Skocz do zawartości

Garnek do pasteryzacji / zacierania?


pampi

Rekomendowane odpowiedzi

Używałem tego gara i do zacierania i chmielenia więc nie bardzo rozumiem twoje podejście.

 

+1 dla Undeath

  • mój garnek ma małe odpryski przy rancie - bez wpływu na piwo
  • montaż oplotu jest banalny; inna sprawa że "nowe pokolenie" leniwe i nie rozumiejące tekstu pisanego pyta o zdjęcia, a najchętniej o blogi-vlogi... a wystarczy z wiedzą o rozmiarze dziury w garze (3/8") iść do sklepu hydraulicznego i złożyć komplet nypli, kranów, złączek, kolan....
  • aby gotować w kociołku nie trzeba nic lutować, może 1 na 10 porad dotyczyła lutowania rezystora... zresztą to była specyficzna konfiguracja... a tymczasem możesz nawet wprost podłączyć zasilanie do grzałki...

 

Popieram piętnowanie opinii, wyrobionych na podstawie statystyki wpisów ("bo są tacy co mają problem") a nie ich zawartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi się flaki ścisnęły jak o tym przeczytałem :) ale tak zupełnie serio czy jest możliwość że fragment emalii przedostanie się przez filtrator z oplotu ? garnka elektrycznego używam tylko do zacierania chmielę gotuję w innym garnku już na kuchence gazowej. Po >20 warkach nadal żyję i mam się dobrze i teraz nie wiem czy się cieszyć z tego powodu czy otwierając kolejną butelkę swojego piwa mam myśleć czy to aby nie moja ostatnia i wszystko to przez emalię a dokładniej o jej brak we fragmencie garnka ?

 

A oderwały ci się kawałki emalii? Ja od roku nie zauważyłem powiększenia się dziurek, jest cały czas tak samo, ale fakt to co ty pokazałeś to pełen hardcore i przy tym co masz to zastanawiałbym się :D Ja odnoszę się w swoich wypowiedziach do małych odprysków, w moim garze ;) To że kawałki emalii działają jak szkło wiem ale u mnie to nie występuje i w większości garnków co miałem okazję widzieć też nie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oderwały ci się kawałki emalii?

Musiały się oderwać bo garnek był w całości przez pierwsze 2-3 warki ale jak do tej pory żyję i nic mi nie jest, a od kilkunastu warek to wygląda tak samo nic się nie powiększa ale zastanawiam się nad reperacją tego bo nie mam specjalnie miejsca na nowy garnek a wyrzucać tego szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wystarczy z wiedzą o rozmiarze dziury w garze (3/8") iść do sklepu hydraulicznego i złożyć komplet nypli, kranów, złączek, kolan....

Otwór nie jest calowy. 3/8 cala to mniej niż ma gwint w oryginalnym kranie spustowym kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem przejściówkę z nierdzewki 3/8 - 1/2" . 3/8 na zewnątrz . Filtrator był 3/4 na 1/2" . 3/4 obciąłem , 1/2 do przykręcenia . Pięknie się udało pierwsze zacieranie i filtracja w Lidlowym kociołku .

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o płytę ceramiczną to mam taką pieciopalnikowa ale garnek 30 litrowy jest dwa razy większy niż największy palnik na płycie/szkle. Posiadam Jeszce przenośna kuchenkę jednopalnikowa indukcyjna z Lidla ale średnica jej też nie jest duża. Z tego co się orientuję średnica garnka w obydwu kuchniach powinna być dopasowana średnica więc dlatego pomyślałem że wrażenie na nich odpada.

 

Pozostaje garnek do autoryzacji lub butla gazowa z zamontowanym palnikiem albo butla + taboret. Szczerze z gazem jestem na bakier to raz. Dwa nie powinno się przechowywać butli za gazem w piwnicy.

 

Co kupić ??? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że mieszkania mająś jakąś wentylację i są powyżej poziomu gruntu.

