Skocz do zawartości

Fermentory 42l


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy tylko ja mam problem w znalezieniu loga o dopuszczeniu wyrobu do kontaktu z żywnością na fermentorach 42l z Twojego Browaru? Czy takie logo nie jest obowiązkowe? Na stronie sklepu wyraźnie jest napisane, że produkt

"Wykonany z tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością. "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja ze strony http://www.haccp-polska.pl

 

"Jeżeli opakowanie jest przeznaczone do kontaktu z żywnością, ale nie pozostaje w kontakcie z żywnością w chwili wprowadzenia do obrotu (np. jednorazowe kubki, widelczyki) wówczas powinno nosić oznakowanie. Znak ten powinien być czytelny, widoczny i trwały oraz w języku zrozumiałym dla potencjalnego odbiorcy.

CFM_symbol.png

Może mieć postać określenia "do kontaktu z żywnością" lub wskazania określające zastosowanie materiałów i wyrobów lub symbolu wg następującego wzoru. W przypadku handlu detalicznego znak powinien być umieszczony na każdym opakowaniu, zaś w przypadku hurtowni wystarczające są odpowiednie dokumenty lub etykiety na opakowaniach zbiorczych.

 

Nie ma tu odniesienia do konkretnych przepisów, ale brzmi to rozsądnie i logicznie."

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tutaj na forum czytałem , teraz nie mogę znaleźć , że to nie to samo atest na wyroby do kontaktu z żywnością a atest na pojemniki do wyrobów spożywczych. Przykład beczek do kiszonek. Te ze znaczkiem można stosować do wszystkiego natomiast te drugie mimo , że posiadają atest nie powinno się ich używać do kontaktu z wyrobami spirytusowymi, olejami itp. ponieważ mogą wchodzić w reakcję z nimi. Wszystko jest ujęte w ateście. Niestety sklepy posiadają tylko zazwyczaj nr atestu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja ze strony http://www.haccp-polska.pl

 

"Jeżeli opakowanie jest przeznaczone do kontaktu z żywnością, ale nie pozostaje w kontakcie z żywnością w chwili wprowadzenia do obrotu (np. jednorazowe kubki, widelczyki) wówczas powinno nosić oznakowanie. Znak ten powinien być czytelny, widoczny i trwały oraz w języku zrozumiałym dla potencjalnego odbiorcy.

CFM_symbol.png

 

Taka rzecz jak fermentator nie musi być koniecznie oznaczona tym logo, dobrze jeśli ma certyfikat dopuszczenia.

 

A tak na marginesie: to nigdy do końca nie wiadomo, po pierwsze i tak większość produkcji jest MADE IN CHRL (a ja średnio wierzę w ich normy i przestrzeganie prawa). Druga sprawa to temat migracji substancji z opakowań plastikowych do produktu. Temat istnieje, choć nikt się głośno w branży spożywczej na ten temat nie wypowiada. Wszystko jest pakowane w plastik i nie ma od tego odwrotu na dzień dzisiejszy.

 

Więc działać i się zanadto nie przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że pojawiły się te wiadra - zawsze brakowało mi czegoś żeby nastawić 30-32L na burzliwą z mocno wędrującymi drożdżami a później na cichą przelać do wiadra 31L. Można też zrobić wiekszą kadź zacierno-filtracyjną, typowy fermentor pozwala zacierać do 7-8kg, ten powinien dać radę do 10kg o ile zdjęcia nie kłamią i proporcje są podobne do 31-litrowych pojemników.

 

Na allegro są też pojemniki o pojemności 20 i 26L a w marketach budowlanych 10 i 15L więc można sobie dobrać do wybicia i różnych zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyszły fermentory z TB i jednak okazały się bardziej stożkowe niż na zdjęciu/w porównaniu z fermentorami 31L. Bardzo dobry kształt do fermentacji ale dolna część jest za wąska żeby nadawały się do filtracji zacieru. Ew. większą kadź zacierną trzeba będzie jednak zrobić ze skrzynki OKT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły fermentory z TB i jednak okazały się bardziej stożkowe niż na zdjęciu/w porównaniu z fermentorami 31L. Bardzo dobry kształt do fermentacji ale dolna część jest za wąska żeby nadawały się do filtracji zacieru. Ew. większą kadź zacierną trzeba będzie jednak zrobić ze skrzynki OKT.

Czy ktoś może potwierdzić ze tego typu fermentory nie nadają się do filtrowania?? Chce zakupić taki fermentor i przeznaczyć go na kadz filtracyjna z wężykiem w oplocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci jedynie potwierdzić, że stosunek wysokości do średnicy jest w tych fermentatorach większy niż w tych 30-kilka litrowych. Czy i czemu miałoby to przeszkadzać w filtracji? Jeśli chodzi o wysokość słupa złoża filtracyjnego to ja w niedzielę filtrowałem 11kg zasyp na 50cm wąskim oplocie w wiadrze 33L a w sobotę lecę z zasypem ponad 12kg na tym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja filtruję teraz większe zasypy w dwóch fermentorach z Browamatora i nie ma porównania co do szybkości oraz wydajności z tym jak filtrowałem podobne zasypy w jednym fermentorze - kadzi filtracyjnej z oplotem. Więc z czystym sumieniem polecam to rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtrowałem 11kg zasyp na 50cm wąskim oplocie w wiadrze 33L

Czyli tylko do fermentacji się nadaje ten fermentor. Będę kombinowal filtrator rurkowy.

 

Wspomniałem że robiłem duże zasypy w mniejszym fermentatorze aby wskazać, że wysokość słupa złoża filtracyjnego niekoniecznie musi mieć negatywny wpływ na filtrację i wysładzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

jaka jest średnica  dna tego fermentora 42L?

sklep podaje średnicę 37 cm -pewnie jest to średnica górna

Przy poj 42L i wysokości 52cm średnica walca wynosi ok32cm

Skoro górna śr jest 37 a środek 32 to przy dnie byłoby ok 27cm

może ktoś  kto ma  taki fermentor zmierzyć jaka jest średnica dna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka jest średnica  dna tego fermentora 42L?

sklep podaje średnicę 37 cm -pewnie jest to średnica górna

Przy poj 42L i wysokości 52cm średnica walca wynosi ok32cm

Skoro górna śr jest 37 a środek 32 to przy dnie byłoby ok 27cm

może ktoś  kto ma  taki fermentor zmierzyć jaka jest średnica dna?

 

http://www.piwo.org/topic/1650-browar-escarabajo/?p=379822

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.