

Ekstrakt słodowy niechmielony Bursztynowy Sprymalt Medium Muntons 0,5kg - proszek

czy taka kombinacja słodów była by dobra czy za słaba lub za mocna zakładając na 20l piwa ?? reszta to już nie ma problemów bo wystarczy je wymieszać ale co do chmielenie to dla mnie już czarna magia.

a chciał bym użyć:

Citra

Simcoe

Cascade

Amarillo

<dokłądnie takie były w "ataku chmielu"

i drożdże Safale US-05

WES jest dosyć ciemny, nawet wersja jasna. Także jak wrzucisz ciemny to może wyjsc już za ciemne piwo. Ja bym wzial 3 jasne, albo 2 jasne + suchy jasny.

Do tego zesrutowany slod specjalny, 200-250g wystarczy, będzie dobrze a roboty wcale dużo nie ma.

Chmielu w sumie 150-200 g, bo z 50g na cichą trzeba wrzucić. Tylko drogo wyjdzie trochę...

po 5 miesiącach to AIPA jest już zwietrzała :smilies: u mnie rzadko 3 wytrzymuje

ja robiłem na WES bursztynowy 2x1,7kg i 0,5kg najciemniejszego cukru trzcinowego ,chmieliłem chyba (bo ponad 2 lata temu,a zapisek nie robię) amarillo

szybko zeszła więc chyba była ok

Moim zdaniem po moich doświadczeniach z ekstraktami wziąłbym 3 x 1,7 kg płynnego .

Moja American IPA Stiffler's Mom :)

2 x 1,7 kg jasny ekstrakt bruntal

1 x 1,7 kg bursztynowy WES

16 Blg

Docelowo ciut ponad 20 l piwa

Chmielami pobaw się sam , te co wymieniłeś są OK .

• 5 weeks later...

Przyznaję , nawet 11-tka którą robiłem swego czasu na jasnym ekstrakcie była ciemnawa ( i zaskakująco treściwa jak na 11 blg )

Wysłane z mojego Pro dual 10 core przy użyciu Tapatalka