Napełnionych butli nie należy przechowywać w piwnicy czy garażu poniżej poziomu podłoża – propan-butan jest cięższy od powietrza, a więc w przypadku nieszczelności butli będzie się gromadzić przy podłodze, tworząc łatwopalną mieszankę. Z tego samego powodu w większości garaży i podziemnych parkingów obowiązuje zakaz wjazdu pojazdami zasilanymi LPG o ile nie ma tam mechanicznej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że mniej więcej taka padnie odpowiedz i co jeśli potrzebował bym butli z gazem do warzenia to miałbym z rezygnować właśnie z takiego powodu ? Nie przesadzajmy z taką nadmierną poprawnością. A jak ktoś taki poprawny to niech trzyma sobie w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ? Miliony ludzi trzymają w mieszkaniach i jest dobrze, a ty w piwnicy nie możesz ?

Xenocyd dobrze prawi, a dokładnie mówi o tym min. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - §157 ustępu 8.

 

A tak apropos to że tysiące Polaków jeżdżą pijaku nie oznacza, że tak należy postępować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta paragrafki przepisy jak by sie każdy miał zawsze takiego bla bla bla trzymać to by sobie życie utrudniał jak w tej sytuacji. I nie podawaj mi już takich głupich przykładów. Bo idąc twoim tokiem myślenia to na pewno sam łamiesz przepisy przekraczając prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkając w swoim domu możesz spać przy odkręcony gazie - twoja sprawa - bylebyś sąsiadów nie miał za blisko, bo im szyby powylatują, ale w budynku wielorodzinnym myśl o innych. Zabawy z gazem mogą skończyć się różnie, to nie jest baniak z pięcioma litrami wody, tylko z substancją wybuchową, a stan butli które czasami widzę pozostawia wiele do życzenia.

Sam ma taką małą, której stan techniczny jest delikatnie mówiąc średni. Korzystam z niej do lutowanie instalacji, ale stoi u mnie pod wiatą gdzie nawet jak coś z niej uleci to poleci z wiatrem. Nie dopuszczam możliwości trzymania jej w zamkniętym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką 2 kg trzymam ją właśnie w piwnicy. Ewentualnie okresowo w samochodzie.

Ogólnie wolę ułatwiać sobie życie niż utrudniać.

 

Chyba nie dociera do ciebie o co chodzi... nie chodzi o ułatwianie sobie życia tylko o bezpieczeństwo tak jak korzeń pisał jak mieszkasz sam w swoim domu to rób co chcesz, ale jak w bloku i sąsiadów masz kilkunastu to miej na względzie ich bezpieczeństwo też. Nie raz ludzie palą w piwnicy fajki, a jak się zrobi nieszczelność z butli to co wtedy?

 

Po za tym to nie jest temat na takie dywagacje i zakończcie go każdy zrobi jak chce i niech sobie trzyma nawet butlę pod poduszką.

 

Pampi w lidlu jest wyprzedaż kociołków tu masz temat o nich http://www.piwo.org/...e__hl__kociołek, nadają się one idealnie do robienia piwa i jeżeli nie masz miejsca na butlę doradzam jego zakup ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3/8" sie sprawdza.

 

a u Ciebie? Mam nadzieje ze nie teoretyzujesz i zapronujesz cos konstruktywnego.

Przez różnicę średnic, musiałem dorobić podkładkę, żeby to jakoś szczelnie skręcić.

 

Zakupiłem nypel, mufę, trójnik i kranik z nierdzewki i nie było możliwości szczelnego skręcenia wspomnianych elementów. Dopiero podkładka z blachy nierdzewnej załatwiła sprawę (oczywiście zastosowałem też uszczelki sylikonowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3/8" sie sprawdza.

 

a u Ciebie? Mam nadzieje ze nie teoretyzujesz i zapronujesz cos konstruktywnego.

Przez różnicę średnic, musiałem dorobić podkładkę, żeby to jakoś szczelnie skręcić.

 

Zakupiłem nypel, mufę, trójnik i kranik z nierdzewki i nie było możliwości szczelnego skręcenia wspomnianych elementów. Dopiero podkładka z blachy nierdzewnej załatwiła sprawę (oczywiście zastosowałem też uszczelki sylikonowe).

 

:-0 u mnie uszczelka wystarczyła... dziwne, ale nie wiem dlaczego (możę bo nie z nierdzewki... mam kran i redukcję od zewnątrz a od wewnątrz kolano (redukcyjne).

Edytowane przez sugarsweet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.