Skocz do zawartości

Pozdrowienia z Wrocławia :)


Willow

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, piszę z miasta stu ,mostów, siedmiu rzek i trzech sklepów piwowarskich :) . Jestem kompletnie początkujący - mój pierwszy brewkit przelany przedwczoraj na cichą. Na razie mam zestaw startowy i dużo zapału :) . Jako że w naszym kraju naukowcom płaci się góry złota, kompletu sprzętu do zacierania spodziewam się w okolicach grudnia-stycznia, a do tej pory zamierzam zrobić jeszcze 1-2 brewkity w celu oswojenia się z procesem fermentacji i rozlewu.

Z góry przepraszam za banalne pytania, aczkowliek mam nadzieję, że nie będą się zdarzać zbyt często, bo raczej korzystam z opcji "szukaj" (i nie mówie tu o czeskim znaczeniu tego słowa ;) ).

No to poględziłem, a teraz :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat jestem Ślązakiem górnej fermentacji osiedlonym we Wrocławiu, jak coś :wink: .

@rtyqwe: Czy "Pod Nimfami" odnosi się do pewnego gatunku ptactwa egzotycznego, który mi właśnie ćwierka za plecami? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam zrobić jeszcze 1-2 brewkity w celu oswojenia się z procesem fermentacji i rozlewu.

 

Witam serdecznie i życzę samych przyjemnych chwil spędzonych nad piwem, przy piwie i o piwie :)

 

Jeśli pierwszy brewkit za Tobą to czas na kolejny krok wtajemniczenia. Jeśli nie chcesz od razu przeskoczyć na pełne zacieranie to możesz spróbować po hamerykańsku tzn z tzw częściowym zacieraniem (partial mash) z użyciem słodów specjalnych i chmieleniem ekstraktów słodowych. Zawsze to kolejny krok do przodu, a nie kolejna zupa z proszku :)

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bzdzionek: myślałem o tym, ale mój największy garnek ma 5 L pojemności całkowitej, więc chyba się nie nada, a jak będę już miał 40 L gar, to zamierzam się od razu za zacieranie brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem o tym, ale mój największy garnek ma 5 L pojemności całkowitej, więc chyba się nie nada

 

Do partial mash nie potrzebujesz dużego garnka, z chmieleniem już troszkę gorzej, chociaż ja swoją pierwszą AIPA właśnie robiłem z częściowym zacieraniem (chociaż bardziej poprawnie powinno być zaparzanie) i chmieliłem w garnku 5 litrowym i wyszło całkiem poprawne piwo. Musisz tylko wziąć pod uwagę, że wydajność chmielenie będzie niższa niż w przypadku chmielenia całej brzeczki, ale to można skorygować dodając więcej chmielu :)

Tutaj masz opis jak powstawała moja AIPA :)

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Może to zboczenie zawodowe (jestem biologiem molekularnym), ale jestem nieco sceptycznie nastawiony do chmielenia w takiej objętości - bo to przecież zwykła dyfuzja - a dyfuzja jest ograniczona wyrównaniem stężeń, na co wpływa mocno objętość, a potem rozcieńczenie czterokrotne rozcieńczenie tego? :) Na mój ograniczony umysł, to raczej nie da lepszego efektu niż odpowiednio nachmielony brewkit, ale pewnie się mylę. :beer:

[poza tym lekko mi to wygląda jak "półśrodek", a takowymi nie przepadam :P ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy kolejnego biologa molekularnego wśród piwowarów wrocławskich :) zaraz się okaże, że pracujemy w tym samym miejscu, przy tym samym benchu :) no i wyszło, że na dyfuzji się nie znam i chmielę warkę 20 litrową w garnku 5 litrowym :lol: Dobrze, że chociaż PCRy mi wychodzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wiem, że kolega jest tak blisko, to szkoda, że nie zostało mi już nic z tej warki AIPA, żebyś mógł sprawdzić organoleptycznie, że można uzyskać wysoką goryczkę chmieląc tylko 5 litrów brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z zakładów jest bioreaktor - trzeba się zakręcić i namnożyć jakichś dobrych drożdży dla całej WIP :P

Tylko wcześniej trzeba się dowiedzieć co w nim było hodowane :) Tak sobie myślę, żeby wykorzystać jeden z zimnych pokoi do nastawienia jakiegoś lagera, tylko sam nie miałem jakoś odwagi pytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.