Skocz do zawartości

Garnek do pasteryzacji / zacierania?


pampi

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 lat później...

Nie chciałem zakładać nowego tematu a chciałbym spytać czy warnik, który upatrzyłem na allegro sprawdziłby się do warzenia brzeczki?

https://allegro.pl/oferta/warnik-podgrzewacz-inox-35l-do-wina-piwa-termostat-9669145855

Grzałka wydaje się dość duża ale czy w miarę sprawnie zagotuje przefiltrowana brzeczkę? Można filtrować prosto do warnika i już podgrzewać zanim skończy się proces filtracji, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisali 2kW zacierałem i gotowałem przez kilka lat w warniku 1,8kW fakt max. 28 litrów. Mała moc grzałki powoduje, że dłużej czekasz na zagotowanie i brzeczka mniej intensywnie bulgocze. Zawsze możesz wspomagać gotowanie dodatkową grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawe zagadnienie. Ja osobiście kupiłbym garnek 25 litrów ze stali nierdzewnej i spokojnie na płytę indukcyjną (pod warunkiem ze nie pęknie),  sam mam 24 litry ze stali i 30 litrowy emaliowany warzyłem w obu garnkach na gazie. Jeśli nie ma jednoznacznej pewności że nadaje sie do brzeczki lub że sprawnie będzie gotował brzeczkę to nie wolno tego kupić - brzeczka musi być gotowana energicznie tak nas uczono. Płyta indukcyjna i kuchenka gazowa są do tego wręcz dedykowane. Więc rezygnujemy z zakupu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem na etapie poszukiwania sprzętu do zacierania ale takiego nie za tysiące.

Natknąłem się na takie coś: https://www.xxlgastro.pl/pl/warnik-do-wody-30l-3000w.html

 

Czy to się nada do zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że jest do wody ale moc ma w miarę dużą (3000W) więc miałem nadzieje że spokojnie uda się mu ogrzać do wymaganej temperatury i utrzymać ją na zacierze?

Czyli najlepiej od razu kupować coobre za 3000 zl?

 

Chciałbym mieć jakąś kontrolę nad temperaturą zacierania - w garnku na gazie tego nie czuję..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie posiadam takiego garnka to się wypowiem. Moim zdaniem nadaje się, przerobiłem przez kilka lat na garnku lidlowskim kilkadziesiat warek i dało radę. To że jest termostat mechaniczny to nie problem potrzeba tylko zwykłego termometru do kontroli temperatury.  Upierdliwe będzie tylko mycie płynowskazu. by sobie ułatwic można zamontowac mieszadło i jakiś zewnętrzy sterownik np pamelkę

ps taniej będzie kupić jakiś pasteryzator

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Szagi napisał:

Chciałbym mieć jakąś kontrolę nad temperaturą zacierania - w garnku na gazie tego nie czuję..

Możesz spróbować w lodówce turystycznej, najlepiej docieplone kocem lub czymś w podobie. Utrzymanie temperatury i jej podnoszenie poprzez dolewanie odpowiedniej ilości wrzątku (są specjalne kalkulatory, ewentualnie obliczenia). Na gazie lepiej podgrzewać na mniejszym ogniu i jeśli garnek ma dość grube dno to odpowiednio wcześniej wyłączyć gaz. Trzeba też dobrze mieszać. 

 

Co do warnika to ja zakupiłem o podobnych parametrach ale w celu gotowania brzeczki oraz podgrzewania wody do wysladzania. Może w weekend będę testował to mogę coś opowiedzieć jak poszło. Póki co mam obawy że albo będzie słabo gotował albo wręcz potrzebny będzie jakiś regulator mocy grzałki ale to już natura pokaże.

 

https://allegro.pl/oferta/warnik-do-wody-30-l-forgast-fg05230-8857354792?snapshot=MjAyMC0wOS0wOFQyMDo0MTo1OC42MjhaO2J1eWVyOzhlZDM1OTM2MjFmNDA4NjM0YTg2ZTEwNDNmOTJhZDBmNGZkMzdmOTU1NWNmODMyM2JhZGVkNTgxYjQyYzIzNzM%3D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tanich to tylko ten lidlowski się "jako-tako" nada do zacierania jako pasteryzator z elektronicznym termostatem:

https://www.lidl-sklep.pl/SILVERCREST-Garnek-do-pasteryzacji-27-l-1800-W/p100289051?mktc=shopping&gclid=CjwKCAjw74b7BRA_EiwAF8yHFP5TwzuxBFA7jd7mS2qPccPdy9PXEZSl-5NP0AMFklnqydxGW1b8rRoCiq8QAvD_BwE

 

O lodówce czytałem też - ale marzy mi się tani sprzęt z termostatem zeby nie bawić się w kalkulatory i dolewanie wody itp :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Szagi napisał:

Czyli z tanich to tylko ten lidlowski się "jako-tako" nada do zacierania jako pasteryzator z elektronicznym termostatem:

https://www.lidl-sklep.pl/SILVERCREST-Garnek-do-pasteryzacji-27-l-1800-W/p100289051?mktc=shopping&gclid=CjwKCAjw74b7BRA_EiwAF8yHFP5TwzuxBFA7jd7mS2qPccPdy9PXEZSl-5NP0AMFklnqydxGW1b8rRoCiq8QAvD_BwE

 

O lodówce czytałem też - ale marzy mi się tani sprzęt z termostatem zeby nie bawić się w kalkulatory i dolewanie wody itp :D

 

"lidlowy" nie oznacza że z lidla. poszukaj na allegro, olx. O termostacie zapomnij bi i tak trzeba garnek "lekko stuningować"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Szagi napisał:

jestem na etapie poszukiwania sprzętu do zacierania ale takiego nie za tysiące.

Brałbym to

 

Każdego sprzętu trzeba się "nauczyć". Po 10 warkach będziesz wszystko kontrolował jak trzeba. 

Garnek na gaz lub wstawić grzałkę i na prąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wodnym teście mojego warnika. Po pierwsze z deklarowanej pojemności 30l wyszło tyle że po wlaniu 25l, do brzegu naczynia był 1cm... Zagotowanie wody z 55C trwało 30 minut. Aby utrzymać równomierne wrzenie brzeczki będzie trzeba ograniczać moc grzałki (już zakupiłem odpowiednie narzędzie za 25zl). Do zacierania natomiast powinien się sprawdzić dobrze, nierdzewna stal daje możliwości do przeróbek łatwiejsze niż emalia.

Edytowane przez sultan_kanapy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2020 o 13:42, Szagi napisał:

Witam,

 

jestem na etapie poszukiwania sprzętu do zacierania ale takiego nie za tysiące.

Natknąłem się na takie coś: https://www.xxlgastro.pl/pl/warnik-do-wody-30l-3000w.html

 

Czy to się nada do zacierania?

To nie lepiej przesiąść się np. na używany kocioł? Możesz wylapać w dobrych cenach :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.