Skocz do zawartości

Nagazowywanie mocnych piw 25-30 blg w butelkach


pszemas

Rekomendowane odpowiedzi

Na rozlew czekają u mnie w garach scotch ale 25 i doppelbock 22, co miało poschodzić to poschodziło i co teraz z gazowaniem w butelkach, czy drożdże tam jakieś zostały które mi nagazują piwo? czy też powinienem jakieś drożdże im jeszcze podać? A może drożdże są tylko po prostu długo się będą nagazowywać, ale w końcu to piwo i tak będzie długo leżeć.

Poza tym czy jak dodam drożdże to nie zaczną mi dojadać tego cukru co jeszcze jest w piwie, bo w końcu tego cukru tam jeszcze sporo jest, poschodziły mi do 7 i 6 blg, plus cukier co dodam do refermentacji i czy czasem nie wyjdą granaty?

 

Proszę opiszcie Wasze doświadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgian Christmas z TB z 18 zszedł do 5 na dwóch saszetkach T-58, FFT wskazywał odfermentowanie głębsze więc dorzuciłem G-995 na refermentację i bez dodatku cukru się ładnie nagazowało w tydzień, aczkolwiek warzone 25.12.2012 i na ostatnim spotkaniu w ZUPie przegazowane. Bałtyk zszedł z 22 do 9 w całości na G-995, nie było problemów z refermentacją na dodatkowym cukrze, po 9 miesiącach oznak przegazowania brak. I o ile G-995 to drożdże winne i prawdziwi rzeźnicy, tak nie wydaje mi się żebyś miał jakieś większe problemy z nagazowaniem, chociaż może się to przeciągnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia dużo zależy od drożdży (a zwłaszcza od ich flokulacji), np 25°Blg na WB-06 nagazowało mi się w 3-4 dni, 24°Blg na S-04 dodawałem świeżą gęstwę już w butelkach, bo po 2 miesiącach było bez gazu ale nawet to drugie piwo nagazowało mi się bez nowych drożdży po około 6 miesiącach (zostawiłem butelkę kontrolną).

Jak masz świeżą gęstwę (np z lżejszego piwa) to dodaj, nagazuję się szybciej, szybciej będzie gotowe do spożycia, jak nie to i tak powinno się bez problemu nagazować.

Co do granatów jak piwo dofermentowało prawidłowo to nie będzie problemów, jak nie, to przegazowanie możesz przecież mieć i bez nowych drożdży.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój RIS potrzebował 8 miesięcy, aby nagazować się dobrze na T-58. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jaki wpływ ma długo leżakowane piwo, które bądź co bądź przez kilka tygodni na początku stoi bez gazu. Ja chyba byłbym zwolennikiem dodawania drożdży do refermentacji.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.